Mikola szerint az elavult gyógyszer lesz olcsóbb

Vágólapra másolva!
Mikola István szerint nem segít sokat a betegeken, hogy áprilistól ezer gyógyszer ára csökken, többnyire ugyanis - állítja a fideszes politikus - csak az elavult gyógyszerek lesznek olcsóbbak. A gyógyszerészkamara alelnöke is csak szépségtapasznak tartja a csökkenést a januári áremelkedéshez képest.
Vágólapra másolva!

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa szerint bár örvendetes, hogy áprilisban ezer gyógyszer ára csökken, ezek többnyire 20-30 éves, elavult "tömeggyógyszerek", míg a korszerű gyógyszerek ára inkább nőtt a korábbi támogatáscsökkentés miatt. Mikola keddi sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a gyógyszerárak változásai miatt a korszerű készítményeket egyre inkább csak a jómódúak engedhetik meg maguknak.

A Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke sem tartja a betegek szempontjából jelentős könnyítésnek az árcsökkenést. Hávelné Szatmári Katalin arra egyelőre nem tudott válaszolni, hogy a csökkenő árú gyógyszerek valóban elavultak-e, de azt mondta, hogy az árcsökkenés elenyésző a januári emelkedéshez képest. "Olyan, mint amikor a kereskedő akciót csinál, de előtte duplájára emeli az árakat" - mondta Hávelné az [origo]-nak.

Molnár Lajos egészségügyi miniszter hétfőn jelentette be, hogy közel ezer, tb-támogatást élvező gyógyszer ára csökken átlagosan 16 százalékkal április 1-től. Az árcsökkenés oka, hogy a tavaly decemberben elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény lehetővé teszi az úgynevezett nyilvános gyógyszerárverést. Ez azt jelenti, hogy a gyártók negyedévente ajánlatot tesznek az általuk gyártott termékeik áraira. A gyártók érdeke pedig az, hogy az azonos hatóanyagú készítmények közül az ő termékük legyen az olcsóbb, mert az orvosoknak kötelező az olcsóbb készítményt felírni.

Az új gyógyszertörvény első hatása január 16-án volt érezhető, ekkortól csökkent ugyanis a készítmények tb-támogatása. Arról azonban, hogy ez mekkora áremelést okozott, jelentősen eltérnek a vélemények. A Magyar Gyógyszerész Kamara szerint a legtöbb készítmény ára 30-50 százalékkal nőtt, míg a minisztérium szerint átlagosan csak 12-18 százalékkal emelkedett a gyógyszerek ára.

MTI/[origo]