Komoly béremelést kaphatnak a tanárok

tanár iskola Érkeznek a félévi bizonyítványok; kezeld helyén a jegyeket!
Vágólapra másolva!
Újabb béremelésre számíthatnak jövőre a pedagógusok, ha megvalósulnak az oktatási államtitkárság szándékai – tudta meg a Magyar Nemzet. Az elképzelések szerint az életpályamodell fejlesztésével párhuzamosan mintegy harminc százalékkal nőne a tanárok keresete 2020-tól. Az elmúlt években megvalósult bérfejlesztésekkel együtt ez összesen nyolcvanszázalékos átlagos emelést jelenthet 2013 óta.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt nyolc évben nemcsak a pedagógusi pálya elismertsége nőtt, hanem a bérek is jelentősen emelkedtek, ráadásul mindezek hatására egyre több fiatal választja a pedagógusi életpályát.

Egy húsz éve tanító, főiskolai végzettségű pedagógus 2010-ben bruttó 149 ezer forintot keresett, míg tavaly ez az összeg bruttó 301 ezer forintra emelkedett.

2013 és 2017 között a pedagógusok bére átlagosan ötven százalékkal nőtt.

Az intézkedés első ütemében, 2013 szeptemberében átlagosan 34 százalékkal, 2014 szeptemberétől pedig minden évben további 3,5 százalékkal nőttek a fizetések. 2017 őszén újabb, átlagosan 3,5 százalékos béremelés történt.

30 százalékos béremelést is kaphatnak a tanárok Forrás: Shutterstock

Két számjegyű béremelés jöhet

Mindehhez képest további harmincszázalékos béremelést szeretnének adni az oktatási államtitkárság tervei szerint jövő évtől – tudta meg a Magyar Nemzet. Ezzel párhuzamosan újragondolják a pedagógus-életpályamodell egyes elemeit is. A további bérrendezésre többek között azért van szükség, mert 2022–2023-ra komoly létszámgondok lehetnek az oktatásban, hiszen a tanárok jelentős hányada nyugdíjba megy. A fiatal diplomásoknak tehát kedvet kell csinálni ahhoz, hogy a tanári pályát válasszák, és huzamosabb ideig ebben a munkakörben is maradjanak.

Ezzel kapcsolatban a Karc FM Álláspont című műsorában Bódis József, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára egyelőre csak annyit tudott megerősíteni, hogy két számjegyű, attraktív béremelést szeretnének jövőre. Mint mondta,

a pedagógus-életpályamodell bevezetése az előző választási ciklusban nagy előrelépés volt, de ennek a megújítására van szükség.

Ehhez kapcsolódóan bérrendezésre is szükség van, hiszen óriási a nyomás, minden szektorban bérnövekedés tapasztalható.

Forrás: Magyar Nemzet

Ez teszi lehetővé a béremelést

Az ország gazdasági helyzete is megengedi, hogy ismét emeljék a pedagógusok fizetését – tette hozzá. Bódis József közölte: az elmúlt években egyre többen jelentkeznek tanári pályára, de a pályakezdőket hosszú távon meg is kell tudni tartani. Ehhez a bérrendezés és egy korszerűbb életpályamodell kialakítása mellett át kell tekinteni a tanárképzés rendszerét, professzionálisabbá kell tenni a pedagógus-továbbképzést, és nagyobb lehetőségeket kell biztosítani az oktatásirányításnak is.

Az utóbbi időben évente öt-hatezren végeznek tanárként, ezeknek a fiataloknak kellene megoldaniuk a munkaerőhiányból és a nyugdíjazásokból adódó gondokat

– fejtette ki az oktatási államtitkár. Kijelentette: megvan a szándék az ehhez szükséges fejlesztésekre, amelyek reményeik szerint a 2020-as költségvetésben meg is jelennek majd.

606 milliárd forinttal jut több az oktatásra, mint 2010-ben Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

606 milliárddal több jut oktatásra

Mint arról korábban beszámoltunk, már több mint 55 000 tanár szerzett pedagógus II. minősítést az életpályamodell 2013-as bevezetése óta, ami a tanároknak havi 30 ezer forinttal magasabb fizetést, a diákoknak pedig naprakész tudást jelent. Rétvári Bence közölte: a pedagógus-életpálya bevezetése óta több mint félszázezer tanár szerezte meg a mérföldkőnek számító pedagógus II. fokozatot. Ez azt jelenti – magyarázta –, hogy négy év alatt 55 ezer tanár fektetett energiát abba, hogy rendszerezze és megújítsa tudását, és így a gyerekeknek élvezhetőbb, hatékonyabb tanórákat tartson.

A diákok ennek köszönhetően naprakész módszerekkel tanulhatnak, azaz egyre magasabb színvonalú oktatásban lehet részük. Szólt arról is: a kormány számára elsődleges fontosságú, hogy a gyerekek minőségi, naprakész, élményalapú és korszerű tudást kaphassanak, a pedagógusok pedig anyagilag is megbecsülve érezzék magukat, ezért

idén 606 milliárd forinttal fordítanak többet oktatásra, mint 2010-ben.