Csibi József, Madéfalva polgármestere a tegnapi ünnepségen kijelentette, hogy a székely közösségnek ma is olyan elfogultságokkal kell megküzdenie, mint a XVIII. század közepén: „Részei vagyunk annak az Európának,
amely nem velünk, őshonos kisebbségekkel foglalkozik elsősorban, hanem a bevándorlók segítésével van elfoglalva.
Részei vagyunk annak az országnak, amelyet munkákkal értékesebbé teszünk".
Szerinte a székelység érdeke az, hogy otthon gyarapodjon gazdaságilag, a budapesti polgár értse és érezze, hogy ők is magyarok, a bukaresti pedig értse, hogy a helyi magyar honfitársa a románnak és ott kell közösen keressék a boldogulásukat.
Pánczél Károly, a Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke azt mondta: „Súlyos örökség nyomja a vállunkat, de ez a teher egyenessé és keménnyé teszi a hátunkat. A székely szabadságvágy mindig mozgósító erő volt". Továbbá kijelentette, hogy
a székelység soha nem mérlegelt, ha a szülőföldje védelméről volt szó.
Emlékezetett rá, hogy Románia 2018-ban hangos ünnepségre készül, amelyet a magyar közösségnek méltósággal kell viselnie. Pánczél hozzátette, hogy a teljes nemzeti szabadság még várat magára, a tömbmagyarságnak jár a területi önrendelkezés, amely nem kegy, hanem jog, mint Európa jobb felén.
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a következőket mondta: „A történelem azt tanította nekünk, hogy a szabadságot nem elég egyszer megszerezni, kivívni. Az elmúlt ezer év alatt minden nemzedéknek meg kellett vívnia a maga szabadságharcát, és ez így van a 21-ik században is".
Az RMDSZ elnöke figyelmeztetett, hogy
nem adhatják fel a hazájukat és értékeiket a székelyek, mert ha egyszer ezt megteszik, akkor lehet, hogy örökre elvésznek.
Szerinte a centenárium évében arra kell emlékeztetni a román közösséget, hogy ne féljenek betartani azt, amit a Gyulafehérvári Nyilatkozatban megígértek. Mert attól, hogy az erdélyi magyarok szabadon megőrizhetik nyelvüket, identitásukat, kultúrájukat, vallásukat a szülőföldön, a románok még nem lesznek kevésbé gazdagok vagy boldogok.
Potápi Árpád János, Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a tolna megyei Bonyhádon tartott megemlékezésen a követvezőket mondta: "A történelem viharai bárhogy tépázhatnak bennünket, bármilyen hatalom próbál minket elnyomni, mi szilárdan állunk, és képesek vagyunk megőrizni, amit felmenőink örökül hagytak ránk".
A bukovinai székely származású politikus szerint ez kovácsolta egységbe a székelyeket évszázadokkal ezelőtt, és
ennek köszönhetően tudtak a megpróbáltatások után is fennmaradni.
Beszédében utalt arra, hogy a madéfalvi veszedelem következtében a csíki székelyek ezrei keltek útra, így jutottak el Bukovinába. 1941-ben Bácskába telepítették őket, ahonnan 1944-ben, 1945-ben menekülniük kellett, és Bács-Kiskun, Tolna, Baranya megyében találtak új otthonra.
Véleménye szerint a székelyek a magyarság fontos és elidegeníthetetlen részét alkotják.