Felvette a kesztyűt Demcsák családja

Vágólapra másolva!
Körbeküldte a sajtó munkatársainak Demcsák Zsuzsa leendő kormányszóvivő édesanyja azokat a kérdéseket, amelyeket a Magyar Nemzet újságírója tett fel nekik a férje által vezetett lapkiadó múltjával kapcsolatban. Demcsák Mária, a Piac és Profit gazdasági havilap főszerkesztője azt állítja, hogy a lap kérdései tele vannak fals információkra alapozott állításokkal. A főszerkesztő azzal akar visszavágni a Magyar Nemzetnek, hogy szintén kérdéseket tett fel a napilap üzleti kapcsolataira és eredményeire vonatkozóan.
Vágólapra másolva!

"Nagyon elegem van" - olvasható abban a levélben, amelyet Demcsák Mária, a leendő kormányszóvivő édesanyja küldött szét a magyar sajtóban. A Piac és Profit című gazdasági havilap főszerkesztője azt követően választotta ezt a módszert, hogy a Magyar Nemzet újságírója a férje által vezetett lapkiadó múltjával kapcsolatban tett fel kérdéseket a Demcsák családnak. "Lányom, Demcsák Zsuzsa példátlan meghurcolása után, úgy látszik, bennünket is ez a sors vár" - írja.

A Magyar Nemzet újságírója többek között azt szerette volna megtudni Demcsákéktól, hogy igaz-e: a Piac és Profit lap kiadói jogát jelképes áron saját érdekeltségüknek adták el 10 évvel ezelőtt? Valamint azt, igaz-e, hogy bár volt 20 millió forintos ajánlat is a kiadóra, azt mégis csak 2 millióért adták el a "saját érdekeltségüknek".

Demcsák Mária a konkrét kérdésekre válaszolva azt közölte, hogy a lapot 1997-ben kiadó Exklúzív Kft. akkori ügyvezető igazgatójaként a Merth Mix Kft.-nek adta el, "más vásárló nem lévén". A jogok eladása szerinte teljesen jogszerűen, a gazdasági társasági törvény rendelkezéseinek megfelelően történt. "Nem volt semmiféle stikli, mint amit sejteni engedtek a kérdéseikben" - válaszolta a jelenlegi lapvezető a Magyar Nemzetnek.

A főszerkesztő azt is közölte, hogy a Piac és Profit a 360 millió forintos forgalmát "hatalmas erőfeszítéssel, rengeteg munkával éri el, nagyon szerény, tisztes nyereséghányaddal. Melyből még nem került szétosztásra a tulajdonosok között egy fillér sem, nem vonható még ki egy fillér sem a vállalkozásból" - állítja Demcsák Mária.

A napilap módszereire vonatkozóan sem kímélte Demcsák édesanyja a Magyar Nemzetet. Azt írta, hogy régóta figyeli az újság "technikáját", amivel szerinte már nagyon sok embert, céget "szerkesztettek ki, akik, amelyek már ezek után csak magyarázkodni, védekezni kényszerültek, s azt is jobbára a bíróságon".

A Nemzet szerint korrektek a kérdések

Huth Gergely, a Magyar Nemzet belpolitikai rovatvezetője úgy reagált a minősítésekre az [origo]-nak, hogy a levél szétküldésével pont Demcsák Mária vétett a sajtóetika ellen. A feltett kérdéseiket rendbenvalónak nevezte, azt pedig lapja kötelességének, hogy közöljék az olvasókkal Demzsák Zsuzsa férjének üzleti ténykedésével kapcsolatban megszerzett információikat. Huth elmondta, hogy egy olvasójuk hívta fel a figyelmet a Piac és Profit tíz évvel ezelőtti eladására, ennek akartak utánamenni.

Az üzleti lap főszerkesztője az első sajtóanyagot követően néhány órával később újabb közleményt küldött körbe a sajtó munkatársai számára. Eszerint a Piac és Profit üzleti magazin cikket akar írni a Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft.-ről és annak kiadványáról, a Magyar Nemzetről, ezért kérdéseket tesz fel a napilap üzleti kapcsolataira és eredményeire vonatkozóan, illetve azt is szeretnék megtudni, hogy hány sajtóper van jelenleg folyamatban a napilap ellen.

A hivatalosan április másodikától kormányszóvivőként dolgozó Demcsák Zsuzsát számos támadás érte az elmúlt hetekben. Először korábbi erotikus fotói miatt, majd férjét vádolták meg egyes sajtóorgánumok "maffiakapcsolatokkal", aztán a több politikus által szociálisan érzéketlennek nevezett blogbejegyzése miatt kérdőjelezték meg kinevezését. Legutóbb a Fidesz javasolta a kormánynak, hogy a korábbi tervekkel szemben ne nevezze ki kormányszóvivőnek Demcsák Zsuzsát.