Napok óta rettentően ideges Magyar Péter annak kapcsán, hogy Gulyás Márton rákérdezett nála arra, hogy állítólag bennfentes információkkal szerzett milliókat a tőzsdén.
Az Index információi alapján vizsgálat folyik ebben az ügyben a Tisza Párt elnökével szemben. Magyar hónapok óta tagadja a bennfentes kereskedelem vádját.
Csütörtök este az alábbi párbeszéd zajlott le Magyar Péter és a köztévé riportere között:
Magyar Péter: Miért ne vehettem volna Opus részvényeket?
Riporter: Tehát ha jól értem, vett. Mikor vett Opus részvényeket, ezt elárulja a magyar embereknek?
Magyar Péter: Nem, mert semmi köze a magyar embereknek, hogy én 10 éve mit csináltam vagy öt éve.
Nagyon egyszerűen hadd tegyem fel akkor a kérdést. Vettél-e részvényt bennfentes információval?
– tette fel a kérdés Gulyás Márton kedden este a Partizán stúdiójában. Magyar Péter kikérte magának már a kérdést is, és emelt hangon, idegesen, magából kikelve tagadta, hogy köze lett volna ilyen bűncselekményhez. Sőt! A Tisza Párt vezetője annyira szerette volna igazát bizonyítani, hogy másnap külön Facebook-posztot szentelt ennek a témának, megfenyegetve az újságírókat, hogy aki bennfentes kereskedelemmel vádolja, azt rágalmazás miatt feljelenti.
Ahogyan korábban megírtuk, néhány hónappal korábban
Magyar Péter még éppen azért bírálta a teljes hazai sajtót, mert szerinte az újságíróknak a bennfentes kereskedésre vonatkozó vádakról kellett volna kérdezni őt.
Most már nem erőlteti a témát, ugyanis az Index információi szerint
vizsgálat van folyamatban Magyarral szemben bennfentes kereskedelem gyanúja miatt.
A portál értesülései szerint 2023. július 21-én, pénteken este tőzsdezárás után Mészáros Lőrinc cége, az Opus részvény-visszavásárlási akciót jelentett be, ami jelentősen növelte a részvények árfolyamát.
Ugyanezen a napon Magyar Péter az összes egyéb részvényét eladta, és tőzsdezárás előtt, délután három órakor csak Opus-részvényeket vásárolt több tízmillió forint értékben. Az ezt követkő héten hétfőn tőzsdenyitás után pedig emelt árfolyamon az összes Opus-részvényét eladta és jelentős, sokmilliós haszonra tett szert
– számolt be a folyamatról az internetes portál.
A tranzakció azért érdekes, mert Magyar Péter ugyanebben az időszakban a Bankholding, azaz Mészáros Lőrinc bankjának felügyelőbizottsági tagja volt, ez a tény pedig felveti annak a lehetőségét, hogy
előzetes információi voltak arról, mikor kell olcsón Opus-részvényeket vásárolnia, amelyeket később drágábban adhat tovább.
Mint ismert, Vogel Evelin egy 2024 novemberében nyilvánosságra került hangfelvételen beszélt először erről az ügyről. Akkor Magyar Péter kategorikusan kijelentette, hogy nem vett részt bennfentes kereskedelemben, tette ezt nem csupán a napokban elhíresült Partizán-interjúban, amelyben láthatóan nagyon érzékenyen érintette az ellene felhozott vádakkal kapcsolatos kérdés.
A Tisza-elnök egy korábbi, 2024. novemberi sajtótájékoztatón szintén határozottan tagadott, amikor megkérdezték tőle, hogy részt vett-e ilyesmiben, és hogy erről tudhat-e Vogel Evelin.
Magyar azt mondta:
Egy évig együtt voltunk, hogy milyen mondatok hangoztak el, arról fogalmam sincs.
De azt kijelentette, hogy ő soha nem volt érintett bennfentes tőzsdei kereskedelemben. Mindezt az alábbi videón is megnézhetik:
Deák Dániel az Origónak az eset kapcsán azt mondta, érdekes volt nézni a politikus reakcióját, Magyar Péter nem volt hajlandó a kérdésre válaszolni, sőt vádaskodni kezdett, hogy Nyugat-Európában már börtönbüntetés járna akkor is, hogyha az újságírók egyáltalán beszámolnak magáról a hangfelvételről.
Az elemző szerint
már önmagában az mutatja, hogy úgy tűnik, vaj van a Tisza Párt elnökének füle mögött, hogy próbált terelni, és támadni az alákérdező riportert.
A szakértő úgy fogalmazott, hogy ez már a sokadik olyan kérdés, amikor Magyar Péter csak hebeg-habog, nem ad választ a kérdésekre. Példaként említette, hogy hasonló volt a politikus reakciója, amikor a Dunába dobott mobiltelefon kapcsán kérdezték, valamint a mentelmi jogával kapcsolatosan sem válaszol egyenesen a kérdésekre.
A bennfentes kereskedelem a Büntető Törvénykönyvben:
Btk 410 § (1)
"Aki
a) bennfentes információ felhasználásával saját vagy más nevében a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügyletet köt, ügyletkötésre megbízást ad, megbízást visszavon vagy módosít, ajánlatot rögzít, visszavon vagy módosít,
b) a birtokában lévő bennfentes információra tekintettel mást vagy másokat a bennfentes információval érintett pénzügyi eszközre vonatkozó ügylet kötésére, ügyletkötésre vonatkozó megbízás adására, visszavonására vagy módosítására, ajánlat rögzítésére, visszavonására vagy módosítására hív fel, vagy bír rá, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."