Szalay-Brobrovniczky Kristóf rámutatott, hogy a H225M típus első éleslövészete mérföldkövet jelent a hazai helikopteres fegyvernem műveleti képességének emelésében, valamint tovább szélesíti a szárazföldi haderőnem és a különleges műveletek támogatásának lehetőségét.
Mindez nemcsak a magyar légierő számára fontos, hanem a NATO-eljárásrendek alkalmazásában is nagy jelentőséggel bír
– mondta.
Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár minden évben több alkalommal szervez képességfenntartó lövészetet, ami kulcsfontosságú a helikopterrel történő harci eljárásrendek begyakorlásában és biztosítja az állomány felkészültségét, a fegyverrendszerek hatékony alkalmazását és a harci helyzetekben történő gyors, precíz reagálást.
A cél, hogy fejlesszék a repülőhajózó állomány tudását, különös tekintettel a levegő-föld kommunikációra és a közvetlen légitámogatás során alkalmazott eljárásrendekre.
A mostani, február 17-tól február 28-ig tartó kiképzési foglalkozáson a H225M típus mellett H145M könnyű, többcélú és Mi-24-es harci helikopterek is részt vesznek. A magyar légierő számára kifejlesztett fegyverzetcsomaggal (HForce) felszerelt H225M típusú helikopter személyzete 20 mm-es gépágyúval, valamint MAG58 típusú fedélzeti géppuskával hajt végre levegő-föld éleslövészetet nappal, az esti órákban pedig éjjellátó készülékkel (NVG-vel) támogatott célfelderítést és célmegjelölést végeznek.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a Magyar Honvédség folyamatosan fejleszti képességeit a haditechnikai eszközök modernizálásával és a katonák magas színvonalú kiképzésével, utóbbinak elengedhetetlen része a rendszeres éleslövészet.
Az ilyen kiképzési foglalkozások garantálják, hogy a Magyar Honvédség légiereje minden helyzetben készen álljon a nemzet védelmére és a szövetségi kötelezettségek teljesítésére – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Az Origo stábja nemrég testközelből nézhette meg, hogyan képzik ki a magyar tartalékos katonákat. Egészen pontosan egy bevetésen vehettünk részt, ahol persze ropogtak a fegyverek, és repültek a füstgránátok. Ahogy azt Bodó Szabolcs alezredes, a Magyar Honvédség területvédelmi és hadkiegészítő parancsnokság kiképzési főnökhelyettese elmondta: ez az egész egy olyan szakfelkészítés volt, amely az alapkiképzésre épül. A katonák fokozatosan egyre nagyobb fizikai megterhelés alá kerülnek, miközben elsajátítják a szükséges harcászati ismereteket.