Az ügyészség érvényt kíván szerezni a Hunvald György büntetőjogi felelősségét jogerősen megállapító és őt szabadságvesztés büntetéssel sújtó ítéletnek, ezért perújítást kezdeményezett – közölte a Legfőbb Ügyészség.
A vádhatóság arra reagált, hogy a Kúria hatályon kívül helyezte a Hunvaldot két és fél év börtönre ítélő bírósági verdiktet. A Legfőbb Ügyészség közleményében azt írta, Hunvald cselekményeit a bíróságok két külön ítéletben bírálták el, ezt tartotta a Kúria formai és nem tartalmi szempontból törvénysértőnek.
Mint arról az Origo is beszámolt, májusban helyt adott a Kúria Hunvald György kérelmének. Ezzel hatályon kívül helyezte az egykori polgármestert hűtlen kezelés miatt két és fél év börtönre ítélő jogerős végzést.
A Kúria szerint a tanácsadói szerződések ügyében hozott elmarasztaló ítélet jogsértő volt.
Az Origo arról is beszámolt: a táblabíróság hűtlen kezelés bűntettében és magánokirat-hamisítás vétségében mondta ki bűnösnek a politikust egy évvel ezelőtt. Az elmúlt években több eljárás is folyt Hunvald Györggyel szemben, aki alpolgármester, majd 2002-től polgármester volt a VII. kerületben.
A szocialista politikus ellen indult egyik ügyben a Fővárosi Törvényszék hozott – másfél év börtönt kiszabó – elmarasztaló ítéletet. Ezt másodfokon a Szegedi Ítélőtábla bírálta el, és egyes cselekményekben az elsőfokú ítélethez képest a bűnösség kérdésében eltérő döntést hozott.
Az ügy harmadfokon a Kúria elé került, amely öt, hűtlen kezeléssel kapcsolatos vádpontot elkülönített, a rájuk vonatkozó másodfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és a Szegedi Ítélőtáblát új eljárásra kötelezte. A többi cselekményt a Kúria elbírálta, és Hunvaldot egy év börtönre ítélte.
A Kúria döntése nyomán a hatályon kívül helyezés azért történt, mert időközben a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB) szintén hűtlen kezelés miatt folyt eljárás, azt – a vád szerint – ugyanazon önkormányzattal szemben, azonos időszakban követte el Hunvald György.
A Szegedi Ítélőtábla egyesíthette volna a hűtlen kezeléssel kapcsolatos ügyeket, de ezt a táblabíróság nem tartotta célszerűnek.
Mint arról az Origo is beszámolt, időközben a PKKB-n a vádirat szerint vitatott tanácsadói szerződések ügyében indult eljárásban felmentették a két vádlottat – Hunvald mellett Weinek Leonárd volt SZDSZ-es zuglói polgármestert is. A jogerős ítélet kimondta: sem a szerződések összege, sem az azokkal szemben álló teljesítmény nem kifogásolható.
A közben Szegeden újrakezdett büntetőeljárásban hozott, Hunvaldot ugyancsak tanácsadói szerződések ügyében már elmarasztaló ítéletről adott ki végül végzést a Kúria. Leírták, hogy
az első- majd a másodfokú bíróság figyelmen kívül hagyta a többszöri eljárás tilalmáról szóló jogi alapvetést.
Erre írta mostani közleményében a Legfőbb Ügyészség, hogy a hatályon kívül helyezés okát kizárólag az képezi, hogy a Hunvald Györggyel szemben folyamatban volt büntetőeljárásokat egyesíteni kellett volna bírósági szakban, ez azonban elmaradt, ami viszont szerintük formai és nem tartalmi kérdés.
Az ügyészség perújítási bejelentésére reagálva Hunvald György azt írta: az ügyészség „ha rólam van szó, akkor meglehetősen sajátosan értelmezi a törvényeket. Emlékeztetett, hogy idén január végén
az ügyészség a Kúriához írt levelében még rendben találta az ügyek egyesítésének elmaradását
és így a Szegedi Ítélőtábla eljárását is, "a mostani közleményében meg mindent ráken a Szegedi Ítélőtáblára.”
Hunvald szerint az ügyészség rosszul fogalmaz a közleményében, hiszen
nem lehet érvényt szerezni egy olyan ítéletnek, ami jogilag nem is létezik és korábban meg sem hozhatták volna.”
Szerinte a Kúria ezért is csak formai szempontból vizsgálta a Szegedi Ítélőtábla döntését és helyezte azt hatályon kívül, a tartalmi részt ezen okok miatt nem is vizsgálhatta, mert az nincs - írta.