Quaestor-károsultak tüntettek a Fővárosi Törvényszék épülete előtt, ahol a bíróság ma kezdi tárgyalni a Quaestor-csoportot vezető Tarsoly Csaba és társainak büntetőperét. A fiktív kötvénykibocsátásokkal operáló cég bedőlése magával rántotta több tízezer ember, továbbá önkormányzatok, állami és magáncégek, sőt az agrártárca megtakarításainak egy részét is. Tarsoly akár 25 év börtönt is kaphat.
Ügyész: Tarsoly nem tűrt ellentmondást
Az ügyész szerint Tarsoly Csaba az általa létrehozott és irányított bűnszervezet határozott fellépésű, ellentmondást nem tűrő vezetője volt, aki a cégcsoport valamennyi cégének vagyonát saját vagyonának tartotta és a legnagyobb természetességgel akként is kezelte.

A Questor-ügy keddi, első tárgyalásán a vádhatóság képviselője a vádirat ismertetését kezdte el, ez várhatóan csütörtökig eltart. A tárgyalás szünetében néhányan a hallgatóság soraiból az elsőrendű vádlott Tarsoly Csabának, a cégcsoport vezetőjének azt kiabálták: "szégyelld magad!"
10:41: Rövid szünet után a 2500 oldalas vádirat ismertetése kezdődött - ezzel az optimista becslések szerint a hátralévő két és fél tárgyalási napon, csütörtök délutánig végeznek.
10:29 - A per kezdete óta második alkalommal kellett a bírónőnek az emeleti karzatról - biztonsági okokból - a biztonsági személyzettel levezettetni valakit.
Tarsoly Csaba panasza
10:25 - Tarsoly Csaba elsőrendű vádlott kért szót, és arról panaszkodott, hogy nem tudott érdemben felkészülni a tárgyalásra, mondván: az előzetes letartóztatásban, a bv-intézetben egy számítógép van 70-80 emberre, és azon egy 13 éves operációs rendszer futott, mintegy 30 gigabyte szabad tárhellyel - ezen kellett volna végignéznie és megismernie az ennek a mennyiségnek a mintegy 150 szeresét kitevő 5 terabyte adatot. Kitért arra is, hogy az előzetesben is igyekezett a vagyonvesztést megakadályozni, de informatikai korlátok miatt ez is nehézségekbe ütközött.
10:14 - Az egyik Quaestor-károsult, a hallgatóság soraiban ülő idősebb férfi hirtelen felállt és kiabálni kezdett: "A vádlottaknak minden joga megvan, de hol vannak a sértettek jogai?" A bírónő biztosította, hogy megérti a felháborodását, de egyúttal csendre intette.
10:12 - Éppen a hatalmas, nehezen kezelhető elektronikus adathalmaz miatt Papp Gábor, Tarsoly Csaba védője felvetette: az ügyészség által csatolt 2,5 millió pdf-fájlnak csak az egyenkénti kinyitása és elolvasása a szakértők szerint 5 hónapot vesz igénybe, még akkor is, ha minderre oldalanként csupán egyetlen másodpercet számolnak, ami alatt képtelenség egy oldalt elolvasni és értelmezni, mert ehhez legalább egy perc kell, így viszont az 5 hónap már 60-szor ennyire, vagyis 25 évre nyúlik. A védő szerint ez teszi egyértelművé, hogy az ügyészség olyan iratokat adott be a vád részeként, amit képtelenség, hogy saját maga elolvasott. Ez pedig aggályossá teszi szerinte a tárgyalás megkezdését, a vádirat ismertetését.
10:05 - A már említett 5 terabyte mennyiségű adathalmazt a perre való felkészülés érdekében átmásolták a vádlottak illetve védőik részére - annyi adat ez, hogy egyetlen másolat készítése három napig tartott.

