Vágólapra másolva!
Tizenöt napja maradt a CET beruházó és kivitelező cégeinek, hogy elhagyják a Duna-parti volt Közraktárak helyén felépült komplexumot. A Fővárosi Ítélőtábla szerdán kézbesített jogerős ítélete szerint a főváros a 15 napos kiköltözési határidő után birtokba veheti az épületet, az önkormányzat közleményében azt írja: továbbra is megállapodásra törekszik a szolgáltatóval.
Vágólapra másolva!

Birtokba veheti a Fővárosi Önkormányzat a CET-et - írja a Főpolgármesteri Hivatal szerda reggeli közleménye. A Fővárosi Ítélőtábla jogerős határozata elrendeli, hogy a Porto Kft. és a generálkivitelező WHB konzorcium cégeinek 15 napon belül ki kell üríteniük az ingatlant, és át kell adniuk a fővárosnak. A határidő a jogerős ítélet kézbesítésével megkezdődött, és előreláthatóan július végén jár le. A közlemény szerint ezzel felkerült az i-re az a bizonyos pont, ugyanakkor a főváros továbbra is megállapodásra törekszik a szolgáltatóval.

A jogerős ítéletet - amelyet még június 19-én hoztak meg, és szerdán kézbesítettek - kimondja, hogy a Fővárosi Önkormányzat jogszerűen hívta le azt a 3 951 000 eurós bankgaranciát, amely a CET - a beruházás kapcsán őt megillető késedelmi és hibás teljesítési kötbérigényét biztosította. Az ítélet szerint a CET birtoklására egyedül az önkormányzat, mint az ingatlan kizárólagos tulajdonosa jogosult.

A CET több mint egy éve lényegében elkészült, de üresen tátong, a leendő üzletek bérlői sem tudtak beköltözni. A Duna-parti volt Közraktárak helyén a mintegy 27 ezer négyzetméteres CET (Central European Time, azaz közép-európai idő) nevű komplexum egy 8,5 milliárd forintos beruházás. Az épület a tervek szerint nemcsak bevásárlóközpont - sőt a honlapja szerint szándékosan igyekszik majd elkerülni a "hagyományos bevásárlóközpontok hangulatát" -, hanem kulturális-művészeti programok, kiállítások és koncertek, közösségi események színtere is lesz.

A CET-et eredetileg 2010 augusztusában kellett volna átadni. Hónapok óta kész van, de a Porto Investment, a kivitelező és az önkormányzat vitája miatt nem lehetett még megnyitni. A Porto Investment közbeszerzési pályázaton nyerte el a beruházás és a PPP-konstrukcióban 25 évre szóló üzemeltetés jogát. 28,4 millió euró hitelt vett fel az MKB Banktól a 30,8 millió eurós beruházáshoz.

A főváros vezetése 2011 januárjában kezdte vizsgálni a beruházást, egyebek mellett kifogásolva a határidő be nem tartását. Miután a beruházó nem fizette meg a késedelmi kötbért - mondván, vis maior esetek hátráltatták a befejezést -, a főváros lehívta a 3,9 milliós bankgarancia teljes összegét. Ezután a beruházó 2011. augusztus 31-én felmondta a Fővárosi Önkormányzattal kötött szolgáltatási szerződést. A Fővárosi Közgyűlés tavaly szeptemberben zárt ülésen felhatalmazta Tarlós István főpolgármestert, hogy tegye meg a jogi lépéseket a CET beruházója által felmondott szolgáltatási szerződésből származó kárigény per útján történő érvényesítéséhez. Ezután decemberben született meg a bankgarancia ügyében az elsőfokú ítélet, amely az ítélőtábla júniusi döntésével jogerőre emelkedett.

A CET körüli vitákról szóló híreinket itt találja meg.