Utolsó nap: kedden még kérhető a méhnyakrákoltás

Dr. Life, HPV védőoltás
Szolnok, 2013. február 11. Nagy Éva gyermekorvos (b) és Tóth-Urbán Judit védőnő (j) HPV elleni védőoltást adnak be egy lánynak a szolnoki Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában 2013. február 11-én. A szolnoki önkormányzat 2008-ban indította el komplex méhnyakrák-megelőző programját, amelyet a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás biztosításáról szóló önkormányzati rendeletében rögzített. A tárgyévben 13. életévüket betöltött, vagy betöltő leánygyermekek alanyi jogon, szülői hozzájárulás alapján részesülhetnek térítésmentesen a védőoltásban. MTI Fotó: Mészáros János
Vágólapra másolva!
Szeptember 13-ig, keddig igényelhető az iskolákban a méhnyakrák elleni védőoltás. 
Vágólapra másolva!

A humán papilloma vírus, a HPV elleni oltás azoknak az iskolás korú lányoknak jár térítésmentesen, akik betöltötték a 12. életévüket, és az általános iskola 7. osztályába járnak.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal emlékeztetett arra, hogy

az oltás beadásának feltétele a szülői nyilatkozat,

ezt kell eljuttatni az iskolai védőnőnek.

HPV-oltás Szolnokon Forrás: MTI/Mészáros János

A védettséghez két oltás szükséges, hat hónap különbséggel. A vakcina első adagját 2016 októberében a felkarba adja majd be az iskolaorvos, a második oltást pedig 2017 tavaszán kapják meg a lányok.

A 2014-ben a nemzeti védőoltási programba emelt, méhnyakrák elleni iskolai kampányoltást az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat rendkívül sikeresnek tartja.

Az oltási program kezdetétől

a jogosultak mintegy 80 százaléka, azaz több mint 70 ezer iskolás lány szülei döntöttek úgy, hogy kérik gyermeküknek a védőoltást.

Ennek nyomán az elmúlt két tanévben az iskolaorvosok összesen mintegy 150 ezer térítésmentes méhnyakrák-megelőző vakcinát adtak be. A 2015–2016-os oltási kampány eredményességére ugyancsak jellemző, hogy az iskolák egyötödében az oltásra jogosult összes lány szülei igényelték a védőoltást.

Az állam által biztosított, méhnyakrák elleni védőoltás és annak

beadatása a jogosultak számára mindkét dózis esetében térítésmentes,

a költségeket a központi költségvetésből fedezik. A nemzeti védőoltási programba bekerült vakcina 93 százalékot meghaladó védelmet nyújthat a méhnyakrák ellen a korábban HPV-vel nem fertőzött lányok esetében – írták.