9:59 - A törvényszék csak azokkal a sértettekkel tud ennek a büntetőügynek a keretein belül foglalkozni, akik 50 millió forint feletti kárt szenvedtek, hiszen valahol meg kellett húzni a határt - hangzott el.
9:46 - A bíróság az ügyészség által bizonyítékként átadott jelentős mennyiségű - öt terabyte - elektronikus adat és bűnjel vizsgálatára három igazságügyi informatikai szakértőt kért fel. A feladat nagyságát érzékelteti, hogy csak elektronikus levélből 60 ezret csatoltak bizonyítékként.
9:34 - Mintegy 46 milliárdos, több száz vádlottat érintő, bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és csalás - ezek a fő vádpontok a bírónő ismertetése szerint. Kitért a Fővárosi Törvényszék és a vádiratot összeállító Fővárosi Főügyészség szakmai vitájára is, melynek lényege az volt, hogy a vádhatóságot a vádirat kiegészítésére, hiánypótlásra szólították fel, ami meg is történt.

9:26 - Egyenként nyilatkoztatták mind a 11 vádlottat arról, hogy hozzájárulnak-e ahhoz, hogy róluk kép- és hangfelvétel készüljön. Mind a 11-en nemmel feleltek.
9:23 - Mintegy 750 sértettet idéztek be a mai első tárgyalásra, de közülük csak pár tucatnyian jelentek meg.
9:17 - Megkezdődött a tárgyalás, a bírónő leveteti a bilincset Tarsoly Csabáról és harmadrendű vádlott-társáról. A hőség miatt ventillátorokat állítottak be, és az ügyvédeknek illetve ügyészeknek megengedték, hogy levegyék a talárjukat. A hallgatóság soraiban sok Quaestor-károsult foglal helyet fekete egyenpólóban. A bírónő figyelmeztet a rendre és közli, hogy akár 200 ezer forintos rendbírságot is kiszabhat.
9:02 - Kámzsás kommandósok gyűrűjében hozták be a tárgyalóterembe a fő vádlott Tarsoly Csabát, aki nagyon le van fogyva az utolsó ismert fotóihoz képest.

Varju szavira reagált a Fidesz-frakció is. Azt írták: "Brókercsalások azért történhettek több mint egy évtizeden át Magyarországon, mert Gyurcsány és a szocialisták hagyták ezt."
MNB: Ez hazugságkampány
Az MSZP kormányzati ciklusaiban zavartalanul zajló bróker-visszaéléseket a jegybank tárta fel, így az eset kapcsán leginkább a szocialistáknak van takargatnivalója - állapította meg Binder István, a jegybank felügyeleti szóvivője.

Mint mondta, az MNB visszautasítja az MSZP állításait, amellyel a párt - saját felelősségének elkenésére - a brókerügyek kapcsán megpróbál összemosni egy, az elmúlt 15-20 évben büntetlenül zajló visszaélés-sorozatot azzal, hogy a jegybank feltárta és megakadályozta a jogsértéseket.
Előzőleg az MSZP azt állította: az MNB-nek felügyeleti szervként megkerülhetetlen a felelőssége az ügyben, a kártalanításhoz pedig van pénze, csak akarata nincs. Szakács László frakcióvezető-helyettes azt javasolta, terjesszék ki a vádat és "kövessék a pénz útját".
Megszólalt az ügyben a Jobbik is. A párt alelnöke, Z. Kárpát Dániel szerint a Fidesz és az MSZP Quaestor-koalíciójának felelőssége a brókerbotrány. Hozzátette: pártja már 2010 végén javasolta szigprúbban büntetni a "brókerbűnözőket", de javaslatukat a Fidesz és az MSZP lesöpörte.

Tüntettek a bíróság előtt
Korábban írtuk: A Quaestor-per első tárgyalási napjának reggelére tiltakozó akciót szervezett a károsultak egy csoportja, akik a Fővárosi Törvényszék épülete előtt
demonstráltak az ellen, hogy az ügyészség csak az 50 millió feletti 232 károsultat emelte be név szerint a vádiratba.
Tiltakoztak továbbá amiatt is, hogy állításuk szerint 12 ezer károsult egy fillér kártalanítást sem kapott eddig.

