Jól kerestek a bankok a magas kamatokon

pénz, pénzügy, pénzügyek, gazdaság, valuta, forint, euro, bezizetés, kamat, kölcsön, hitel, ügyintézés, készpénz, hitel, adó, illusztráció, bank, bankautomata
woman hand showing banknotes in front of the atm
Vágólapra másolva!
Csaknem 1000 milliárd forintra duzzadt az első félévben a hazai kereskedelmi pénzintézetek nettó eredménye.
Vágólapra másolva!

Az idei második negyedév végére a magyar bankszektor konszolidált szinten elért nettó eredménye 978 milliárd forintot tett ki, amely az előző év első félévi eredményének több mint négyszerese – derült ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes adataiból.

A nettó kamateredmény, illetve a díj- és jutalékeredmény előző években megfigyelt emelkedése folytatódott, amelyhez az összesített eszközállomány éves növekedése, az emelkedő kamatok adta környezet és persze az árfolyamhatás is jelentős mértékben hozzájárult

– írta a Világgazdaság.

A kamateredmény a tavalyi 2500 milliárd után 2023 második negyedévének végén már 1584 milliárd forintnál járt. Az előző első félévéhez képest az idén a működési bevételek a működési költségeknél jelentősen nagyobb arányban emelkedtek (40,5 százalék a korábbi 24 százalékkal szemben). Tavaly az első két negyedévében 284 milliárd forint nettó értékvesztés és céltartalékképzésre, míg 2023 II. negyedév végére ennek alig több mint a negyedére került sor (73 milliárd forint), ami a bankok stabilitását jelzi.

A nettó értékvesztés és céltartalékképzés így az első félévben a működési eredmény alig 7,3 százalékát tette ki, a korábbi év hasonló időszaki 48,3 százalékával szemben.

A szektor 2023. első félévi egyéb eredményéhez jelentősen hozzájárult az egyik bankcsoport külföldi akvizíciójának egyszeri pozitív eredményhatása – olvasható az MNB jelentésében. Eközben a nettó adóráfordítás (különadók nélkül) 125 milliárd forintot tett ki 2023 II. negyedév végére, amely csaknem háromszorosa a korábbi év első félévéhez képest.
A szektor tőkearányos jövedelmezősége (vagyis a befektetett egy forintra vetítve) a 2023. I. negyedévi 16 százalékról tovább tudott növekedni 22,8 százalékra a II. negyedév végére, köszönhetően a tárgynegyedévi kamateredmény jelentős bővülésének és az alacsony összegű értékvesztés, illetve céltartalékképzésnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!