Hogyan változik meg az életünk 5,5 millió beoltott után?

koronavírus, vírus, járvány, Szentendre, nyitás, enyhítés, pünkösd, ünnep, turizmus, belföldi turizmus, kirándulás, terasz, étterem, vendéglő, 2021.05.24.
Vágólapra másolva!
A mai nap folyamán Magyarország eléri az 5,5 millió beoltottat, ezt követően pedig újabb lazítások következnek. Nem lesz már kötelező maszkot hordani, az üzletekben és boltokban sem lesz már négyzetméter alapú létszámkorlátozás, valamint a védettségi igazolvánnyal nem rendelkező állampolgárok is beléphetnek a vendéglátóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekbe. A sikeres járványkezelésnek és a világszinten is elismert magyar oltási programnak köszönhetően Magyarország az újranyitás területén két hónappal jár Európa előtt. Mindez viszont nem valósulhatott volna meg a keleti vakcinák és a jó időben hozott kormányzati döntések nélkül.
Vágólapra másolva!

Egy korszak lezárul: Vége a kötelező maszkviselésnek

Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában pénteken elmondta, hogy a mai nap folyamán Magyarországon a beoltottak száma eléri az 5,5 milliót. Ez egyben azt is jelenti, hogy az élet visszatérhet a megszokott kerékvágásba, a legtöbb járványügyi intézkedést eltörli a kormány,

vagyis sor kerülhet az intézkedések lépcsőzetes feloldásának hatodik fokozatára.

Megszűnik tehát a kötelező maszkviselés. Nem kell majd maszkot viselni

  • a közterületeken,
  • az üzletekben
  • és a tömegközlekedési eszközökön,

a kórházak és a szociális intézmények viszont kivételt képeznek, ott továbbra is szükséges a maszk használata. Az 5,5 millió beoltott elérése után védettségi igazolvány nélkül is szabad lesz a belépés

  • a vendéglátó üzletekbe,
  • szálláshelyekre,
  • fürdőkbe
  • szabadidős létesítményekbe,
  • és az előreváltott ülőhelyes nézőtérrel megrendezett kulturális rendezvényekre, előadásokra.
Illusztráció Fotó: Csudai Sándor - Origo

Nem lesz már a vásárlókat négyzetméterenként korlátozó intézkedés az üzletekben, a családi események, magánrendezvények esetén pedig az eddigi 50 fős létszámkorlátozás 100 főre, a lakodalom esetén a 200 fős létszámkorlátozás 400 főre emelkedik.

Néhány területen viszont továbbra sem történik enyhítés. Ide tartoznak

  • a sportrendezvények,
  • a zenés-táncos rendezvények,
  • illetve a zárt térben tartott, vagy 500 főt meghaladó szabadtéren tartott egyéb rendezvények.

Ezeken az eseményeken marad a létszámkorlátozás és csak védettségi igazolvánnyal lehet részt venni rajtuk. Az egyetemek és a főiskolák pedig készülődhetnek a jelenléti oktatás visszaállítására.

A korlátozások feloldásánál a kormány figyelembe vette a korábbi nemzeti konzultáció eredményét, a magyar emberek véleményét a lépcsőzetes újraindításról.

Rendkívül sikeres volt a magyar járványkezelés

Az újabb lazítások javarészt annak köszönhetőek, hogy a járvány elleni védekezésben Magyarország a legsikeresebb országok közé tartozott, majd az oltási kampány során is kimagaslóan teljesített.

Az országban már második napja nem követelt halálos áldozatot a járvány,

ami azt is jelenti, hogy sikeresen túl vagyunk a harmadik hullámon, amelyet a megfelelő időben hozott intézkedéseknek és a gyors, hatásos és hatékony oltási programok köszönhetően, valamint az egészségügyi dolgozók kitartó és hősies munkája miatt sikerült letörni.

