Szélsőjobboldali párt csatlakozott az Orbán-ellenes szövetséghez

Ukrán válság, 2022, Magyarország, Budapest, tüntetés az orosz nagykövetség épülete előtt, Andrássy út, tüntetés, Ukrajna, Márki-Zay Péter
Vágólapra másolva!
Szélsőjobboldali párt csatlakozott az Orbán-ellenes szövetséghez címmel közölte a hírportálján csütörtökön a Bild című német közéleti napilap Bauer Bence, a Matthias Corvinus Collegiumnál (MCC) működő Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatójának írását a vasárnapi magyarországi országgyűlési választásról.
Vágólapra másolva!

Bauer Bence az Antiszemiták is hatalomra kerülnek Magyarországon? alcímmel közölt írásában kiemelte, hogy Orbán Viktor az EU-s tagországok állam- és kormányfőit összefogó Európai Tanács leghosszabb ideje hivatalban lévő tagja és a felmérések szerint jó esélye van az újraválasztásra.
Az 58 éves politikust külföldön ugyan "gyakran az Európai Unióban betöltött különleges szerepére redukálják", de "kormánya sok választó szemében szilárdan megállja a helyét".

- írta.

Hozzátette, hogy Orbán Viktor negyedszer próbálkozik az újraválasztással és a verseny valószínűleg szorosabb lesz, mint korábban, mert míg az elmúlt három választáson a baloldali pártok külön-külön indultak, ezúttal összefogtak és a magyar választási rendszerben leginkább az számít, hogy ki nyer az egyes választókerületekben.

Márki-Zay Péter Fotó: Csudai Sándor - Origo

Mint írja, a baloldal "furcsa" szövetségében vannak baloldali, zöld és liberális pártok, valamint egy "kakukktojás", a Jobbik, amelyet korábban radikális jobboldalinak tartottak.

Az elemző kifejtette, hogy a baloldal korábban kizárta az együttműködést a Jobbikkal, de mivel most "valós közelségben van a hatalom", szükség van a pártra Orbán leváltásához.

- mutatott rá.

Hozzátette, hogy a Jobbik a kommunikációban "igyekszik mérsékeltebb lenni", de személyi állományát tekintve "nagyon is a régi". Képviselői újra és újra antiszemita kijelentésekkel hívták fel magukra a figyelmet.

Képviselői újra és újra antiszemita kijelentésekkel hívták fel magukra a figyelmet, így például egy tavalyi időközi választáson jelöltjük a "Judapest" elnevezéssel illette Budapestet.

Bauer Bence arról is ír, hogy a Jobbik két alelnöke évekkel korábban egymástól függetlenül Hitler-köszöntésre emelte a kezét, egyik európai parlamenti képviselője pedig 2012-ben azt követelte az Országgyűlésben, hogy "a kormány készítsen listát a zsidó származású emberekről".

A szakember írásában azt állítja, hogy Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt nem titkolja partnerei "színes" összetételét, arról beszélt, hogy szövetségében "kommunisták és fasiszták" is vannak és tudni véli, hogy hány zsidó van a Fideszben.

- írta a Magyar-Német Intézet az Európai Együttműködésért igazgatója, hozzátéve, hogy a miniszterelnök-jelölt így "egyedül van", szövetségesei pedig sokfélék és nem egységesek, "csak Orbán leváltásának vágya köti össze őket".

Kiemelte, hogy a Jobbiknak "nagyon fontos szerepe" van a szövetségben, képviselői akár a kormányba is bekerülhetnek. Ugyancsak fontos szerepet játszik a szövetség "legerősebb pártja", a Demokratikus Koalíció, amely a "posztkommunistákból" vált ki.

- írta Bauer Bence. Hozzáfűzte, hogy "ezt a tényt Európa többi részén eddig alig vették tudomásul", de "nem csak Magyarországon kongatják a vészharangot a zsidó egyesületek és a média".

Arról is írt, hogy sok megfigyelő kiemeli, hogy Magyarországon sokszínű zsidó élet folyik, és "zsidó polgártársaink sokkal nagyobb biztonságban vannak, mint más országokban".


- írta Bauer Bence, hozzátéve, hogy "Budapest az egyetlen olyan főváros az EU-ban, ahol lényegesen több a zsidó, mint a muszlim".