Nem tudott kompromisszumot elérni az amerikai kongresszus deficitcsökkentő "szuperbizottsága" arról, hogy mely területeken spóroljanak meg 1200 milliárd dollárt az állami kiadásokon az elkövetkező 10 év alatt - közölte az amerikai szövetségi törvényhozás.
A bejelentést követően a Standard & Poor's, amely a nyáron - első ízben - leminősítette az amerikai államadós-besorolást, azt nyilatkozta, hogy a fejlemény nem befolyásolja sem az Egyesült Államok adósosztályzatait, sem azok kilátását.
Az S&P rövid közleménye szerint ugyanakkor az a tény, hogy a kongresszusi testület képtelen volt megállapodásra jutni olyan költségvetési intézkedésekről, amelyek stabilizálhatnák a hazai össztermékhez mért amerikai államadósság-rátát, alátámasztja a cég által az Egyesült Államok leminősítéséről hozott augusztusi döntést.
A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings kedd hajnalban Londonban kiadott értékelésében felidézte, hogy amikor augusztus 16-án stabil kilátással megerősítette az "AAA" amerikai adósosztályzatot, ehhez akkor azt a megjegyzést fűzte, hogy a "szuperbizottság" kudarca valószínűleg negatív hitelminősítői lépést eredményezne a cég részéről, és ez legnagyobb valószínűséggel az amerikai besorolás kilátásának negatívra rontása lesz; az amerikai adósosztályzat egy fokozatú leminősítésére kisebb az esély. A Fitch keddi állásfoglalásában közölte, hogy ha negatívra rontja az amerikai osztályzat kilátását, az 50 százaléknál nagyobb esélyt jelezne az Egyesült Államok két éven belüli leminősítésére.
A harmadik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service egyelőre azt közölte, hogy megerősíti az Egyesült Államokra érvényben tartott - a cég módszertanában "Aaa"-val jelölt - lehetséges legjobb osztályzatot, amelyre negatív kilátás érvényes. A Moody's szerint a "szuperbizottság" kudarca önmagában nem eredményezi a cég amerikai adósbesorolásának módosítását.
Mi függ a "szuperbizottságtól"?
Az amerikai kongresszus kétpárti testületének a vonatkozó törvény alapján mostanáig kellett volna megállapodnia a megszorításokról, hogy a kongresszus költségvetési hivatala a szerdai, végső határidőig el tudja végezni a megfelelő háttérszámításokat az azonnal végszavazásra benyújtandó törvénytervezethez.
A "szuperbizottság" kudarca miatt a jelenleg érvényes jogszabály értelmében 2013-ban megkezdődik egy automatikus, 10 éven át tartó, 1200 milliárd dolláros csökkentés, amely csaknem minden költségvetési tételre egyformán kiterjedt. Barack Obama amerikai elnök a tárgyalások összeomlását követően a Fehér Házból közvetített beszédben jelentette be, hogy megvétóz majd minden olyan törvényhozási kísérletet, amelyek célja az automatikus lefaragások magakadályozása lesz. Ugyanakkor reményét fejezte, hogy a 2013-ban kezdődő takarékossági intézkedésekkel kapcsolatban a törvényhozásnak sikerül még kiegyensúlyozott egyezségre jutnia.