Pápaszemes pingvin kelt ki a debreceni állatkertben

Fotó: Facebook.com/zoodebrecen
Vágólapra másolva!
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen az Origo.hu
Különleges jövevény kelt ki a debreceni állatkertben: egy pápaszemes pingvin (Spheniscus demersus) fióka érkezése gazdagítja a park természetvédelmi törekvéseit - közölte az állatkert igazgatója az MTI-vel. Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a különleges esemény nem csupán a cívisvárosi állat- és növénykertje életében jelentős, hanem a faj globális megőrzésére irányuló erőfeszítésekben is fontos előrelépésnek és reménységnek számít, mivel a pápaszemes pingvinek besorolása éppen ebben az évben veszélyeztetettről súlyosan veszélyeztetettre romlott a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján.
Vágólapra másolva!

Nagy Gergely Sándor ismertetése szerint Afrika egyetlen pingvinfaja, a pápaszemes pingvin a kontinens déli partvidékén és a környező szigeteken őshonos. Természetvédelmi helyzetének romlását számos tényező okozza, például a faj táplálékforrásait az élőhelyén veszélyeztető ipari léptékű túlhalászat, illetve olajszennyezés. 

Ez az ember-vadvilág konfliktus feloldható lenne a pingvinek szaporodási helyeként szolgáló hat sziget körül kiterjesztett halászati tilalmi zóna fenntartásával

 - mondta a szakember. A faj magyar elnevezését a szeme fölött található csupasz, rózsaszín foltról kapta, amely a hőszabályozást segíti: a pingvin testhőmérsékletének emelkedésével több vér áramlik erre a területre, majd hűl le a környező levegő által. 

A pingvinekre jellemző fekete-fehér frakk csak a szárazföldön feltűnő viselet, mivel úszás közben kiváló rejtőszínként szolgál: az állat fekete háta a sötét víztükörbe, fehér hasa pedig a vízen áttetsző napos égboltba olvad bele, egyaránt megtévesztve a prédaállatokat és a potenciális ragadozókat.

Ezek az egyedülálló madarak különleges szociális viselkedésükről és hűséges párkapcsolataikról híresek - magyarázta Nagy Gergely Sándor. Hozzátette: a debreceni állatkert 2008 óta vesz részt az Európai Fajmegőrzési Programban (EAZA EEP), amelynek részeként elkötelezett a pápaszemes pingvinek szaporítása mellett. Ez idő alatt hagyománnyá vált a legifjabb pingvinovisok napi egészségügyi sétája, amelyre nyaranta a nagyközönség is elkísérheti őket. Az új jövevénnyel a park vendégei már a december 27-i Állatok karácsonya rendezvényen testközelből találkozhatnak. 

A látogatók nemcsak megcsodálhatják a pingvinfiókát, hanem egyúttal betekintést nyerhetnek a park természetvédelemi programjaiba és akár hozzájárulhatnak az állatok állományainak megőrzéséhez, például örökbefogadási programon keresztül

 - jelezte az igazgató.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!