A Malév-csőd vizsgálatába kezd a parlament

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés hétfőn vizsgálóbizottságot állíthat fel a Malév 2010 előtti működésének elemzésére, továbbá megnevezheti a kolontári vörösiszap-katasztrófa felelőseit, és elfogadhatja a 2006-os erőszakos rendőri fellépést vizsgáló miniszterelnöki megbízott jelentését is.
Vágólapra másolva!

Budai Gyula fideszes elszámoltatási kormánybiztos javaslatára a képviselők dönthetnek hétfőn a Malév-bizottság felállításáról. A testület a közelmúltban csődbe jutott légitársaság és a Budapest Airport Zrt. privatizációjának körülményeit, valamint a Malév visszaállamosításának folyamatát vizsgálhatja a 2002-2010. között hozott intézkedések elemzésével.

Az Országgyűlés hétfőn dönthet a vörösiszap-katasztrófa ügyében korábban felállított vizsgálóbizottság jelentéséről is. A parlament ennek elfogadásával kimondaná, hogy a 2010-es ipari katasztrófáért döntően a tulajdonos Mal Zrt. okolható, de a felelősségben osztoznia kell a társaság létesítését engedélyező hatóságoknak, továbbá az ellentmondásos szabályozást elfogadó jogalkotóknak és a hatóságok működtetéséért felelős kormányoknak.

A képviselők szavazhatnak arról a jelentésről is, amelyet Balsai István korábbi fideszes miniszterelnöki megbízott készített a 2006-os erőszakos rendőri fellépésekről. Az időközben alkotmánybíróvá választott politikus-ügyvéd elemzésének bevezetőjében úgy fogalmazott, hogy az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után csalódott és felháborodott tömegek vonultak az utcára, Gyurcsány Ferenc kormányfő pedig a hatalmi arrogancia és az ököljog politikáját választotta az önkritika és a visszavonulás helyett. Balsai István megállapítása szerint Gyurcsány Ferenc hatalmának meghosszabbítását "rendőri túlkapások, békés polgárokba gázoló lovasroham, kilőtt szemek, jogtalan előállítások és letartóztatások" szegélyezték.

Az ülésnapon egy negyedik határozati javaslatról is döntés várható: az Országgyűlés a kommunista diktatúra által kitelepítettekről és az őket befogadókról emlékezhet meg Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi, valamint Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter kezdeményezésére. Elfogadhatják továbbá Pintér Sándor belügyminiszter azon javaslatát, amely a környezet- és természetvédelmi törvényben előírt engedélyezési határidőket csökkentené felére, esetenként negyedére a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásoknál.

A határozathozatalok után Kósa Lajos debreceni polgármester önkormányzatokat érintő közpénzügyi törvénymódosító javaslatáról kezdődik vita.