A Külgazdasági és Külügyminisztérium feladata volt, hogy a koronavírus-járvány miatt szükségessé váló egészségügyi védőfelszereléseket beszerezze – mondta Menczer Tamás az Origónak. A Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára közölte: kezdetektől fogva az egyik legfontosabb kérdés a lélegeztetőgépek száma volt, mert az Operatív Törzs és a kormány is azt mondta:
az nem fordulhat elő, hogy nincs elég gép, nem fordulhat elő, hogy az orvosnak kell eldöntenie, kinek jut lélegeztető és kinek nem, vagyis ki élhet és ki fog meghalni. Az utóbbira több nyugat-európai országban is volt példa
- tette hozzá. Ezt a vírust senki nem ismerte, ez bizonytalanságot jelentett, ezért azt mondtuk, hogy a legjobban bízunk, de a legrosszabbra készülünk.
Statisztikusok, szakemberek azt mondták, előállhat olyan helyzet Magyarországon, hogy egy időben kell 8500 embert lélegeztetni – emlékeztetett Menczer Tamás. Az Operatív Törzs ezt követően a legsúlyosabb tömeges fertőzésre is fel akart készülni, így az a döntés született, hogy 10 ezer lélegeztetőgépre van szükség.
Ehhez azonban sokkal többet kellett rendelni, hiszen az egész világ Kínában állt sorba, nem az eladók versenyeztek a vevőkért, hanem fordítva, óriási volt a harc a lélegeztetőkért, nem biztos, hogy amit megrendelünk, az be is érkezik.
Végül több mint 16 ezer gép rendelése mellett döntöttünk, így láttuk biztosítottnak a 10 ezer beérkezését – közölte az államtitkár.
A védekezésre szánt keret felülről nyitott, hiszen emberélet nem kerülhet veszélybe forráshiány miatt, a lélegeztetők értéke több mint 300 milliárd forint. Terveink szerint, azokat a lélegeztetőket, amelyekre Magyarországon nincs szükség, értékesíteni fogjuk, már most is vannak egyébként a világ több pontjáról érdeklődök a gépek iránt – mondta Menczer. Az államtitkár elmondta: a megrendelési folyamat során orvos is dolgozott a csapatban, a megrendelések az ő szakmai iránymutatása alapján történtek.
Menczer Tamás elmondta, a szakemberek szerint lesz a vírusnak második hulláma, azonban megnyugtató, hogy minden eshetőségre felkészültünk, egy esetleges tömeges fertőzési fázisban is lenne lélegeztetőgép minden betegnek.
Akik álhíreket terjesztenek, és a védekezésben szereplőket támadták, és támadják, nem kevesebbet tesznek, mint emberéleteket kockáztatnak politikai haszonszerzés reményében, és ez elfogadhatatlan
- hívta fel a figyelmet az államtitkár.
Kijelentette, hogy a baloldal nem volt hajlandó részt venni a vírus elleni védekezésben, az, hogy a védekezés első szakasza sikeres volt, kizárólag a magyar emberek és a kormány összefogásának köszönhető.
A baloldalnak az alaptalan politikai támadások fontosabbak, mint a magyar emberek életének és biztonságának védelme, ez szomorú. A lélegeztetőgépekről is hazugságokat terjesztettek, az igazság azonban az, hogy Magyarországon minden beteget a betegség minden szakaszában megfelelő géppel lélegeztettek, és ez így lesz a jövőben is.
Szintén örömteli, hogy a váci Celitron gyár időközben megkezdte a világ egyik legjobb lélegeztetőgépének gyártását, ebből rövidesen 1000 áll majd a magyar kórházak rendelkezésére. Stratégiai kapacitással erősödött tehát Magyarország, am a jövőre nézve mindenképpen bíztató.
Eddig maszkokból 170 millió, míg védőruhából és kesztyűből és más védőfelszerelésből több mint 70 millió darab érkezett. A jövőben is azt fogjuk megrendelni, amire az egészségügyi szakemberek szerint szükség van. Vakcina továbbra sincs, így a járványügyi készültséget fenn kell tartani – zárta szavait az államtitkár.