Palkovics László: Már gyerekkorban el kell kezdeni a digitális nevelést

PALKOVICS László
Győr, 2018. október 7. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Mobiliy digitális interaktív bemutatón és kiállításon a győri Mobilis központban 2018. október 7-én. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Vágólapra másolva!
Egészen kicsi korban, már három-négyévesen el kell kezdeni a gyermekek digitális környezethez szoktatását, hogy megértsék, mi az a robotoka, és mire lehet használni a mindennapokban – a játékon kívül – mondta Palkovics László az innovációs és technológiai miniszter a MobilITy-Győr Digitális Élményközpont átadási ünnepségén.
Vágólapra másolva!

Megfelelő

digitális környezet nélkül a vállalatok hosszú távú fejlődése nehezen lesz fenntartható

– hangsúlyozta Palkovics László, majd hozzátette:

A harmadik témakör az innováció, a termékfejlesztési képesség, a megújulás képessége – közölte, hozzátéve, hogy az eszközök, amelyek az élményparkban vannak, erről a három ügyről szólnak.

Palkovics László úgy fogalmazott: ha a robotokra gondol egy munkavállaló, az jut eszébe, hogy elveszik a munkáját, helyette fognak dolgozni, és ez félelemérzetet okoz. Ugyanez igaz a digitalizációra, hiszen sok mindent megoldottak nélküle, de most mégis sokkal hatékonyabban lehet elvégezni bizonyos feladatokat.

A miniszter szerint nem valós az a félelem, amely ezzel az „új világgal” kapcsolatos. Azt mondta, a vállalatvezetők részéről egyértelműen nem a válasz arra a kérdésre, hogy ha digitális megoldásokat választanak a cégüknél, akkor ez jár-e a humánerőforrás leépítésével. Úgy folytatta:

a létszám csökkenése helyett a robotok elvégzik az olyan munkákat, amelyek számunkra nem annyira érdekesek vagy veszélyesek.

Így marad energia arra, hogy más, sokkal nagyobb hozzáadott értékű tevékenységet végezhessünk – magyarázta.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Mobiliy digitális interaktív bemutatón és kiállításon a győri Mobilis központban Forrás: MTI/Krizsán Csaba

Úgy összegezte: lehet várakozással figyelni, hogy mi történik, részt lehet venni ebben a világban, de nem kell félni tőle, „jobbá teszi az életünket, a munkánkat”.

Palkovics László elmondta: ennek tudatosítására sokféle elképzelés van, amelyek között említette, hogy Magyarország az elmúlt években elkezdte az 5G koalíciót, az ipar 4.0 platformot és jövő héten aláírják az úgynevezett mesterséges intelligencia platformra vonatkozó megállapodást. Jelezte: utóbbi már kevéssé a technológiáról szól, inkább arról,

az emberek hogyan működnek együtt egy robottal,

miként kezelik az ilyen szerkezetek által hozott döntéseket.

Hangsúlyozta: minél korábban, 3-4 éves korban el kell kezdeni a viszonyulás kialakítását a digitális környezethez, mert a gyermekekben nincs ilyen félelemérzet, és a győri kezdeményezés ebbe az irányba mutat. A kormány támogatja, hogy sok ilyen központ jöjjön létre, mert „ez határozza meg a jövőnket” v közölte.

A megnyitón Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár kiemelte: a kormánynak az a célja, hogy minden magyar vállalkozás, helyi közösség, család és ember a digitalizáció nyertese legyen. Ezért sok kormányzati programot indítottak, amelyek közül talán a leglátványosabbnak az első helyszíne Győr. Az a cél, hogy első körben három digitális élményközpont épüljön az országban, Győr után Budapest és Debrecen lesz a következő helyszín – közölte.