Hol a pénz?
A bíróság előtt tüntetők alkotmányos, törvényes és tisztességes kártalanítást követeltek, és közlésük szerint arra várnak választ: "Hol a pénz? Hol a 210 milliárd forintunk?" A demonstrálók 32 ezer károsult, és azok százezer családtagja nevében követeltek "igazságot". Mint mondták, "orbitális gaztett történt, nem hagyjuk, hogy még egyszer ez megtörténjen".
Azt is mondták, hogy ha a hazai törvényi keretek között nem kapnak igazságot, nem kapják vissza "teljes egészében" a saját pénzüket, akkor külföldi fórumokon folytatják "harcukat". A demonstrálók azt kiabálták, hogy "maffia" és azt emlegették, hogy befektetésüket nem hagyományos befektetési kockázat következményeként vesztették el, hanem "egyszerűen ellopták".
Pellengérre állítottak
A mintegy tucatnyi károsult tiltakozó a bíróság bejárata elé a földre az alábbi feliratot helyezte: "Quaestor-gate, nem hagyjuk!" A bejáratnál pedig az ügy főszereplőinek és közéleti szereplőknek életnagyságú papírmasé figuráit állították fel.
Így ott volt a rövid ideig a Quaestor vezetői posztját betöltő, vitatott szerepű Orgován Béla, a fő vádlott Tarsoly Csaba, a vádirat összeállítását felügyelő Ibolya Tibor főügyész, Matolcsy György jegybankelnök és Polt Péter legfőbb ügyész figurája is. Nyakukba a "Hol vannak a valódi felelősök?" táblát akasztották.
Kezdődik az évtized pere
Ma a vádirat ismertetésével kezdődik a Quaestor-ügy bírósági tárgyalása első fokon. Az ügy bonyolultsága, a sok vádlott és a terjedelmes vádirat miatt alighanem az első három, e hétre kitűzött tárgyalási nap nem is lesz elég a teljes, mintegy 2500 oldalas vádirat ismertetéséhez.

Az ügyészség 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a Quaestor-vezér Tarsoly Csaba és társai terhére. Az elkövetési érték mintegy 77 milliárd forint. 132 ezer oldalt tesz ki a nyomozati anyag, amelynek része még 104 CD/DVD-lemez és egy öt terabyte kapacitású külső winchester is. Tarsoly - ha bűnösnek találják - akár 25 év börtönbüntetést is kaphat.
Tízezrek buktak vele
A 2015 márciusában kirobbant Quaestor-botrányban több mint 32 ezer magánszemély mellett önkormányzatokat, állami és magáncégeket, sőt a korábbi Földművelésügyi Minisztériumot is jelentős kár érte. A vádhatóság szerint a brókercég bejegyzett 210 milliárd forintos kötvényállományából 150 milliárd fiktív lehetett - ez az után derült ki, hogy a Quaestor Financial Hrurira Kft. tavaly márciusban csődöt jelentett. Ezután függesztette fel részlegesen a Quaestor Értékpapír Zrt. engedélyét a jegybank.
Majdnem megszűnt az eljárás
Kis híján a most kezdődő büntetőeljárás el sem indult, mivel a Fővárosi Főügyészség vádiratát első körben tavasszal visszadobta a bíróság. Mint arról az Origo is beszámolt, az Ibolya Tibor főügyész által "világszínvonalú" nyomozásnak értékelt eljárás végén összeállított vádiratról a Fővárosi Törvényszék úgy ítélte meg: az a büntetőeljárásának megindítására alkalmatlan

A bíróság ezért a vádirat május 31-i határidőre történő átdolgozását és kiegészítését rendelte el. Ennek a vádhatóság az utolsó pillanatban tett eleget - ha ez nem történt volna meg, a bíróság a törvény előírása miatt megszüntette volna az eljárást, és a mostani büntetőeljárás el sem indul. (Később persze lett volna módja a vádhatóságnak új eljárás indítására és ismételt vádemelésre.)