Bécs megvonta a vállát Fodor követelésére

Vágólapra másolva!
Teljes mértékben kizárja a Rába szennyezését okozó burgenlandi bőrgyár leállításának lehetőségét Ausztria egy illetékes szerint. Az osztrák környezetvédelmi tárca nem észlelte a vízminőség romlását a folyóban. A magyar környezetvédelmi miniszter, Fodor Gábor csütörtökön felszólította Ausztriát, vonassa vissza a szóban forgó gyár engedélyét.
Vágólapra másolva!

Az érvényes megállapodás szerint egy Ausztriával szomszédos ország által egy projekthez adott hozzájárulás csak "alapos okból" tagadható meg - közölte pénteken Wilfried Schimon, az osztrák környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium osztályvezetője. Schimon hozzátette: a vizeket a felek közösen vizsgálják, és ezek során nem észlelték a vízminőség romlását, ezért "a mi szempontunkból semmilyen alapos ok nem áll fenn". Az illetékes semmilyen lehetőséget nem lát jelenleg a jennersdorfi bőrgyár működési engedélyének visszavonására.

Schimon elismerte a habképződés tényét, de azt állította, hogy sem az osztrák nemzeti, sem az európai jogot nem sértették meg. Egy bécsi tanulmányra hivatkozott, mely szerint egy ózonszűrő beiktatása nagyrészt megoldaná a Rába habzásának problémáját. A feldbachi (Stájerország) bőrgyárral a tartományi és a szövetségi hatóságok tárgyalnak is egy ilyen mobil ózonszűrő "önkéntes alapon történő" felállításáról, de idáig az üzem nem adott hozzájárulást ehhez. A berendezés felállítása az illetékes szerint semmilyen kiadást nem jelentene a bőrgyár számára, mert a szövetségi kormány és a tartomány magára vállalná a költségeket. A bőrgyárak szennyvizeiket a műszaki előírásoknak megfelelően tisztítják, ezért egy ilyen ózonszűrőt nem lehet "rájuk kényszeríteni" - magyarázta Schimon.

Burgenland szerint Stájerország a felelős

Az osztrák-magyar határvízi bizottság Budapesten tartotta legutóbbi ülését, melyen központi téma volt a Rábának - az osztrák ígéretek ellenére - változatlanul folytatódó szennyezése. A folyón továbbra is megfigyelhető a habképződés, melyet magyar álláspont szerint a stájerországi és burgenlandi bőrgyárak tisztított vegyi és biológiai szennyvize okoz.

Fodor Gábor magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a magyar fél türelme elfogyott, és Magyarország azt kéri Ausztriától, vonassa vissza a burgenlandi tartománynál a habzás miatt részben felelős jennersdorfi bőrgyár vízjogi engedélyét. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a magyar fél visszavonja a bőrgyár működéséhez adott hozzájárulását.

Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtófőnöke az MTI-vel azt közölte: számítottak arra, hogy Ausztria nem lesz hajlandó visszavonni az engedélyt. Ezért fordult Magyarország az Európai Bizottsághoz is azt remélve, hogy Brüsszel közbenjár a megoldás megtalálásában - tette hozzá. A szóvivő megjegyezte: Ausztriának hat éve volt arra, hogy ózonszűrővel vagy más módon megszűntesse az oszták oldalon keletkező, de Magyarországon jelentkező szennyezést.

Niki Berlakovich, a burgenlandi tartományi kormányzat környezetvédelemért felelős tanácsosa értetlenségének adott hangot a magyar döntés miatt, hangsúlyozva, hogy Burgenland minden előírást betartott. "Ismeretes, hogy a szennyezés okozói Stájerországban vannak, és ezt a magyarok is tudják" - mondta az osztrák hírügynökségnek. Ezért a panaszt a stájerországi tartomány és a szövetségi kormánynak kell címezni - tette hozzá.

Mint a tanácsos elmondta, Manfred Wegscheider stájeroszági tartományi környezetvédelmi tanácsos és Josef Pröll szövetségi környezetvédelmi miniszter tavaly év végén megállapodott, hogy Feldbachban kísérleti jelleggel felállítanak egy ózonszűrőt, melynek finanszírozásához Burgenland tartomány kész hozzájárulni. "A stájerországiak beleegyeztek, de azóta sem történt semmi" - mondta Berlakovich, aki elvárja, hogy Stájerország tartsa be az ígéretét.

Johann Wiedner, a stájerországi tartományi kormányzat illetékes osztályvezetője a múlt héten, már a május 1-i határidő letelte után az [origo]-nak azt mondta: "ez nem egy olyan probléma, amit a jövő héten meg lehet oldani". Wiedner elismerte, hogy a bőrgyárak okozzák a habzást, de szerinte az csak alacsony vízállás esetén és csak a szentgotthárdi duzzasztónál jelentkezik. Wiedner szerint ugyanakkor a Bécsi Egyetem által kidolgozott módszer alkalmazásához további vizsgálatokra van szükség, és az uniós szabályozást is módosítani kell. Jelenleg ugyanis semmilyen határérték nincs a habzást okozó naftalin-szulfátokra.

[origo]/MTI