Két napig Budapestre figyel a világ

Vágólapra másolva!
Diplomáciai nagyüzem lesz a héten Magyarországon, Budapestre fog figyelni a világ. Csütörtökön az európai politikai közösség csúcstalálkozóját rendezik a fővárosban, pénteken pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját tartják a Puskás Arénában. Mintegy 50 ország állam- és kormányfője, köztük uniós vezetők, és számos nemzetközi szervezet delegációja érkezik a fővárosba. Olyan témák lesznek napirenden, mint az európai versenyképesség, a háborúk okozta biztonsági kihívások és az illegális migráció. Időközben Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, és minden bizonnyal ez is téma lesz a csúcsokon. Orbán Viktor és Donald Trump évek óta jó viszonyt ápol egymással.
Vágólapra másolva!

Diplomáciai nagyüzem lesz Magyarországon, Budapestre fog figyelni a világ - hangsúlyozta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára. Zsigmond Barna Pál közölte, ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze "megvitatni a nagy sorskérdéseket." 

November 7-én az európai politikai közösség csúcstalálkozóját szervezik meg Budapesten, november 8-án pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját.

Ma a földrajzi értelemben vett európai országok csúcstalálkozója lesz, Törökországtól Nagy-Britanniáig, Kaukázustól a Nyugat-Balkánig, holnap pedig az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői találkoznak. A két eseményen fontos geopolitikai, geostratégiai és gazdasági kérdéseket vitatnak meg, emellett téma lesz az "egész világ sorsát meghatározó" amerikai elnökválasztás is. 

A legfontosabb, hogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek Európa sorsának jobbra fordulását eredményezik - emelte ki Zsigmond Barna Pál, aki a magyar uniós elnökség fontos eredményének nevezte a két csúcstalálkozót. Szeretnének elfogadni egy Budapest-nyilatkozatot, amely Európa versenyképességről szól. "Reméljük, olyan nyilatkozatot sikerül elfogadni, amelyik azt eredményezi, hogy Európa valóban fel tud zárkózni az Egyesült Államok mögé" - fogalmazott. Hozzátette: olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek ténylegesen a megoldást keresik és nem "ideológiai zagyvaságot" jelentenek. 

Orbán Viktor korábban a Kossuth Rádióban úgy fogalmazott, hogy egy héttel ezelőtt a keleti világnak volt egy csúcstalálkozója Kazanyban, ahol a BRICS-nek nevezett országok (Kína, Oroszország, India, Brazília, Dél-Afrika) gyűltek össze, kibővülve további államokkal. „Összejöttek a keletiek, és eldöntötték, hogy mit csinálnak, jövő héten Magyarországon pedig összejönnek a nyugatiak” – szólt az Európai Politikai Közösség (EPC) találkozójáról. 

Ez hazánk történetének legnagyobb diplomáciai eseménye. Nemcsak az uniós vezetők, a németek, franciák, hollandok, hanem itt lesznek az Unión kívüli angolok is, s a törökök, meg a kaukázusiak és a nyugat-balkániak is. Két dologgal kell foglalkoznunk. Két nappal korábban megtörténik az amerikai elnökválasztás és az európai versenyképességet, amely most hanyatlóban van és elég ramatyul néz ki, ezt a tendenciát meg kell fordítani"

- mondta a kormányfő az X-en közzétett bejegyzésében

Ezek lesznek a legfőbb témák

A napokban Charles Michel, az EU állam- és kormányfői tanácsának elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök meghívó levelet küldött a résztvevőknek, amelyben kifejtették: a csütörtöki budapesti tanácskozáson a résztvevők plenáris és szekcióüléseken fognak tárgyalni a biztonsági helyzetről és a migráció belső és külső vonatkozásairól, valamint a gazdasági biztonságról, ennek keretében a közlekedési, digitális és energia infrastruktúrák összekapcsolhatóságáról. A pontos napirendről hétfő délután Brüsszelben az uniós nagykövetek egyeztettek.

Az EPK egynapos csúcstalálkozóját követően, az EU vezetői Budapesten maradnak, hogy pénteken nem hivatalos tanácskozást tartsanak, amelynek első számú célja az uniós versenyképesség megerősítéséről szóló nyilatkozat elfogadása. Az ülésen részt vesz Mario Draghi, az Európai Központi Bank egykori elnöke, aki nemrég jelentést készített az európai versenyképességről a brüsszeli Bizottság felkérésére. 

Várható, hogy a kedden lezajlott amerikai elnökválasztás értékelése mindkét csúcstalálkozón előkerül. Trump elnök győzelme megemeli a kétnapos diplomáciai csúcsüzemet Magyarországon, még inkább a világ figyelmének középpontjába kerülünk, értékelt az Origónak szerdán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár - aki a magyar uniós elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos is.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!