Nőtt az antiszemitizmus Magyarországon

Óbudai zsinagóga avatása
Vágólapra másolva!
Nőtt az antiszemita előítéletesség Magyarországon az elmúlt évben - derült ki a Medián friss felméréséből. A Jobbik támogatói a leginkább előítéletesek a zsidókkal szemben, de az LMP szavazói között is vannak antiszemiták.
Vágólapra másolva!

A magyar társadalom 23 százaléka erősen, 12 százaléka mérsékelten antiszemita - derült ki a Medián közvéleménykutató cég legfrissebb felméréséből.

Mindkét szám két százalékkal nőtt egy év alatt.

Az elemzést az antiszemitizmus ellen küzdő Tett és Védelem Alapítvány rendelte meg a Mediántól.

A Jobbik támogatóinak 59 százaléka, a Fidesz-hívek 41 százaléka, az MSZP szimpatizánsainak 24, az LMP-t és a Demokratikus Koalíciót pártoló embereknek pedig 18-18 százaléka vall erős vagy mérsékelt antiszemita nézeteket.

Másokat sem szeretnek az előítéletesek

A népességen belül a középkorúak előítéletessége valamivel meghaladja az átlagot. Az 1200 fős, a 18 éven felüli népességet reprezentáló mintán, személyes megkérdezéssel végzett felmérésből egyébként az is kiderült, hogy a magyarokat csak igen mérsékelten foglalkoztatják a zsidósággal kapcsolatos kérdések.

A bemutatott adatok szerint a zsidókat érzelmi alapon elutasítók - azaz őket ellenszenvesnek látók - aránya egy év alatt 23-ról 26 százalékra emelkedett. A vélt vagy valós ismereteken alapuló antiszemitizmust erősen vallóké 41-ről 42 százalékra, a nézetet erősen képviselőké 13-ról 14 százalékra nőtt az egy évvel korábbi vizsgálat óta.

Az óbudai zsinagóga mennyezete Fotó: Szabó Gábor - Origo

A zsidók iránti ellenszenv arányban áll minden más másság elutasításával - mondta Hann Endre. Arról is beszélt, hogy ha az előítéletes embereket megkérik arra, hogy mondják meg, kit utálnak a legjobban, nem a zsidókat teszik általába első helyre.

A felmérésekben számok is vannak: a válaszadók 78 százaléka nyilatkozott úgy, nem szeretné, ha migráns költözne a szomszédságába, míg bőrfejűt 74, arabot 71, romát 68, "négert" 61, homoszexuálist 57, románt 49, kínait 48 százalék nem látott volna szívesen a lakóhelyén. A zsidók esetében 31 százalék volt ez az arány - mondta Hann Endre.

Szomorú tények

A Jobbik közéletbe robbanása után "a közbeszédben a zsidók iránti ellenszenv hangoztatása valamivel legitimebbé, legalábbis gyakoribbá, elfogadhatóbbá vált, akármit gondolunk is erről" - mondta az antiszmitizmus növekedését bizonyító adatokról Hann Endre, a Medián ügyvezető igazgatója.

Bodnár Dániel, a kutatást megrendelő alapítvány kuratóriumának elnöke szerint a felmérés "legszomorúbb és legfelrázóbb" eredménye, hogy 2003 óta

nőtt a holokausztot tagadók és relativizálók aránya.

"Rosszul beszélünk a holokausztról" - jelentette ki Bodnár Dániel. A nyilvánosság előtt eltávolítóan, "telítettségélményt és -érzést" keltő módon szólnak a témáról, és ebben szerepe van a politikai véleményformálók mellett a zsidó közösségnek is - tette hozzá.