Nagy Márton: Budapest nem vonhatja ki magát a szolidaritásból

Vágólapra másolva!
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a közösségi oldalán közzétett bejegyzésében bírálta Budapest vezetését a főváros pénzügyi helyzetével és a szolidaritási hozzájárulás megfizetésével kapcsolatban. A miniszter szerint Budapest fejlettsége messze meghaladja az országos átlagot, így kötelessége részt venni a vidék felzárkóztatásában.
Vágólapra másolva!

A bejegyzésében Nagy Márton kiemelte, hogy Budapest az Európai Unió fejlettségi szintjének 168 százalékán áll, míg az ország átlaga mindössze 60 százalék. A miniszter szerint a főváros és egyes vármegyék között akár háromszoros fejlettségbeli különbség is lehet. 

A vidék felzárkóztatása mindannyiunk közös érdeke

– írta, hozzátéve, hogy Budapestnek, mint az ország legfejlettebb területének, részt kell vállalnia ebből. 

Nagy Márton kritikával illette Budapest pénzügyi gazdálkodását is. Bejegyzése szerint 

a főváros iparűzési adóbevétele folyamatosan nő, és már közel 300 milliárd forintot ér el, ennek ellenére „csődközeli állapotba züllesztette a fővárost Budapest vezetése.” 

A miniszter állítása szerint a gazdagabb települések által fizetett szolidaritási hozzájárulás igazságos rendszer, amelyet a Fővárosi Törvényszék, a Kúria és az Alkotmánybíróság is megerősített.

 Minden önkormányzatra ugyanazok az objektív szabályok érvényesek, azok fizetnek több hozzájárulást, akiknek nőtt az iparűzési adóbevétele 

– fogalmazott. 

A miniszter szerint Budapest vezetése nem vonhatja ki magát a törvények alól, és köteles megfizetni a szolidaritási hozzájárulást. Emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a fővárosnak mégis van pénze bizonyos projektekre, például a Rákosrendező területének megvásárlására és megtisztítására, amely több tízmilliárd forintba kerül. Nagy Márton idézte az adásvételi dokumentum egy részletét is, amely szerint 

a fővárosnak a terület fejlesztése előtt kötelessége annak megtisztítása, amennyiben ez a költség nem haladja meg a vételár felét. 

Szerinte ez bizonyítja, hogy Budapest rendelkezik anyagi forrásokkal, csak nem megfelelően gazdálkodik velük. 

A bejegyzés végén a miniszter felszólította Budapest vezetését, hogy a hangulatkeltés helyett tegyen eleget fizetési kötelezettségeinek. „Először fizesse ki a Rákosrendező vételárát, utána tisztítsa ki a területeket, és közben a törvényeknek megfelelve fizesse meg az adókat, a szolidaritási hozzájárulást és egyéb kötelezettségeit” – írta. 

A miniszter végül megjegyezte: „Főváros pénzügyei kaotikusak, ha kell, a rendbetételhez kölcsönadunk megfelelő költségvetési szakértőket.” 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!