Érettségi tételek után pásztáz a neten a minisztérium

Vágólapra másolva!
Pénteken nemzetiségi vizsgákkal elkezdődik az írásbeli érettségi. Az oktatási minisztérium munkatársai folyamatosan figyelik az internetet, nehogy idő előtt felkerüljenek a tételek. A feladatsorokat lezárt tasakokban őrzik a jegyzők, és ha az iskolák betartják a tárca útmutatását, még bombariadó sem akaszthatja meg a vizsgázást.
Vágólapra másolva!

Pénteken elkezdődik az írásbeli érettségi a nemzetiségi nyelv és irodalom, valamint a nemzetiségi nyelvi írásbeli vizsgákkal. "Minden készen áll ahhoz, hogy sikeres érettségi vizsga legyen ebben az évben" - jelentette ki Szüdi János, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) szakállamtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján, ahol az előkészületeket ismertették.

Idén 125 692-en jelentkeztek érettségizni, összesen 493 462 vizsgát kell lebonyolítani. Erre 1,3 milliárd forintot költ a tárca, ami 100 millióval kevesebb, mint a tavalyi költség - mondta el Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) vezetője. 2007-ben azért költenek kevesebbet, mert idén már nem három, csak két vizsgaidőszak van és kevesebben érettségiznek emelt szinten.

Az írásbeli feladatlapokat már eljuttatták a körzetközponti jegyzőkhöz - közölte Pósfai. A tételeket fóliázott tasakba csomagolták, az igazgatók pedig leellenőrizték a jegyzőknél, hogy megvan-e az összes feladatsor. "Nem hiányzott egyetlen egy sem" - jegyezte meg az OKÉV vezetője. A tételeket - a tavalyi gyakorlattal megegyezően - a lehető legkésőbbi időpontban, a vizsganap reggelén viszik az iskolákba. A biztonsági tasakokat a vizsgák előtt harminc perccel, a tantestület három tagjából álló bizottság előtt lehet felbontani, s erről jegyzőkönyv készül. Az előző évekhez képest újdonság, hogy Hiller István oktatási miniszter januárban létrehozott egy bizottságot, amely figyelemmel kísérte az előkészületeket.

"A tételeket nem érdemes keresni. Nem kerültek fel a netre" - figyelmeztetett Szüdi János. A szakállamtitkár elmondta, hogy az internetet "felkészült kollégák" figyelik, hogy ne történhessen ilyesmi. Az internetes fórumokat böngészve biztosnak mondott tippre az [origo] munkatársa sem bukkant, de a találgatás azért beindult. Sokan jósoltak olyan magyar irodalmi tételt, amely aktuális évfordulóhoz kötődik, például Arany Jánost, aki 190 vagy Ady Endrét, aki 130 éve született. Ugyanakkor hasonló sejtésekről minden évben lehet hallani, és általában nem igazolódnak be, tehát fogadni azért nem érdemes az évfordulósokra.

Az érettségi zökkenőmentességéért országos szinten a szakállamtitkár felel, viszont, ha egy iskola követ el hibát - például hamarabb bontják fel a tételeket, akkor az igazgató a felelős. Az OKM iskolák számára készült útmutatója szerint fel kell készülni az esetleges rendkívüli eseményekre. Kötelező például forgatókönyvet készíteni bombariadó esetére: tartalékhelyeket kell biztosítani, és meg kell szervezni a vizsgázók mozgását is.

A vizsgák hétfő reggel folytatódnak a magyar nyelv és irodalom feladatsorral, ezt kedden a matematika követi, szerdán pedig a történelemtudást kérik számon.