A kormányzat átfogó béremelést hajtott végre, de nemcsak az orvosok, hanem a szakdolgozók körében is. 2010-hez képest az egészségügyi béremelésre fordított források összege közel a duplájára nőtt, így az orvosok átlagos bére 2 197 000 forintra, a szakápolóké pedig 595 000 forintra nőtt 2023-ban – írja a Magyar Nemzet.
Tavaly márciusban a szakdolgozók béremelésével folytatódott a fizetések növelése az egészségügyben, a kormány célja az, hogy átlagos alapbérük elérje az orvosi átlagbér 37 százalékát. Takács Péter, a belügyminisztérium egészségügyi államtitkára korábban a Magyar Nemzetnek elmondta: 2010-ben összesen 1200 milliárd forint jutott az egészségügyre, 2024-ben viszont már 3200 milliárdból gazdálkodott az ágazat, az idei évben pedig tovább nőtt a büdzsé, meghaladta a 3700 milliárdot. A cél, hogy a magyarok egészségesebbek, a betegellátás jobb, az egészségügyi dolgozók megbecsültebbek legyenek.
Csak az utóbbi években 540 milliárd forintot fordított a kormányzat az egészségügyi dolgozók bérfejlesztésére
– mondta.
A tervek szerint a béremelés egyben a hálapénz kivezetésére is megoldás. Az orvosok bértáblába való sorolásakor már nemcsak a közszférában, hanem minden olyan egészségügyi jogviszonyban eltöltött időt figyelembe vesz, ami az orvosok szakmai tapasztalatát gazdagította, beleértve a külföldön, a szakmában töltött időszakot is. Ez a döntés hozzájárult ahhoz, hogy sok külföldön dolgozó orvos újra itthon folytatta a gyógyítást.
A kormány teljesen elkötelezett az egészségügyi ellátás javítása mellett: 2500 milliárd forinttal többet fordítunk az egészségügyre, mint a baloldal tette, az orvosok bérét a többszörösére emeltük
– olvasható a Belügyminisztérium korábbi közleményében. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára pedig lapnak elmondta: a hazai orvosbérek az átlagfizetéshez viszonyítva az OECD-országok között Magyarországon a legmagasabbak.