A 2022. évi országgyűlési választásokat követően kiderült, hogy a DK–Jobbik–Momentum–MSZP–LMP–Párbeszéd alkotta választási szövetség több mint 4 milliárd forint összegű tiltott külföldi kampánytámogatásban részesült. A teljes összeg 78 százaléka az amerikai bejegyzésű Action for Democracy (A4D) alapítványon keresztül jutott el Magyarországra. A pénz egy része a Bajnai Gordon korábbi kormányfőhöz köthető DatAdat cégcsoporthoz került – olvasható a Szuverenitásvédelmi Hivatal májusban közölt jelentésében. De felbukkantak újabban más kockázatok is.
A hatóság az eddigi vizsgálata során többek között megállapította:
A külföldi hálózat olyan – jellegzetesen háttérhatalmi – szervezetekre is kiterjed, mint az A4D-vel egyaránt kapcsolatban álló amerikai German Marshall Fund és a National Endowment for Democracy vagy az Ezalenyeg.hu ellenzéki botránylapot is finanszírozó svájci Fondation Pluralisme. A finanszírozói és tanácsadói hálózat felderítésében más magyar hatóságok, így az Állami Számvevőszék, a NAV és a nemzetbiztonsági szolgálatok is szerepet játszottak.
Az A4D beavatkozását a magyarországi választásokba a magyar titkosszolgálatok nemzetbiztonsági kockázatnak ítélték.
Fény derült arra is: a szervezet külföldi diplomatákat és újságírókat is felhasznál arra, hogy hazánk és a magyar kormány ellenében szervezkedjen.
Jellemzően a magyarországi ellenzékhez, illetve az amerikai Demokrata Párthoz köthető befolyásos személyekről van szó. Utóbbiak elsősorban idősebbek és befolyásuk a Clinton-, illetve az Obama-elnökségek idejéről származik.
Az A4D környékén feltűnő módon többek is huzamosabb időt töltöttek a Johns Hopkins Egyetem washingtoni kampuszának Felsőfokú Tanulmányok Iskolájában, amellyel kapcsolatban felmerül, hogy a hálózati személyek egyfajta gyűjtőhelye lehet.
A magyar hatóságokhoz a Magyar Nemzet közeli forrásai szerint a kudarcot vallott Márki-Zayt a háttérhatalmi szereplők maguk építették fel – hogy aztán Hódmezővásárhely polgármestereként végezze –, míg a kegyelmi ügy farvizén feltűnt Magyar Péter maga lépett elő, és csak rábólintaniuk kellett, mint az Orbán-kormány leváltására szerintük képes személyre. Magyar Péterék külföldi támogatása a Szuverenitásvédelmi Hivatal egy következő jelentésének tárgya lehet.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, a Tűzfalcsoport azt írja, hogy a baloldali propagandakiadványokat több milliós példányszámban terjesztő Nyomtass te is! kezdeményezést az A4D 18 millió forinttal támogatta. Ez márpedig a június 9-e előtti kampányidőszakban feltűnően állt rá Magyar Péter támogatására. Ennél is fontosabb, hogy Magyarék az utóbbi időben mikroadományok gyűjtésébe kezdtek. Amint elindult a Talpra Magyarok Közössége, majd amikor Magyar átvette a Tisza Pártot, mindkét szervezetnek viharos gyorsasággal létrehozták a honlapját, a támogatási lehetőséggel együtt. Banki átutalással és bankkártyás fizetéssel is lehet adakozni Magyaréknak.
Az exférjből lett politikus tehát ugyanahhoz a módszerhez – azaz mikroadományok állítólagos gyűjtéséhez – folyamodott, mint Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely. Utóbbi két baloldali szereplőnél azonban megbukott a terv, és kiderült, hogy külföldi, külföldről származó pénzekről volt szó.
Pénz pedig Magyarnak is kell. Elég csak felidézni, hogy a baloldal új vezetője a választások előtt mintegy százhetven településen fordult meg, számos nagygyűlést tartott. A kampányesemények szakértők által becsült összköltsége elérhette az egymilliárd forintot. Szintén kérdéseket vetnek fel Magyar kiugró interakciószámai a közösségi médiában. Arról, hogy mi adta a bizonyosan tetemes kiadások fedezetét, Magyarék eddig hallgattak.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK