Varga Judit: Magyarország számára nem elfogadható az unió finn soros elnökségének költségvetési javaslata

Varga Judit
Varga Judit, a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára.
Vágólapra másolva!
Magyarország számára teljesen elfogadhatatlan az unió soros elnökségét betöltő Finnország kedden bemutatott költségvetési javaslata, az ugyanis tovább csökkenti a fejlesztési pénzeken belül a kohézióra szánt összeget is - mondta Varga Judit igazságügyi miniszter Luxembourgban az EU-tagországok általános uniós ügyekkel foglalkozó tanácsülését követően kedden.
Vágólapra másolva!

Varga Judit az unió következő, 2021-től érvényes hétéves költségevetéséről tartott miniszteri találkozó után magyar újságíróknak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, a finn elnökségnek nem sikerült elfogulatlan javaslatot benyújtania.

Több tagállam jelezte, hogy nem látják benne visszaköszönni a saját és a mások képviselte véleményeket,

továbbá nem vették figyelembe a kohézió barátainak nevezett országcsoport kérését sem, amely az európai bizottsági tervezethez képest is a kohéziós források növelését kérte.

Varga Judit igazságügyi miniszter Forrás: Miniszterelnökség/Botár Gergely

A javaslat a bizottságénál jóval kisebb főösszeggel számol a bevételi oldalon, ami Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnésével (Brexit) együtt jóval kevesebb forrást jelentene az uniónak. Nem kedvező az sem, hogy

Magyarország sokkal kevesebb kohéziós forráshoz jutna,

mint a mostani költségvetési időszakban.

A javaslat tehát sem a befizetés, sem a kohéziós forrásokat tekintve nem elfogadható, nem jó alap arra, hogy politikai vita kezdődhessen arról - mondta Varga Judit.

Az igazságügyi miniszter azt is elfogadhatatlannak nevezte, hogy a pénzek kifizetését a jogállamisághoz kötnék, és azt is, hogy

a kohéziós forrásokból fedeznék a migránsok integrációját.

A jogállamisággal összefüggésben elmondta, egyelőre nincs olyan tervezet, amely a kérdést jogi biztonsággal szabályozná, ez pedig egyértelmű vétót jelent.

Elmondta, a javaslat távolabb tolja az uniós költségvetés elfogadását, a szöveg ugyanis a nettó befizető országok érdekeit tartja szem előtt, valamint több tagállam érdekét sérti azáltal, hogy nem kíván közös nevezőt találni a különböző igények között - húzta alá.

Varga Judit tájékoztatása szerint a költségvetési javaslatról orientációs vita várható az Európai Uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek csütörtökön kezdődő kétnapos csúcstalálkozóján.