Nézőpont Intézet: Nagyon sok magyar elégedetlen Brüsszellel

Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozója EU Brüsszel csúcs találkozó
Brüsszel, 2016. október 20. Az Európai Tanács által közreadott képen az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülése 2016. október 20-án. (MTI/Európai Tanács/Christos Dogas)
Vágólapra másolva!
A magyarok kétharmada (66 százalék) szerint rossz irányba mennek a dolgok Európában, tízből közel hatan (56 százalékban) pedig elégedetlenek a brüsszeli EU-vezetéssel – derül ki a Nézőpont Intézet Magyar Idők számára készített kutatásából. A római szerződések aláírásának 60. évfordulója apropóján készült felmérés szerint a Brüsszel-kritika nem jár együtt az uniós tagság ellenzésével, tízből hét megkérdezett (73 százalék) úgy véli, hazánknak nem kell kilépnie az Európai Unióból.
Vágólapra másolva!

A teljes felnőtt népesség kétharmada (66 százalék) szerint inkább rossz irányba mennek a dolgok Európában, ennek ellenkezőjét mindössze a megkérdezettek ötöde (21 százalék) gondolja. Leginkább a baloldali (MSZP, DK, Együtt, Párbeszéd, Liberálisok) szimpatizánsok megosztottak a kérdésben,

57 százalékuk ugyanakkor szintén elégedetlen Európa helyzetével,

és csak 40 százalékuk vélekedik pozitívan.

Forrás: Nézőpont Intézet

Mindez a brüsszeli uniós vezetéssel való elégedetlenségre vezethető vissza, e téren tízből közel hatan (56 százalékban) számítanak elégedetlennek. E kérdésben is megosztottak a baloldali szimpatizánsok, a brüsszeli vezetéssel viszont körükben is alig többen elégedettek (48 százalék), mint ahányan elégedetlenek (44 százalék).

Tízből hét megkérdezett (73 százalék) egyébként úgy véli, Magyarországnak nem kell kilépnie az Európai Unióból. E kérdésben leginkább

a Jobbik szimpatizánsai megosztottak

– korábban a pártok közül egyedül a Jobbik utasította el hazánk uniós tagságát –, de még körükben is elsöprő többségben vannak a tagságot pártolók (72 százalék) a kilépést pártolókkal szemben (24 százalék). A magyarok többsége által megfogalmazott Brüsszel-kritika így nem jár együtt az ország uniós tagságának ellenzésével.