Más ünnepen visszatérhetnek a zavargók

Vágólapra másolva!
Bár a napokban nem számít a március 15-ihez hasonló zavargásra a rendőrfőkapitány, szerinte lesznek még ilyen események. Az [origo] által megkérdezett szakértők egyetértenek ezzel, egyikük úgy véli, nagyobb ünnepeken és demonstrációkon lehet szó zavargásokról. Az is közös nevezőnek tűnik, hogy a megelőzés nem a rendőrségtől, hanem a politikai elittől és esetleg a médiától függ.
Vágólapra másolva!

"Lehet, hogy egy hónap múlva, lehet, hogy két év múlva", de a jövőben is számítani lehet utcai zavargásokra - jelentette ki Bene László országos rendőrfőkapitány pénteki sajtótájékoztatóján, ahol a március 15-i eseményeket értékelte. Bene szerint ugyanis megerősödtek és publicitást kaptak azok a csoportok, amelyek szívesen vesznek részt ilyenekben.

Az [origo] által megkérdezett biztonsági szakértő egyetért a főkapitánnyal. Tálas Péter, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont vezetője szerint október 23-ához képest ugyanis "kevésbé kiterjedt randalírozás zajlott", de előfordulhat, hogy lesznek hasonló események. Úgy véli ugyanakkor, hogy ehhez kell valamilyen alkalom, mert egyébként "elég nehezen összetrombitálható" társaságról van szó. Felvetésünkre hozzátette, ilyen esetleges alkalom lehet augusztus 20-a, de szerinte lehet korábban is, valamilyen nagyobb demonstráció kapcsán.

A szakértő emlékeztetett arra, hogy a rendzavarók mindig valamilyen bejelentett rendezvényhez csatlakoznak, ha viszont nincsenek ilyenek, akkor feltűnő lenne az utcán hirtelen megjelenő néhány száz fős csoportosulás. Egyetért Bene azon megállapításával is, hogy a publicitás erősítette őket. Megjelentek a médiában, volt már ilyen élményük, és ez erősítőleg hat - véli Tálas, de hozzátette, nem arról van szó, hogy a zavargások minden résztvevője ugyanannyira fajsúlyos figura lenne. A biztonságpolitikai szakértő 2000-2500-ra teszi a rendzavarások mögött álló csoportok létszámát, ezen belül szerinte van néhány kemény mag, és ennek a tagjai szervezik sms-en, telefonon a balhékat.

A politikai elit és a média

Az [origo] kérdésére azt mondta, szerinte nem is annyira a rendőrség és más hatóságok előzhetik meg az újabb zavargásokat, hanem a politikai elit és a média. Tálas az ellenzéket - és azon belül főként a Fideszt - azért hibáztatja, mert szerinte felelőtlenség olyan nyilatkozatokat tenni, mintha valóban forradalmat lehetne csinálni ma, Magyarországon. A politikusoknak azt is észben kell tartaniuk, hogy a hallgatóság miként fogja értelmezni a mondataikat - tette hozzá.

Felelősnek tartja a kormányt is azért, hogy olyan hangulat alakult ki, amelyben újabb zavargásokra lehet számítani. Szerinte, ha a kormány tudomására jut, hogy szélsőségesek mire készülnek, akkor azt nem a sajtóval kellene először közölnie, hanem el kellene mennie a parlament nemzetbiztonsági bizottságához, ott előadni a kapott információkat és konszenzust kellene kialakítani arról, mi a teendő. A média felelősségét pedig részben abban látja Tálas, hogy felerősíti a hangját szélsőséges csoportoknak, amelyek egyébként nem bírnak komoly legitimitással.

Tanulhatnak a kudarcaikból

Hasonló véleményen van Tarjányi Péter rendőrségi szakértő is, aki szerint a probléma gyökere politikai: két részre szakadt az ország, és kibékíthetetlen ellentét van a két oldal között. Eközben a politikusok a rendőröktől várják a helyzet megoldását, amely képtelen erre - mondta Tarjányi, aki arra számít, hogy azok a csoportok, amelyek a zavargásokban részt vesznek, tanulnak a hibáikból.

Fotó: MTI

Nem az ő kezükben a helyzet kulcsa

Tarjányi szerint most "megalázó vereséget" szenvedtek, a titkosszolgálat és a rendőrség be tudott épülni közéjük. A szakértő szerint legalábbis erre utal, hogy az ünnep előtti napokban a hatóságok sorra foglaltak le fegyvereket, és elfogtak egy Molotov-koktél-gyártót. Emellett el tudták fogni a vezető egyéniségeket - tette hozzá Tarjányi.

Emlékeztetett arra, hogy annak a csoportnak a tagjai, amelyből kinőtt az IRA, szintén kődobálással kezdték, de miután a rendőrök folyton visszaverték őket, profibbá váltak. Megjegyezte, hogy azok az emberek, akiket a zavargás során előállítottak, legtöbbször enyhe büntetéssel megússzák, és hamar visszatérhetnek az utcára.

Nem tudni, mikor jön a szikra

Tarjányi szerint nem csupán egy nagyobb demonstráció vagy ünnepnap kapcsán jöhet szóba újabb zavargás, hanem bármikor, ha lesz hozzá szikra. Nem lehet megjósolni, mikor pattan ki valami az őszödi beszédhez hasonló ügy - tette hozzá. Az is kérdés, mikor találkozik össze megint az eddigi rendzavarásokban résztvevők két különböző csoportja: azok, akik politikailag motiváltak, és szervezik az eseményeket, valamint azok, akik csak a balhéra vágynak - magyarázta Tarjányi, aki szerint március 15-én főként utóbbiak maradtak az utcán, és ez látszott is a szervezetlenségükön.

Kérdésünkre elmondta, bár szerinte politikai megoldása van a helyzetnek, a rendőrség is fejlesztheti eszköztárát. A csütörtöki tömegoszlatásnál Tarjányi szembetűnőnek találta, hogy míg a rendőrök a legmodernebb védelmi felszerelést viselték, addig a vízágyúzáshoz 30-40 éves berendezéseket használtak, amelyeket ő csak "mozgó zuhanyzónak" nevezett. Hozzátette még, hogy a jogszabályokon is lehet változtatni. Példának az angolszász rendszert hozta, ahol ha valaki kétszer-háromszor randalírozik, akkor a rendőrség egy hasonló rendezvény előtt begyűjtheti és elzárva tarthatja az esemény végéig.