Akkor is el kell szállítani a szemetet, ha nem fizetnek az ombudsman szerint

Vágólapra másolva!
Ha valaki nem fizeti meg a szemétdíjat és ezért a szolgáltatótól nem kap matricát, annak hiányára hivatkozva nem lehet megtagadni a szemét elszállítását Szabó Máté szerint. Az ombudsman úgy véli, hogy a törvényhozónak kellene meghatároznia, mikor korlátozható a közszolgáltatás teljesítése.
Vágólapra másolva!

A törvényi előírások szerint a közszolgáltatónak minden esetben kötelező begyűjtenie az ingatlantulajdonosoktól a helyi előírások szerint kihelyezett hulladékot, a lakosok pedig kötelesek a hulladékot átadni és a díjat megfizetni.

Egy beadvány arról tett panaszt Szabó Máté ombudsmannak, hogy a szolgáltató nem szállította el a szemetét, mert nem volt felragasztva a matrica a kukájára. Az ombudsman úgy véli, hogy ha az ingatlan tulajdonosa nem fizeti meg a díjat - és ezért nem jut a matricához -, a díj automatikusan díjhátralékká változik, melynek behajtásáról a jegyzőnek kell gondoskodnia - derül ki az Országgyűlési Biztos Hivatalának szerdai közleményéből.

Szabó Máté jelentésében megemlíti, hogy a konkrét esetben az elszállításnak a helyi rendelet alapján nem feltétele a matrica felragasztása, így annak hiányára hivatkozva a közszolgáltató nem tagadhatja meg a szemét elszállítását. Hangsúlyozta azt is, hogy a közszolgáltató nem szabhat a helyi rendelet és a közszolgáltatási szerződés előírásaival szemben vagy azokon túlmutató feltételeket.

"Ha pedig egy ingatlantulajdonos nem fizeti meg a díjat, az nem ok arra, hogy a közszolgáltató felbontsa vele a szerződést" - fogalmazott Szabó Máté. "Az ingatlantulajdonos egyrészt nem választhat szolgáltatót, másrészt nem a matrica elhelyezéséből következik a szerződéses kapcsolat a közszolgáltató és az ingatlantulajdonos között, arra önmagában a hulladékgyűjtő edény kihelyezése, illetve átadása is utal" - magyarázta.

A közszolgáltatók "matricás rendszerének" célja az ombudsman szerint nem több, mint a háztartások regisztrációja, valamint a közszolgáltatóknál vezetett nyilvántartás segítése és a díjat nem fizetők kiszűrése. A gyakorlat tehát a közszolgáltatók szempontjából érthető, másfelől azonban a jelenlegi szabályozás nem támogatja hatékonyan a díjak, illetve kintlévőségek beszedését - véli.

Szabó Máté ezért azt javasolja a vidékfejlesztési miniszternek, hogy kezdeményezze annak meghatározását, milyen esetekben korlátozható a közszolgáltatás, és miként biztosítható a közszolgáltatás folyamatossága akkor, ha a díjakból származó bevétel nem fedezi a költségeket.