Tovább dolgozhat a mandulaműtét után hibázó orvos

Vágólapra másolva!
Felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a bíróság azt az orvost, akit felelősségre vontak egy mandulaműtéten átesett kisfiú haláláért. Az orvos a bíróság döntése szerint tovább dolgozhat.
Vágólapra másolva!

Hat hónap, két év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtotta a Pécsi Városi Bíróság csütörtökön hozott nem jogerős ítéletében azt a szigetvári orvost, akit gondatlannak talált egy mandulaműtéten átesett kisfiú halálával összefüggésben. A bíró az orvost foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetésben mondta ki bűnösnek, de előzetes mentesítésben részesítette, azaz a férfi mentesül a hátrányos jogkövetkezmények alól, és tovább dolgozhat.

Az ötéves szentegáti gyermek manduláit 2005. február 24-én, a pécsi gyermekkórházban távolították el. Az operáció problémamentes volt, a sebek szépen gyógyultak, ezért a fiút két nap múlva hazaengedték. A betegnek szüleivel március 4-én kellett volna kontrollra mennie, de a kisfiú torka egy nappal korábban vérezni kezdett, így édesapja bevitte a legközelebbi, szigetvári kórházba.

Mivel az intézményben személyi és tárgyi feltételek hiánya miatt nem végeznek gyermek-mandulaműtéteket, az ügyeletes orvos, a későbbi vádlott mentőt hívott, hogy a beteget a pécsi gyermekkórházba szállítsák. A szigetvári mentőautókban - akárcsak a nem a megyeszékhelyről induló mentőkben - délután négy órától reggel nyolcig nincs orvos, ezért a doktor azt is kérte, hogy ezzel egy időben Pécsről Szigetvár felé induljon egy másik jármű, amelyen már orvos is tartózkodik, így a beteg félúton szakszerű ellátást kaphat. Mire a két mentőautó személyzete lebonyolíthatta volna a betegcserét, a kisfiú meghalt.

Palotai Gabriella bíró indoklásában elmondta: az orvos gondatlanul járt el, mert tisztában volt a kisfiú állapotának súlyosságával, ennek ellenére nem kötött be infúziót neki, amely megelőzhette volna a halálát okozó vérzéses sokk kialakulását. Ezenkívül úgy engedte el, hogy a mentőautóban csak segédápoló tartózkodott. A vádlottnak meg kellett volna várnia, amíg a másik mentő az orvossal Szigetvárra ér.

Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, vádlott és védője azonban fellebbezett, így a határozat nem jogerős, a per a Baranya Megyei Bíróságon folytatódik. A gyerek szülei a döntést követően újságíróknak azt mondták: súlyosabb ítéletre, letöltendő szabadságvesztésre számítottak. Azt pedig, hogy indítanak-e kártérítési pert, a jogerős ítéletet követően döntik el.