Régóta erre vártak Balatonfüreden: átadták a felújított Esterházy-kastélyt

Százötven éve nem volt kérdés, hogy aki a kulturális kikapcsolódást és a gyógyvizeket keresi nyáron, annak Balatonfüredre kell mennie. Az ország harmadik kőszínháza, a Kisfaludy Színház átadása (1831) környékén már a nyári társasági élet központja volt Füred.
A város vezetése 2006 óta dolgozik azon, hogy a valamikori reformkori kulturális életet visszahozza, és bár az úgynevezett reformkori városrész többnyire elkészült, a folyamat része a nemrég átadott Esterházy-kastély is.
A felújított épület kapcsán Bóka István, Balatonfüred polgármestere arról beszélt, hogy ezzel a műemlékkel lezárult a valamikori városrész rekonstrukciója.
Tavaly értek a végére a Kerektemplom felújításának. Érdekesség, hogy az épületfelújítás után az altemplomi rész kiállítótérként működik ebben az évben, így a Vaszary Villa és a Modern Műtár valamint a Jókai Villa közvetlen vonzáskörzete egy újabb kiállítótérrel egészült ki. Megkérdeztük Bóka István polgármestert, hogyan lehet turisztikai fejlesztést végig vinni úgy, hogy közben a helyiek igényeit is szem előtt tartja.
A nyári dübörgő turizmus még mindig nem olyan nálunk, mint az Adrián, vagy akár Velencén, ahol szinte elviselhetetlen a turisztikai áradat. Emellett azonban törekszünk a négyévszakos Balaton kialakítására. A különböző látványos programokat úgy elhelyezni, hogy ne csak a hétvégéket érintsék, és ne csupán a nyári turizmust. Ennek is köszönhető, hogy a konferenciaturizmusba nagyot léptünk előre: az utóbbi években a vidék elsőszámú konferenciahelyszíne lettünk. Egyedülálló jégpálya rendszert adtunk át, hogy idehívjuk a sport turizmust a téli időszakban és a Vaszary Villa kiállításait is úgy ütemezzük, hogy az egész évben idehívja a képzőművészetre fogékony látogatókat.
A 18. században épült kastély rekonstrukciója időszakából kétszáz éves falfestményekre bukkantak, ez a ritka látványosság ma Füred kultúrtörténetének frissen feltárt eleme a nemrég átadott Esterházy-kastély Látogatóközpontban. A komplex műemléki felújítás után az idén 242 éves kastély turisztikai vonzerővé vált, a Balatonfüredi Esterházy-kastély Látogatóközpontban állandó kiállítás, időszakos kiállítótér, kulturális rendezvényi tér, múzeumpedagógiai terem, ajándékbolt és kávézó is helyet kapott.
A „Nyár a Balatonon – Fürdőidény Füreden (1825–1914)” című állandó kiállításnak Virág Zsolt művészettörténész, a Magyar Kastélyprogram Nonprofit Kft. igazgatója a kurátora, a megújult kúriáról kérdeztük.
– Látogatható volt-e a balatonfüredi Esterházy-kastély az elmúlt években, amióta a városhoz került, vagy csak kívülről ismerték azt a helyiek?
– A rendszerváltozás előtt üdülőként használták az épületet, később magántulajdonba került, évtizedekig pusztult, nem volt nyitva a látogatók előtt, végül Balatonfüred Önkormányzata egy ingatlancserével megszerezte a Gyógy tér közvetlen közelében álló műemléket. Ez adott lehetőséget a most befejeződött komplex felújításra.
– Milyen érdekességek derültek ki a kastély történetéről?
– 1781-82-es felépítése után a gróf Esterházy család csak igen rövid ideig használta nyaralókastélyként az épületet, 1786-tól bérbe adta szálláshely céljára. Ugyanakkor egészen 1945-ig megtartotta a gróf Esterházy, majd leányági örököse, a herceg Quadt család család a jól jövedelmező ingatlant. Folyamatosan bérlők működtették, és az évszázadok során az eredetileg földszintes épületre további két emeletet is ráépítettek, amelyekben további kiadható szobák kaptak helyet. Egykori kastély – pontosabban kúria – volta sem merült feledésbe, és szálláshelyként mindvégig az Esterházy Szálloda nevet viselte.
