Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában a bérmegállapodás részleteiről is beszélt. A kormányfő szerint bérekről megállapodni a munkavállalóknak és a munkaadóknak kell, a kormánynak itt közvetítői szerepe van a miniszterelnök tájékoztatása szerint. A kormány pedig, mint mondta, nem titkolja azt a szándékát, hogy a béremelés mellett áll.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában a bérmegállapodásról kapcsolatban azt mondta, hogy a magyar minimálbérrendszer Európában talán egyedülálló módon kétfokozatú. Van egy minimálbér és van egy a köznyelvben szakmunkás minimálbérnek nevezett garantált bérminimum. A kettő átlaga adja ki, hogy hol helyezkedik el Magyarországon a minimálbér szintje.

Bérekről megállapodni a munkavállalóknak és a munkaadóknak kell, a kormánynak itt közvetítői szerepe van a miniszterelnök tájékoztatása szerint. A kormány pedig, mint mondta, nem titkolja azt a szándékát, hogy a béremelés mellett áll.

A béremelés történelmi léptékű

A kormányfő tájékoztatott: a magyar kormány vezérfonala az, hogy az átlagbér elérje az egymillió forintot. A magyar kormány a mostani megállapodással minden bérre hatást tud gyakorolni, nem csak a minimálbérre.

A mostani 40 százalékos béremelés történelmi léptékű, Európában csak egyszer fordult elő ilyen a kormányfő tájékoztatása szerint. Sokan hitetlenkednek, de szerinte ez nem különbözik attól a hitetlenkedéstől, amikor 2010-ben bejelentette, hogy egymillió új munkahelyet hoznak létre.  A miniszterelnök elmondta azt is, hogy

ha nincs hatékonyság és termelékenységjavítás, nehéz lesz a vállalkozásoknak kitermelni a béremelést. Ebben a kormány úgy tud segíteni, ha befogadják a kamarai javaslatait, többek között az adminisztrációs terhek csökkentéséről.

A gazdasági növekedéshez többet és jobban kell teljesítenie a cégeknek. Ha a cégvezetés minősége nem javul, nehezen lesz kigazdálkodható a béremelés – tette hozzá. Mint közölte, a kamara ebben minden segítséget megad a vállalkozóknak.

Így segít a magyar embereknek a hároméves bérmegállapodás

Mivel nem mindegy, hogy a következő évet a háború vagy a béke jellemzi, Orbán Viktor szerint a múlt hétfőn aláírt bérmegállapodással meg kellett várni az amerikai elnökválasztást. A felülvizsgálati záradékról szólva pedig kiemelte, hogy az egyezség egy optimista forgatókönyvön alapul. Kiemelte, hogy az egyeztetések során fontos, hogy mind a munkaadói, mind a munkavállalói oldalon legyen meg a nemzeti elkötelezettség.

Most a szokásokkal ellentétben nemcsak egy évre, hanem 2027-ig sikerült megállapodást kötni a munkavállalói és a munkáltatói oldal között a minimálbér értékéről. Ez kiszámíthatóságot ad elsősorban a vállalati szférában, segíti az üzleti tervezést, illetve megteremti az alapot a bérfelzárkózás folytatásához a következő években

– mondta el korábban az Origónak adott interjúban a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője azzal kapcsolatban, hogy múlt hétfőn bejelentették a történelmi, három évre szóló megállapodást. Molnár Dániel szerint a megállapodás aláírása azt is erősíti, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban. Erről bővebben ITT olvashat!

KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!