Bemutatjuk a Prima Primissima díjazottjait

Vágólapra másolva!
Idén rekordszámú jelölés érkezett a Prima Primissima Alapítványhoz. A kuratórium a több mint 900 jelölést mérlegelve kiválasztotta azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül végül tízen vehették át a Prima Primissimákat december 6-án a Művészetek Palotájában tartandó gálán.
Vágólapra másolva!

Ahogy arról az Origo korábban beszámolt, idén is tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői. 

Prima Primissima díjátadó 2024
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója köszöntőt mond a Prima Primissima díjátadó gálán a Müpában 2024. december 6-án
Fotó: Balogh Zoltán / MTI

Íme a Prima díjazottak 2024-ben:

Magyar irodalom kategóriában  Temesi Ferenc író, műfordító, drámaíró, forgatókönyvíró

A Kossuth- és József Attila-díjas író Por című regénye lett a legsikeresebb, amellyel létrehozta a szótárregény műfaját, de írt már regényt tarot kártyára, Ji-King-jóslatokra vagy sakkjátszmára is. 

 

Magyar színház-, film- és táncművészet kategóriában Rudolf Péter színművész, színház– és filmrendező

Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja. 2020 óta a Vígszínház igazgatója, ahol rendezőként és színészként is jelen van a társulat életében. Filmrendezőként az Üvegtigris című filmmel debütált.

 

Magyar képző- és iparművészet kategóriában Mengyán András képzőművész, designer, professzor

A geometrikus absztrakt festészet, a konstruktivizmus örökségét hordozó tárgyalkotás és a multimédiás installációk egyik karakteres és újító képviselője. Az Iparművészeti Főiskolát 1968-ban végezte el. A nyolcvanas években olyan számítógépes munkákat és environmenteket készített, amelyekben integrálta a fény, a hang, a film, a tükör és a huzalok által formált tereket a nézők aktív bevonásával. 

 

Magyar tudomány kategóriában Prof. Dr. Roska Botond neurobiológus, egyetemi tanár

A Semmelweis Egyetemen szerzett általános orvosi diplomát. A Kaliforniai Egyetem Berkeley-i intézetében doktorált, ezután a Harvardon tanult genetikát és virológiát. Jelenleg a bázeli Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet igazgatója, a Bázeli Egyetem Orvostudományi Karának professzora.

Roska Botond, Prima Primissima, 2024
A magyar tudomány kategóriában Prima Primissima Díjra jelölt Roska Botond, a Szent István Renddel kitüntetett neurobiológus, egyetemi tanár Budapesten 2024. október 16-án
Fotó: Czimbal Gyula / MTI

 

Magyar oktatás és köznevelés kategóriában Lajos Józsefné matematikatanár, matematika tantárgyi szakértő

Programozó, majd főállású matematikatanár, később a matematika tantárgy országos gondozója, tantervek készítője, tankönyvi referens, lektor, cikkek írója, a Matematika című lap főszerkesztője. A Nemzetközi Matematikatanári Akadémia és A matematika tanításának aktuális kérdései c. országos program megálmodója, megvalósítója. 

 

Szintén magyar oktatás és köznevelés kategóriában a Szentegyházi Gyermekfilharmónia (Fili), 100 tagú gyermekkórus és 40 tagú ifjúsági szimfonikus zenekar együttese

Több mint 42 éve alakult a szentegyházasfalvi (Vlahita) 1. sz Általános Iskola (ma Mártonffi János Iskola) tehetséges diákjaiból. Az erdélyi együttest székelyruhás gyermekkórus és amatőr fúvós, vonós zenekar alkotja. Karnagya és vezetője Haáz Sándor zenetanár. 

 

Magyar építészet kategóriában Földes László építész

Tanulmányait a Műegyetem Építész Karán végezte, majd a Helsinki Egyetemen folytatta. Munkái között olyan épületek sorakoznak, mint a Toldy Gimnázium Tornaterme, vagy a Kemenes Vulkánpark. 

 

Magyar ismeretterjesztés és média kategóriában Betlen János televíziós műsorvezető

Pályáját a Magyar Rádióban kezdte a Külföldi Adások Szerkesztőségében, amelynek a rendszerváltás után főszerkesztője lett. A rendszerváltás hónapjaiban a Híradó műsorvezetőjeként ismerhette meg a hazai közönség. 

 

Magyar sport kategóriában Gyulay Zsolt olimpiai bajnok kajakozó, sportvezető

1976-ban kezdett el kajakozni a Váci Hajónál. 1982-ben a Rába ETO csapatához igazolt, majd a Bp-i Honvéd SE versenyzője lett. Az 1988-as szöuli olimpián egyesben és a négyes tagjaként is olimpiai bajnok lett. A barcelonai olimpián mindkét számban ezüstérmet szerzett. Világbajnokságokon 14 érmet, köztük 6 aranyat nyert. 

 

Magyar népművészet és közművelődés kategóriában Salamon Beáta népzenész, előadóművész, tanár

Zsűritag az MTVA „Fölszállott a páva” műsorában. Évekig a Magyar Állami Népi Együttes prímása. Népzenét gyűjtő és lejegyző szakember, 2003-ban jelent meg Magyar népzenei dallamgyűjteménye. Világzenei produkciók mellett a HeavyMéta, a Nox és a Balkan Fanatik közreműködője is. A Csík zenekar állandó zenei rendezője, színházi előadások gyakori vendégművésze.

 

Magyar zeneművészet kategóriában Rúzsa Magdolna énekes, dalszerző;

2006-ban megnyerte a TV2 harmadik tehetségkutató versenyét, a Megasztárt. A következő évben ő képviselte Magyarországot az Eurovíziós Dalfesztiválon Helsinkiben, a döntőben hazánk egyik legjobb eredményét érte el, valamint szerzői különdíjas volt. A Máté Péter-, Artisjus, háromszoros Fonogram és négyszeres Petőfi Zenei díjas énekesnő.

A díjazottakról bővebben a Prima Primissima.hu oldalán érhető el információ.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!