Több millió magyar életét segítik a nemzeti konzultáció alapján hozott döntések

Budapest, 2021. július 2. Postás a nemzeti konzultációs ívet tartalmazó levelet dobja be a postaládába egy V. kerületi házban 2021. július 2-án. Ezen a napon Budapesten már meg is kezdték a küldemények kézbesítését; a mintegy 8 millió levelet július végéig viszik ki a háztartásokba. MTI//Mónus Márton
Vágólapra másolva!
Az adók csökkentésén és a családok támogatásán alapuló kormányzati politikának erős támogatottsága van a nemzeti konzultáció eredményei alapján, így több millió embernek segítséget jelentő döntések születhetnek majd - hangsúlyozta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Vágólapra másolva!

Dömötör Csaba azt mondta, egyetértés van abban, hogy a koronavírus-járvány után nem tér vissza a rendes kerékvágásba az élet, ezért

egyszerre kell védeni a munkahelyeket, támogatni a családokat,

fenntartani a biztonságot. Emellett biztosítani kell, hogy az ország jövőjéről szóló legfontosabb döntéseket "mi magunk hozzuk, ne pedig mások". A konzultáció azt is megerősítette, hogy a járvány utáni gazdasági növekedésből minden generációnak és társadalmi csoportnak részesülnie kell - tette hozzá.

A hitelmoratóriumról döntenek először

Hozzáfűzte: először a hitelmoratóriumról várható bejelentés, és bár a bankok nem szeretnék, ha azt meghosszabbítanák, a kormánynak a konzultáció eredményei az irányadók.

Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a gyermeket nevelő szülők szja-visszatérítésének is megvan a társadalmi támogatottsága, ezért már csak az 5,5 százalékos gazdasági növekedést kell elérni, ami a mostani adatok alapján megvalósul majd.

Az adó-visszatérítés átlagosan több százezer forint pluszpénzt jelenthet a szülőknek

- tette hozzá.

A nemzeti konzultációs kérdőívet 1 millió 423 ezren töltötték ki Forrás: MTI///Mónus Márton

A családtámogatások és a dolgozók védelme elsődleges

Kiemelte: 98 százalékos az egyetértés abban is, hogy a családtámogatásoknak és a munkát terhelő adóknak alkotmányos védelmet kell biztosítani. Dömötör Csaba szerint ez azért van, mert az emberek azt tapasztalták, hogy a korábbi kormányok a válságban először a családtámogatásokhoz és a nyugdíjakhoz nyúltak. Ezzel szemben

a jelenlegi kormány úgy jött ki a gazdasági nehézségekből, hogy nem hozott megszorító intézkedéseket,

és emellett a korábbi foglalkoztatottsági szint is megmaradt, sőt, újabb rekordot döntött - hangsúlyozta.

Azt mondta: elsöprő az egyetértés abban is, hogy

a minimálbért 200 ezer forintra kell emelni.

Ha ez megvalósulna, a jelenlegi kormány idején háromszorosára nőne a minimálbér összege, és más bérsávokra is serkentő hatással lenne - fűzte hozzá.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd

Az államtitkár beszélt arról is: sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a nemzetközi szervezetek is belássák, a magyar gazdaságpolitika eredményes. A kormány úgy csökkentette harmadára a munkanélküliséget, hogy közben a gazdaság talpazata stabil maradt - emelte ki.

Szerinte a magyar közélet egyik fontos választóvonala az adókról szóló vita. Míg

a kormány folyamatosan csökkentette az adókat

- kétkulcsos helyett egykulcsos, 15 százalékos jövedelemadót vezetett be, 9 százalékra csökkentette a társasági adót és a felére a munkát terhelő adókat -, addig az ellenzéki pártok emelnék a jövedelemadót és a társasági adót, valamint bevezetnék a vagyonadót is.

A gyerekek védelmében egyetértés van

Dömötör Csaba kitért arra is: a kormány nem szeretné, ha politikai aktivistacsoportoknak beleszólása lenne abba, hogy neveljék a magyarok a gyermekeiket. Ezt csak a magyar szülőknek van joguk eldönteni - jelentette ki, hozzátéve: az Európai Uniónak erre nem terjed ki a hatásköre, mégis összekeverik ezt az ügyet például a Magyarországnak járó uniós források kérdésével.

Az államtitkár örömét fejezte ki, hogy a konzultáció ebben a kérdésben is megerősítette a kormányzati álláspontot, de - mint mondta - a jövőben népszavazást is indítanak majd róla. A nemzeti konzultációs kérdőívet 1 millió 423 ezren töltötték ki.