Fotózással vágnak vissza a taperolóknak

Vágólapra másolva!
Visszavágásra bátorítják amerikai blogok tucatjai azokat, akiket utcai zaklatás ért. Beszólogatók, mutogatósok és fogdosók fényképeit teszik közzé ezeken a honlapokon, amelyeket nem szégyenfalnak, inkább figyelemfelkeltésnek szánnak. Az adatvédelmi biztos nem pártolná, hogy ilyen blog induljon Magyarországon is, pedig a nőket védő civil szervezet munkatársa szerint itthon is elkelnének alternatív eszközök a biztonság növelésére.
Vágólapra másolva!

"Csak annyit mondhatok: lányok, vigyázzatok, higgyetek nekem, ha nem akarnátok, hogy letapizzon titeket egy ilyen hobbitkülsejű perverz" - a szöveg feletti fotón egy alacsony termetű, fekete kabátos, középkorú férfi látszik profilból, az arca jól kivehető. A figyelmeztetés és a fénykép februárban került fel az amerikai HollaBackNYC-blogra, amely arra buzdítja a New York-iakat, vágjanak vissza az utcai zaklatóknak (holla, azaz holler back magyarul annyit tesz: ordíts vissza). A visszavágás módja egyszerű: mobiltelefonjukkal készítsenek fényképet az illetőről, és tegyék közzé azt az interneten a hozzá kapcsolódó esettel együtt.

Az Egyesült Államokban és Kanadában több tucatra tehető a hasonló blogok száma, külön honlap indult például a kaliforniaiak, a bostoniak, a texasiak számára. A mottójuk lényege: "jogod van hozzá, hogy végigsétálj az utcán úgy, hogy ne válj valami gyökér fantáziálgatásainak tárgyává". Az első ilyen oldalt, a Holla Back New Yorkot 2005 szeptemberében indította egy hétfős, huszonévesekből álló baráti társaság, akiknek "elegük lett az utcai zaklatásból" - mondta el az [origo]-nak az egyik ötletgazda, Anna.

A blogot ma már naponta 1500-an olvassák, ennyien értesülhettek például a Cathy nevű beírótól arról, miért is érdemes elkerülni az említett "hobbitkülsejű" férfit. Cathy arról számolt be, hogy a metrón utazva először csak az tűnt fel neki, hogy valaki állandóan nekilökődik, de később, mikor a férfi leszállt, észrevette, hogy az illető épp akkor húzta fel a cipzárját, és tette vissza a nadrágjába a nemi szervét. Cathy követte, és akkor sikerült a fényképet elkészítenie, mikor épp visszaugrott a metrókocsiba.

Anna szerint a HollaBackNYC célja nem a zaklatók megszégyenítése, sokkal inkább az, hogy felhívja a figyelmet a problémára, és létrehozzon egy olyan támogató közösséget, ahol az emberek megbeszélhetik a tapasztalataikat. A honlap üzemeltetői szerint kicsi az esélye annak, hogy olyan képe is fölkerül, aki nem követett el semmit, csak valaki ki akar szúrni vele, le akarja járatni. A New York-i blog kistestvére, a Holla Back California alapítója, Ashley például csak olyan képeket fogad el, ahol a zaklató akció közben látható, és azt is ellenőrzi, hogy a történet és a fotó összhangban van-e. Anna és Ashley mindketten azt mondták: még senki sem tett ellenük jogi lépéseket, nem próbálták beperelni őket.