A kormánypárt abban bízik, hogy a Buda-Cash-üggyel aktivizálni tudják azokat a szavazóikat, akik az utóbbi hónapokban elfordultak a Fidesz–KDNP-től. A párt számára nagyon fontos lenne egy olyan ügyet találni, amelynek révén a tapolcai időközi voksolást is megnyerhetik.
Nem múlt el nyomtalanul a veszprémi időközi országgyűlési választási vereség a kormánypárt berkeiben, amit csak részben enyhített, hogy március 1-jén sikerült megtartaniuk a karcagi önkormányzati mandátumukat. A Fidesz–KDNP hétfői frakcióülésén Rogán Antal hosszan beszélt arról, hogy a Buda-Cash-botrány révén ismét lehetőség van arra, hogy sikerül a korrupciót és a csődöt összekötni a korábbi baloldali kormányokkal.

Őket vették célba
Ez egyébként már a frakcióvezető felszólalásából is kiderült, aki már egy második Kulcsár-ügyről beszélt napirend előtt. Rogán Antal egyértelművé tette, hogy elsőrendű kommunikációs cél, hogy a károkért a választók ne a Fidesz-kormányt tegyék felelőssé. A pártban bíznak abban, hogy így meg tudják szólítani azokat a választókat, akik számára az MSZP még mindig a legelutasítottabb párt, de nem elégedettek az Orbán-kormány tevékenységével.

Százmilliárdos kár?
A jegybank február 24-én azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét. A cég irányítását a Nemzeti Bank által kirendelt felügyeleti biztosok vették át. Windisch László, az MNB alelnökének becslése szerint tízezernél is több ügyfél lehet érintett a Buda-Cash gyanús ügyleteiben.
Olyan ügyfél is van, akinek a vesztesége a tízmilliárd forintot is meghaladhatja. A cég nem tud elszámolni az ügyfelek értékpapírjaival, a velük közölt adatok nem valósak a gyanú szerint. Windisch László százmilliárdos nagyságrendűre tette a brókerház által okozott kárt.

Folyamatok
A Buda-Cash-ügy mellett a Fidesz–KDNP-ben abban is bíznak, hogy hamarosan jelentős összegekhez juthatnak a devizahitelesek. Ennek lehet olyan elnyúló hatása, hogy megáll a kormánypárt népszerűségének a csökkenése, valamint a tapolcai választás előtt egy témával csökken az ellenzéki pártok, főként a Jobbik mondanivalója.
Az általunk megkérdezett kormánypárti országgyűlési képviselők szerint egyetlen időközi választásból sem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, hanem a tendenciákat érdemes nézni. Pozitívnak értékelték, hogy az utóbbi két hétben, persze a veszprémi voksolást leszámítva, két településen (Szatymaz, Karcag) is sikerült nyerniük, de ebből hiba lenne bármilyen országos folyamatra következtetni.

Ebben bíznak
Úgy látják, csak akkor lehetne valamilyen fordulatról beszélni, ha sikerülne megtartani a tapolcai mandátumukat. Ehhez bőven elég lenne, ha 2014-es tavaszi szavazóiknak a 60-70 százalékát mozgósítani tudnák, de a veszprémi példa azt mutatja, hogy ez egyáltalán nem megy magától. A képviselők szerint a Buda-Cash-ügy napirenden tartása és helyes kezelése biztosan hozhat voksokat, valamint az is, ha sikerül a következő heteket nagyobb kormányzati bakik nélkül "lehozni".

Veszprém megye 3. számú (tapolcai székhelyű) választókerületében azért kell április 12-én időközi országgyűlési választást tartani, mert a térség tavaly áprilisban megválasztott fideszes országgyűlési képviselője, Lasztovicza Jenő januárban elhunyt.
A voksolás hatvan település választópolgárait érinti. Ha a Fidesz veszít, még messzebb kerül a kétharmados többségtől.