Leizzadtak a klímáért bicikliző öltönyös zöldek

Vágólapra másolva!
Közel százan bicikliztek kosztümben és öltönyben zöldszervezetek hívására szerdán délelőtt. A belvárost keresztül-kasul bejáró menet a parlamenti pártoknak és a kormánynak nyújtott át petíciót. Az öltöny azt jelképezte, hogy tárgyalódelegációról van szó, és figyelmet is vonzották a kicsípett tekerők. De az elegancia hamar odalett a június eleji párás hőségben: sokan inkább ingujjra vetkőztek, aki pedig magán tartotta a zakót, jól leizzadt. Az [origo] újságírója is megizzasztotta magát.
Vágólapra másolva!

"Ott ciki a belvárosba autóval menni. Ott vannak a hatalmas bicikliparkolók. Jönnek az emberek a vonattal, besétálnak, bedugják a kártyájukat, viszik a biciklit, azzal mennek a belvárosba. Este meg hazafelé beállítják a biciklit, kiveszik a kártyát, felülnek a vonatra. Senki nem nyúl hozzá..." - mesélt a hollandiai biciklisparadicsomról unokabátyjának a főiskolás Józsi, miközben felfelé tekertek a Szilágyi Erzsébet fasoron a János kórház felé.

Szemben dugóban álló autók, felfele többnyire üres sávok. A rendőrök biztosította bő négytucatnyi biciklistából álló menet résztvevői kedélyesen beszélgetve, kényelmes tempóban tekertek az MDF közelben álló székháza felé. A többségről mégis dőlt a víz. Nemcsak az idő volt párás, de komolyan vették a szervezők felhívását, és valóban öltönyben bicikliztek. Az [origo] munkatársa is így tett.

Ezzel a fogással igyekeztek felhívni magukra a figyelmet azok a környezetvédő csoportok, amelyek megszervezték az eseményt. Öltönyös kerékpáros menettel juttatták el a kidolgozás alatt álló Nemzeti Éghajlat-változási Stratégiához (NÉS) csatlakozó javaslataikat az öt parlamenti párthoz és a Parlamentben éppen ülésező kormányhoz szerdán. A Greenpeace Magyarország, az Energia Klub, a Levegő Munkacsoport és a Védegylet - más szervezetekkel együtt - azt is szerette volna elérni a demonstrációval, hogy meginduljon a társadalmi vita a stratégiáról.

"Mindig el szokta mondani"

A menet elérte a János kórház vonalát, ráfordult a fasor szervizútjára, és megakadt. A felvezető jármű - egy két bringóhintóból fagerendákkal összeeszkábált, plakátokkal és szóróanyagokkal megrakott jó ötméteres alkotmány - nem tudott befordulni a vékonyka utcára. A lelkes aktivisták lepattantak, és kézzel ügyeskedték odébb a jármű farát.

A legkisebb parlamenti párt székházának otthont adó villa kertjében a reggeli esőtől még csöpögő fák árnyékában figyelték, ahogy Katona Kálmán, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának MDF-es elnöke végighallgatta a környezetvédő szervezetek mondandóját és tíz pontba szedett petícióját. "Vajon most is előáll azzal, mennyit tettek a kerékpárutakért? Azt ilyenkor mindig el szokta mondani" - beszélgetett két résztvevő a háttérben, miközben a pirosló díszszamócaágyásokon tapostunk vissza a kerékpárokhoz.

A petícióátadás és a tíz pont felsorolása még ötször ismétlődött meg a városban. A Köztársaság téren (MSZP) tűző napsütésben, az István utca és a Dózsa György út sarkán (KDNP) a bérházak hűs árnyékában, a Gizella utcában (SZDSZ) és a Lendvay utcában (Fidesz) félárnyékban a fák alatt, a Kossuth téren (kormány) az olvadozó aszfalton.

"Anyám vár rám"

A komoly rendőri biztosítással (elöl közel féltucat motoros, mögötte csapatszállító és kamerával felszerelt mikrobusz) lassan haladó, száz fő főlé duzzadó biciklis menet eközben végigjárta a várost, további veszteglésre kényszerítve a szerda délelőtti dugókban álló többi közlekedőt.

"Miért nem állnak meg a járdán?" - mérgelődött egy sietősen lépkedő nő, aki feltehetően az István utca végén álldogáló menet mögött ragadt troliról szállt le. "Anyám vár rám, én meg itt szopok miattatok" - kiabálta ki autójából egy headsetes fiatalember az Andrássy úton. Csöngetés és hujjogás volt a válasz.

A végére már sokaknak elege lett az öltönyből, sorra kerültek le a meleg zakók, pedig a szervezők azt szerették volna a kiöltözéssel jelképezni, hogy rendes tárgyalódelegációról van szó. Persze sokan eleve nem is öltönyben, hanem kényelmes kerékpárosruhában jöttek.

Egyiküknek például nem volt ideje felvenni az öltönyt, mert reggel gondja volt a bringával, és még szerelnie is kellett. A menetben a sok környezetvédelmi aktivista mellett biciklis ingázók tekertek, sőt volt egy kereskedő is, aki - persze támogatva a zöld gondolatot - jó drága, de összecsukható, spéci városi gépét igyekezett népszerűsíteni.

Az [origo] tudósítója becsülettel végigtekerte a távot öltönyben, jól meg is izzadt, pedig nagyon kényelmes volt a tempó. Nem is a biciklizés volt az izzasztó, hanem a párás meleg idő. Csak a néha feltámadó szellő hozott időnként enyhülést.

"Megduplázzuk"

A parlament előtt Kóka János gazdasági és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter jött ki a biciklisek elé. A petíció és a tíz pont után Kóka válaszul maga is átadta tárcája tízpontos listáját, amely több pontban egyezett a zöldszervezetekével, majd még több bicikliutat ígért: a jelenlegi hossz megduplázását - hét év alatt. Fodor konkrét időpontot ajánlott a zöldeknek az egyeztetésre - június 21-én 11 órát -, és közölte, ősszel indult a társadalmi vita a NÉS-ről.

Fotó: Szabó Pál

A végén a zöldek egy mentőövet adtak át a két miniszternek, ezzel utalva felhívásuk címére: "Klímamentőövet Magyarországnak!" Fodor és Kóka gyorsan átadták a nyeklő-nyakló narancsszínű hurkát egyik munkatársuknak.

A politikusok sehol sem várakoztatták meg a menetet, és hamar elkapkodták a tikkadt kerekesek az SZDSZ-nél osztogatott üveges ásványvizet, majd a fideszes munkatársak által poharakba töltött frissítőt, bár valaki a zöldgondolat jegyében megjegyezte: "Azért az a palack nem visszaváltható."