20 lányt ejtett túszul egy balassagyarmati testvérpár

Vágólapra másolva!
A téli szünetről visszatérő lányokat ejtette túszul két balassagyarmati testvérpár 1973 januárjában az egyik helyi kollégiumban. A túszdráma során néhány lánynak sikerült megmenekülnie a fogvatartóik elől, akik 5 napon át tartották őket bezárva. Ez a túszdráma a Kádár-kor egyik legnagyobb bűnténye volt, ami az egész országot megrázta.
Vágólapra másolva!

1973. január 7-én Pintye András és testvére felfegyverkezve várták a Geisler Eta Középiskolás Leánykollégiumban a karácsonyi szünetről visszaérkező lányokat, akik közül húsz lányt túszul ejtettek

A testvérek könnyen fegyverhez tudtak jutni, ugyanis az apjuk a közeli laktanya parancsnoka volt. Emiatt a család befolyást szerzett Balassagyarmaton, így amikor Andrásnak korábban dolga volt a hatóságokkal, apja miatt nem kapott komoly büntetést - írja a Nool

A túszdráma közben nyolc lánynak sikerült megszöknie. Az első estén hatan kiszöktek a mosdó ablakán, néhány nap múlva pedig az egyik túszt kiküldték vízért, de a lány nem ment vissza a kollégiumba. A nyolcadik lány kiugrott az ablakon. 

A helyzet igen súlyos volt, ugyanis senki nem volt biztos abban, hogy a Pintye fiúk, akik azt tervezték, hogy nyugatra szöknek, nem nyitnak tüzet a bent maradt lányokra. Ráadásul a hetvenes években még nem voltak túsztárgyalók, így a helyzet megoldására a helyi kórház pszichiáter főorvosát, dr. Samu Istvánt hívták segítségül. 

A testvérek végig hittek abban, hogy teljesítik a követeléseiket

A túszejtők a kollégium első emeletén a 14-es szobába zárkóztak be, így a hatóságok a kollégiummal szemben lévő városházáról irányították az öt napig tartó akciót. A városházára az utolsó előtti napon az egyik fiú tüzet nyitott, mert a Pintye testvérek a végletekéig hittek abban, hogy teljesíteni fogják a követeléseiket, vagyis nagy összegű váltságdíjat fognak kapni, a pénzzel pedig Nyugatra mennek. 

A kollégium épülete egy 1974-ben készült felvételen
Fotó: Fortepan/Uvaterv

Hatala Csenge író kutatásaiból kiderült, hogy a fiúk azért sem akarták a lányok előtt megadni magukat, mert az számukra kellemetlen lett volna. Az írónő Hírzárlat címmel könyvet is írt az esetről, amelyben 40 év után a túszok is megszólaltak. 

A túszdráma hatása a mai napig érezhető

Január 12-én, pénteken délben ért véget a túszdráma, amikor az idősebb testvér, Pintye András kinézett az ablakon. A fiút ekkor érte a halálos lövés, ami miatt öccse pedig megadta magát. Ezután kiszabadították a túszul ejtett diáklányokat, akiket alultáplált és kiszáradt állapotban vittek kórházba, ahol az orvosi vizsgálat megállapította, hogy az esetnek hosszú távú traumatikus hatásai lehetnek. 

Az életben maradt Pintye Lászlót az eset után 15 év börtönbüntetésre ítélték. Emellett még négy embert is elítéltek, mert ők tudtak a testvérek tervéről, mégsem tettek semmit. A beavatott embereket nyolc hónaptól négy évig terjedő szabadságvesztésre ítélték. 

A testvérek szülei a fiúk halála és másik gyerekük bebörtönzése után nevet változtattak és elköltöztek Balassagyarmatról. Pintye László a szabadulása után pedig más néven új életet kezdett és családot alapított. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!