A jegyzékben az eset teljes körű kivizsgálására és a vonatkozó nemzetközi kötelezettségek betartására szólította fel a román felet a kormány - közölte.
Az államtitkár elfogadhatatlannak nevezte, hogy Románia eltűr effajta atrocitást, amely
barbarizmusában a magyarok elleni legdurvább provokációkat idézi.
A magyar kormány elvárja, hogy ha már megelőzni nem tudták az eseményeket, akkor
Románia legalább utólag adjon elégtételt és magyarázatot
az identitásában mélyen megsértett több százezer magyar állampolgárnak - tette hozzá a politikus.
Az előzményeket felidézve Magyar Levente elmondta, az első világháború után katonai temetőt létesítettek az Úz-folyó völgyében az 1916-ban elhunyt honvédoknak.
Bár arra semmilyen bizonyíték nem volt, hogy román katonák földi maradványai is a temetőben lennének, a legközelebbi település önkormányzata úgy döntött, kőkereszteket állít az állítólagosan ott fekvő román katonák emlékére.
Azt azonban az illetékes román hatóságok is elismerték, hogy erre nem volt jogalapja, és a döntések nemzetközi jogot is sértenek
- közölte az államtitkár.
Román civil szervezetek meghirdették a betonkeresztek felavatását, amire csütörtökön sor került, de ehhez a szemmel láthatóan ittas embereknek át kellett törniük a kivonuló békés székely tiltakozók sorfalát. Miután bejutottak,
a román ünneplők ledöntötték a székely kaput, és a honvéd sírok fölé emelt fakereszteket kitéptek, a román csendőrség pedig a helyszínen mindezt tétlenül nézte
- mondta Magyar Levente.
Az úzvölgyi katonatemetőnél történtek miatt
péntekre berendelték a budapesti román nagykövetet a Külgazdasági és Külügyminisztériumba
- közölte Menczer Tamás tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenéséért felelős államtitkár csütörtök este Facebook-oldalán.
Menczer Tamás felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, ami az úzvölgyi katonai temetőnél történt. Mindenki emlékezhet a halottjaira, de nem így.
Ez nem más, mint öncélú erőszak!
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a történtekről egy a helyszínen készült videót tett közzé Facebook-oldalán, és azt írta:
ha ezt a barbárságot a román politika nem akarta megakadályozni, akkor az morális botrány, ha nem tudta, az pedig államigazgatási csőd.