A zsinagóga előtti teret megtöltő tömeget Bandi László, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának tagja és Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színész köszöntötte.
Bandi László kiemelte: a 14. alkalommal megszervezett Élet menete megmutatja, hogy egyedül a szabadság, a „felnőtt emberek saját akaratán nyugvó belátás” teremtheti meg azt a megnyugvást, békességet, amelyre Magyarországon a zsidó és a keresztény emberek egyaránt vágynak.
Ezt a szabadságot jelenti, hogy van holokauszt-emléknapunk, ami nem egy kipipálandó protokollesemény, hanem
az őszinte visszaemlékezés és az elgondolkodás napja
– fogalmazott.
Sok minden történt és történik, hogy kölcsönösen belássuk, „bármelyik porcikánkat éri seb, az az egész közösségnek fáj, és kár versenyezni, hogy kinek melyik fáj jobban” – mondta. Szavai szerint az alapítvány 14 éve dolgozik azért, hogy hidak épüljenek szomszéd és szomszéd között, hogy hegedjenek a mély sebek.
Hegedűs D. Géza arra hívta fel a figyelmet, hogy
ahol kevés a tudás, az ismeret, ott nagy a sodródás és a szellemi kiszolgáltatottság veszélye,
ez pedig bizonytalanságot, szorongást szül, ami agresszívvá, intoleránssá tesz mások nézeteivel, származásával, vallásával, bőrszínével szemben. Aki tudatlan, az szorong és fél, ezért üt mindent, ami más – fogalmazott.
A Szent István-bazilika előtti térre tartó emlékezőkhöz idén először szólnak majd közösen a történelmi egyházak képviselői,
a rendezvény fő szónoka a márciusban Kossuth-díjjal kitüntetett Röhrig Géza színész, költő, a Saul fia című film főszereplője.
A bazilika előtt beszédet mond Aharon Tamir, a nemzetközi Élet menete szervezet európai igazgatója és Ilan Mor, Izrael állam budapesti nagykövete.
Az Élet menetét tizennegyedszer tartják meg Budapesten azzal a céllal, hogy a résztvevők felekezeti és politikai hovatartozásra való tekintet nélkül együtt róhassák le kegyeletüket a holokauszt áldozatainak emléke előtt, és tegyenek hitet a társadalmi szolidaritás és a demokratikus politikai kultúra mellett.