Szijjártó Péter biztonságpolitikai együttműködésről tárgyal Washingtonban

SZIJJÁRTÓ Péter; SAINT MALO DE ALVARADO, Isabel
Washington, 2019. január 31. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Isabel Saint Malo panamai külügyminiszter megbeszélést folytat Washingtonban 2019. február 6-án. MTI/KKM/Mitko Sztojcsev
Vágólapra másolva!
Magyarország erején felül teljesít a béke, biztonság és stabilitás megtartására tett nemzetközi törekvésekben - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a washingtoni tárgyalásairól beszámolva.
Vágólapra másolva!

Szijjártó Péter elmondta: a megbeszélések fő témája a biztonságpolitikai együttműködés. Találkozik John Boltonnal, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadójával, Wess Mitchell-lel, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkárával, valamint részt vesz az Iszlám Állam terrorszervezet elleni globális koalíció külügyminiszteri ülésén, amelyet Mike Pompeo amerikai külügyminiszter hívott össze.

Szijjártó Péter és John Bolton Forrás: KKM

Szijjártó Péter hangsúlyozta:

Magyarország mindig is megbízható szövetségese volt az Egyesült Államoknak a biztonságpolitika területén,

és ezt Washington értékeli is. És Magyarország a jövőben is megbízható partner lesz a globális terrorellenes törekvésekben - tette hozzá a külügyminiszter.

Kiemelte: Magyarország részvételével erején felül teljesít a nemzetközi béke, biztonság és stabilitás megtartására tett nemzetközi törekvésekben, hiszen már

ezer magyar katona szolgál különböző nemzetközi missziókban,

amelyek a globális terrorellenes küzdelmet, egyes térségek stabilitásának megteremtését, valamint több helyen a béke fenntartását célozzák.

Szijjártó Péter közölte: az egyik legjelentősebb magyar katonai szerepvállalás a részvétel az Iszlám Állam elleni koalícióban. Magyarország mindig is támogatta az Egyesült Államok törekvéseit a terrorellenes küzdelem vonatkozásában, és "nemcsak szavakban voltunk ott, hanem valóban tettekkel is" - fogalmazott.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Isabel Saint Malo panamai külügyminiszter megbeszélést folytat Washingtonban 2019. február 6-án Forrás: MTI/KKM/Kkm/Mitko Sztojcsev

Kifejtette:

Magyarország a kezdetektől részese az Iszlám Állam elleni globális koalíciónak,

a magyar parlament felhatalmazása alapján 200 katonából álló magyar kontingens vesz részt a koalíció munkájában. A magyar katonák alapvetően csapatkísérési, kiképzési és tanácsadói feladatokat látnak el - tette hozzá.

Európába küldi katonáit az Iszlám Állam

A külügyminiszter úgy látja, a koalíció eddig sikereket ért el, ugyanakkor az a tény, hogy az Iszlám Állam a korábban elfoglalt területeinek 98 százalékáról visszaszorult, nem a harcok végét jelenti, hanem azt, hogy új kihívással kell szembesülni. A terrorszervezet taktikát váltott, és ez ellen határozottan kell fellépnie a nemzetközi közösségnek - mutatott rá.

Mint mondta, az elmúlt években 42 ezer idegen terrorista zsoldos ment Afrikába és a Közel-Keletre, hogy harcoljon az Iszlám Állam kötelékében, közülük ötezren Nyugat-Európából érkeztek.

A terrorszervezetnek most az a célja, hogy őket visszaküldjék Európába,

és "ezt nekünk meg kell akadályoznunk", ezért a szigorú határvédelemnek talán még soha nem látott jelentősége lesz az elkövetkező időben - magyarázta.

Úgy vélte, az Iszlám Állam elleni koalíciónak mostantól erre is koncentrálnia kell.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Magyarország ebből kiveszi a részét, és ahogy eddig, úgy ezután is védi a határt, nem teszi lehetővé, hogy azt bárki illegálisan átlépje, és segít a nyugat-balkáni országoknak is, hogy megvédhessék a határaikat.