Szijjártó Péter: Brüsszelben ismét egy migrációs paktumon dolgoznak

SZIJJÁRTÓ Péter
Budapest, 2020. június 9. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal az Európai Unió tagállamai közötti kétoldalú beruházási megállapodások megszűnéséről szóló megállapodás kihirdetéséről szóló törvény vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. június 9-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
Azért is szükséges az együttműködés Törökországgal, mert hamarosan a világ 10 legnagyobb gazdasága közé tartozik majd, a közép-európai országoknak nyitott a gazdaságuk, "nyilvánvalóan nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy a világ legdinamikusabban fejlődő gazdaságát kihagyjuk exportcélpiacaink közül" - minderről Szijjártó Péter beszélt, miután a V4-ek és Törökország megbeszélést folytatott.
Vágólapra másolva!

- mondta a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter az érintett országok külügyminisztereivel az Európai Unió és Törökország kapcsolatáról videokonferencián folytatott egyeztetés után kiemelte:

Magyarország is importált védőeszközöket, anyagokat Törökországból.

Nem lehet őket kihagyni

Azért is szükséges az együttműködés Törökországgal - folyatta -, mert hamarosan a világ 10 legnagyobb gazdasága közé tartozik majd. A közép-európai országoknak nyitott a gazdaságuk, "nyilvánvalóan nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy a világ legdinamikusabban fejlődő gazdaságát kihagyjuk exportcélpiacaink közül" - mondta. Hozzátette:

Nyugat-Európában, az európai intézményekben ugyanakkor megkérdőjelezik a nukleáris energia fontosságát, azt, hogy a tagországok felhasználhassák - mondta. "Mi ugyanakkor úgy látjuk" - fűzte hozzá -, hogy az országok energiaellátásának forráseloszlása nemzeti kompetencia. A miniszter előrevetítette: a nukleáris energetikai együttműködés fontos terep lesz Törökország és a közép-európai országok kapcsolatában.

Szijjártó Péter: Ha Törökország nem állítja meg a rajta keresztül Európába tartó migránshullámokat, akkor napok kérdése, hogy megjelenjenek Magyarország déli határánál Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Fizessék ki a 6 milliárd eurót

Az Európai Unió és Törökország együttműködésében a legfontosabbnak a migráció féken tartását nevezte a miniszter. Ha Törökország nem állítja meg a rajta keresztül Európába tartó migránshullámokat, ha a török-görög határon át tudnak törni a migránsok, akkor napok kérdése, hogy megjelenjenek Magyarország déli határánál - mondta. Szijjártó Péter ezért azt javasolta,

mert - mint mondta - ez nem nagy összeg ahhoz képest, amekkora károkat ellenőrizetlen migránshullámok okoznának. Hangsúlyozta, hogy már nemcsak kulturális és biztonsági kockázatokat jelent a migráció, hanem a koronavírus-járvány miatt nagyon komoly egészségügyi rizikót is.

A miniszter azt kérte a V4-ek külügyminisztereitől, erősítsék meg azt az álláspontjukat, hogy a közép-európai országok nem fogadnak el kvótákat, nem hajlandóak illegális migránsokat befogadni. Beszámolója szerint ezt meg is tették. Megjegyezte, európai intézményekben,

Brüsszelben ismét "európai migrációs paktum kidolgozásával vannak elfoglalva".

"A migrációt nem menedzselni, hanem megállítani kell" - mondta, hozzátéve: a segítséget kell odavinni, ahol baj van, vagyis a migrációt kiváltó okokat kell megszüntetni.

Meg kell erősíteni a líbiai parti őrséget

A videokonferencián beszámolt csütörtöki máltai látogatásáról is, amelyen ismertette: Magyarország támogatja azt a máltai javaslatot, hogy európai forrásból erősítsék a líbiai parti őrséget ahhoz, hogy megakadályozhassák migránsok hajóra szállását Európa felé. Beszámolt arról is, hogy

az Európai Unió újratárgyalja az afrikai, karibi és csendes-óceáni térséggel kötött megállapodását, amelyet a nyugat-európaiak Szijjártó Péter szerint azért tartottak fontosnak, mert egyfajta "legális csatornát" biztosított azoknak, akik ezekből a térségekből érkeztek Európába munkát vállalni.

A miniszter ugyanakkor az európai álláspontnak és ennek a megállapodásnak az újragondolását javasolja, mivel a koronavírus miatt sok százezer európai vált munkanélkülivé, és - emelte ki - az európai országoknak elsősorban a saját állampolgáraiknak kell állást biztosítaniuk. Szijjártó Péter elmondta: a V4-ek csoportjában Csehország elnöksége lejár, júliustól Lengyelország veszi át a csoport vezetését.