– Találkoztak-e nem várt érdekességgel, érte önöket meglepetés a kastély felújítása során?
– Az egykori nyaralókastély fogadótermének felújítása során kerültek elő a vakolatrétegek alól az első periódusból származó, kertet ábrázoló töredékes falfestmények, szekkók, amelyek most részleges restaurálásuk után megtekinthetőek. Balatonfüred történetének egy fontos, kiemelkedő színvonalú mozaikját sikerült megmenteni, restaurálni és bemutatni. A falképek minden bizonnyal az épület földszinti részét emeltető gróf Esterházy Kázmér Zólyom vármegyei főispán megrendelésére készültek.
– Milyen koncepció szerint építették fel a „Nyár a Balatonon” kiállítást, amely a Balatonfüredi Esterházy-kastély Látogatóközpont elsődleges funkciója lett?
– A Balaton, és azon belül Balatonfüred fejlődését 1825 és 1914 között követi végig a kiállítás, amelynek a kerettörténete szerint az ide megérkező utazó időrendben végig járja a fürdőtelep nevezetes helyszíneit. A kiállított műtárgyak és az installációk segítségével bemutatásra kerültek a Füredre történő utazás lehetőségei, a szálláskínálat, Écsy László egykori fürdőigazgatói irodájában megismerhetőek a különféle kúrák, kezelési típusok, a látogatók bemehetnek a hidegfürdőbe és a gyógyászati terekbe, feltérképezhetik a korabeli időtöltési módokat, a balatoni hajózást. Mivel a fürdőidényben az ország társasági életének az egyik legfontosabb központja Füred volt a bemutatott időszakban, a napi kikapcsolódási lehetőségeket is sokrétűen mutatja be a tárlat, végig mehetünk a füredi sétányokon, beülhetünk a kőszínház előadására, vacsorázhatunk a kertvendéglőben. Végül a látogatók Füred máig legismertebb rendezvényének, az Anna-bálnak a történetét is megismerhetik. A kiállítás terei olyan élményt nyújtanak, mintha a látogató is visszacsöppenne az elmúlt korokba, elsősorban a reformkorba.
– Jókai szavai szerint Füreden az elegancia és a fesztelenség találkozott. A korabeli színházi és társadalmi élet ismert alakjai közül kiket idéz meg a tárlat?
– Jókai Mór mellett találkozhatunk a kor ünnepelt színésznőivel: Laborfalvi Rózával, Blaha Lujzával, Déryné Széppataki Rózával, Jászai Marival, de mellettük megelevenednek a kor fürdőlátogatói is, arisztokraták, birtokos nemesek, polgárok, hivatalnokok, művészek. Emellett bemutatjuk a fürdő mindennapi működéséért, működtetéséért felelős személyzet minden tagja is, a fürdőtelepet vezető fürdőigazgatók sokrétű szerepe pedig kiemelt téma a kiállításban.
– A város és környékének hidegvízű forrásai is megjelennek a tárlaton?
– Az egykori és a ma is meglévő ásványokban gazdag forrásokról egy infografika jellegű térkép készült a kiállításba. További különlegességként a Gyógyászat teremben kiállítottuk az európai fürdővárosokban, így Balatonfüreden is divatos ivópoharak gyűjteményét.
A mai kastély földszinti részét 1781-82-ben építtette gróf Esterházy Kázmér, Zólyom vármegye főispánja Pauly Mihály építőmester tervei alapján késő barokk stílusban. 1785-ben gróf Esterházy Károly egri püspök vásárolta meg az épületet, majd 1786-tól vendégfogadó céljára adta bérbe. 1837-38-ban emeletet húztak az L alakú épületre, itt további vendégszobák kialakítására nyílt lehetőség, a homlokzatokat pedig klasszicista stílusban alakították át. Gróf Esterházy Jenő 1921-es halála után unokahúga, herceg Quadt-Wykradt-Isny Sándorné Esterházy Mária Anna grófnő tulajdonába került az épület. 1943-ban az Esterházy Szállodára egy második emeletet épített a Quadt család, ekkor kaptak az épület homlokzatai késői neobarokk jellegű kialakítást.