Elpusztult a régóta keresett fekete gólya

Vágólapra másolva!
Nyomára bukkantak a madarászok Koppánynak, a fekete gólyának. A madár Törökországban pusztult el, egy transzformátoroszlop aljában találták meg a maradványait. A műholdas nyomkövetővel felszerelt madárnak egy éve veszett nyoma.
Vágólapra másolva!

Két éve kapott műholdas nyomkövetőt Koppány, a fekete gólya 19 társával együtt egy nemzetközi természetvédelmi program keretében. Koppánynak azonban 2005 őszén nyoma veszett. Tamás Enikő Anna, a Magyar Madártani Egyesület fekete gólya-védelmi munkatársa elmondta: tavasszal a madarászok egy törökországi ragadozómadár-számláló expedíciót szakítottak meg azért, hogy felderítsék, mi történt az elveszett gólyával. Egy kézi helymeghatározó készülékkel azonosították a helyet, ahol eltűnt.

Több embert is megkérdeztek, hogy tudnak-e valamit a fekete gólyáról. Már majdnem feladták a keresést, amikor egy férfi elmondta nekik, hogy egy évvel ezelőtt egy elektromos távvezeték transzformátoroszlopának az aljában találta meg a madár maradványait, majd megmutatta a helyet is. A műholdas jeladót valószínűleg a kunyhójában őrizgette, később egy barátjának adta.

Tamás Enikő Anna elmondása szerint a műholdas jeladót viselő 20 fekete gólya közül egy Spanyolországban pusztult el, ismeretlen okból, a megmaradt 18 madár közül több visszatért fészkelőhelyére.

A kutatók szerint a nagy testű vonuló madárfajok esetében az áramütés a fő halálozási ok. A forgalmas vonulási útvonalakon az elpusztult gólyák 59 százaléka áramütés következtében halt meg, a sérült madarak 90 százaléka elektromos vezetéktől szerezte sebeit. Idén nincs hasonló nemzetközi feketególya-megfigyelő program, de a világon először látható az interneten - webkamera segítségével - egy feketególya-pár, a www.blackstork.hu honlapon. A fekete gólya fokozottan védett madár, Magyarországon mintegy 300 pár tartózkodik a költés idején.