A miniszterelnök a pénteki rádióinterjúja során külön is köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak a védekezésben, illetve az oltási kampányban végzett munkájáért.

Pászthy Bea egyetemi docens beolt egy kiskorút a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagjával a Semmelweis Egyetem I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján Forrás: MTI/Mónus Márton

Az elmúlt időben Magyarország abba a szerencsés helyzetbe került, hogy most már aki akarja, az bármikor be tudja oltatni magát, hiszen bőven van elegendő vakcina. Az oltási program sikeressége nagyrészt ahhoz is visszavezethető, hogy a kormány még időben, az elhibázott brüsszeli vakcina beszerzést megelőzően felismerte, hogy nem szabad csak az Európai Unióra támaszkodni, hanem keleti irányba is nyitni kell.

Így sikerült az országba orosz és kínai oltóanyagot is behozni, amelyeknek köszönhetően a magyarok az elsők között juthattak hozzá az életeket mentő védőoltáshoz.

A keleti vakcinák nemcsak az emberéletek megvédésében játszottak kulcsszerepet, hanem a gazdaság és az élet újraindításában is. Mivel gyorsan sikerült átoltani a lakosságot, ezért lehetővé vált, hogy Magyarországon az elsők között térjen vissza az élet a megszokott kerékvágásba, Európa pedig nagy általánosságban jó két hónappal le van maradva tőlünk.

Az oltottak kimaradnak a járvány negyedik hullámából

A külföldi és a magyar baloldali sajtó napi szinten közöl pánikkeltésre alkalmas cikkeket a koronavírus-járványról és nemrég megjelent delta variánsról. Ahogyan korábban megírtuk, Orbán Viktor szerint a világ nagy részében a negyedik hullámot készpénznek veszik, és szeptember-október környékére teszik. De közmegegyezésnek látszik, hogy aki be van oltva, az jó eséllyel kimaradhat ebből.

Orbán Viktor jelezte, hogy folyamatosan konzultálnak a szakemberekkel és a csütörtöki ülésen is foglalkoztak a kérdéssel. Azt állapították meg, hogy Magyarország teljes egészében felkészült egy esetleges negyedik hullámra, a tanulság pedig az, hogy az oltás életet ment.

- hangsúlyozta Orbán Viktor. Vagyis továbbra is mindenkinek javallott felvenni a vakcinát, hiszen valódi megoldást csak az jelent a koronavírussal szemben. A beoltottak nemcsak saját és szeretteik egészségét védik meg, hanem társadalmi felelősséget is vállalnak, hiszen az, hogy hamarosan bárki szabadon mehet étterembe, moziba és szállodába azoknak köszönhető, akik éltek a védőoltással.

Fotó: Csudai Sándor - Origo

A pénteki rádióinterjúból az is kiderült, hogy egyelőre nem lesznek harmadik oltások, mivel nem ismertek egy harmadik vakcina hatásai.

A delta variánssal kapcsolatban érdemes figyelemmel kísérni az angliai helyzet alakulást is, hiszen átoltottság terén nagyon hasonló a helyzet a magyarhoz. Az angol Népegészségügyi Minisztérium a tegnapi nap folyamán hozta nyilvánosságra a legfrissebb adatokat, amelyeket a The New York Times szemlézett. Ebből kiolvasható, hogy a delta variáns nem okozott megugrást a kórházba került fertőzéses esetek területén, ugyanakkor valóban nőtt az újonnan azonosított fertőzések száma.

A hospitalizációs arány 100 ezer lakosra levetítve 1,1-ről kicsivel emelkedett június elején, de még mindig sokkal alacsonyabb, mint a téli időszakban, amikor ez az arány 35 volt, vagyis 100 ezer fertőzöttből 35 került kórházba akkor. A The New York Times azt is kiemeli, hogy jól láthatóan azokban az országokban, ahol a lakosság körében magas az átoltottság, ott valószínűtlen a kórházban kezelt koronavírusos esetek számának megugrása.