Kitart a vizitdíjnál semmibe vett ombudsman

Vágólapra másolva!
Alkotmánybírósághoz fordult a vizitdíj visszatérítésének módja miatt az adatvédelmi biztos. Péterfalvi Attila azt kifogásolta, hogy ha valaki a huszadik orvoslátogatás után nem akar vizitdíjat fizetni, akkor a nyugtákat be kell mutatnia a jegyzőnek. Az ombudsman szerint a jegyzőnek azonban semmi köze ahhoz, hogy a beteg pszichiátrián járt vagy éppen nemibeteg-gondozóban volt. Az adatvédelmi biztos kétszer is szólt az Egészségügyi Minisztériumnak, javaslatait azonban nem vették figyelembe.
Vágólapra másolva!

A vizitdíj visszatérítésnek módja miatt az Alkotmánybírósághoz fordult Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Jelenleg egy évben csak 20 alkalommal kell vizitdíjat fizetni az alap-, a szakrendelői ellátásban. Az ezen felül fizetett összeget a beteg visszakaphatja, mégpedig úgy, hogy a vizitdíjról szóló nyugtákat bemutatja a település jegyzőjének. Ezt a bemutatást tartja adatvédelmi szempontból aggályosnak Péterfalvi Attila ombudsman.

Az ombudsman elmondta: a nyugta több olyan adatot is tartalmaz, amely utal az adott személy egészségi állapotára. A 20 háziorvosi nyugta az átlagnál gyengébb egészségi állapotot jelez, a szakrendelési nyugta pedig azt tartalmazza, hogy pontosan hol (például pszichiátrián, nemibeteg-gondozóban) is járt beteg. Péterfalvi szerint ehhez pedig semmi köze a jegyzőnek, ráadásul ez kellemetlen helyzetbe is hozhat több embert. Az ombudsman szerint egy kis faluban például vizitdíjnyugta miatt lett beszédtéma az, hogy egy tanárnőn nőgyógyászati beavatkozást (úgynevezett küretet) végeztek el.

Az egészségügyi állapotra vonatkozó információ különleges adatnak minősül, amit csak erre jogosult személy kezelhet, az ombudsman szerint viszont a jegyző nem az. Péterfalvi álláspontja szerint ilyen adatokat csak az egészségügyi intézményekben lehetne kezelni. Az ombudsman az [origo]-nak azt mondta: kifogásait kétszer is jelezte az Egészségügyi Minisztériumnak, a tárca azonban azokat nem vette figyelembe. Az adatvédelmi biztos ezért fordult az Alkotmánybírósághoz. Az Egészségügyi Minisztériumnál ezzel kapcsolatban azt mondták: a tárca jogászai tanulmányozzák az ombudsman beadványát.

A kormány február 15-én léptette életbe az egészségügyi reform egyik legtöbbet támadott elemét: azt, hogy az orvos-beteg találkozások után 300 forintos vizitdíjat kell fizetni. A vizitdíj beszedése a legtöbb esetben zökkenőmentesen zajlott, a kisebb problémákat az okozta, hogy nem minden esetben volt egyértelmű, hogy ki mentesül a díjfizetés alól. Horváth Ágnes, a tárca államtitkára szerdán elmondta: a rendszer felülvizsgálata zajlik, ha szükség van bármilyen korrekcióra, azokat a tárca várhatóan áprilisban teszi meg. Az államtitkár hozzátette: számos javaslat érkezik hozzájuk, a gyerekorvosok például felvették, hogy 18 év alattiaknak is kelljen fizetni, mert az utóbbi időben jelentősen megnőtt az indokoltalan orvoshoz fordulások aránya.

Szabó András