Bilinccsel és „korrupciós pénzzel” üzentek a börtönben ülő baloldali polgármesternek

Vágólapra másolva!
Kiss László börtönből küldött levélben kérte, hogy zárt ülésen tárgyaljanak tiszteletdíjáról és juttatásairól, a testület azonban nem tett eleget kérésének.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli testületi ülésen tárgyalta csütörtökön az óbudai önkormányzat a korrupció vádjával letartóztatásban lévő DK-s polgármester, Kiss László illetményének megvonását, illetve a polgármesteri juttatások megemelését. A polgármesteri illetékről azért kell a grémiumnak döntést hoznia, mert Kiss a börtönben is felveszi tiszteletdíját és az utazási költségvetést is.

Óbudai testületi ülés, önkormányzat, Óbuda, Óbudaitestületiülés, Budapest, 2025.02.06., Óbudai Polgármesteri Hivatal,  ÓbudaiPolgármesteriHivatal, korrupcióspénz, pénz, korrupciós
Fotó: Csudai Sándor -  Origo

Mindez Sára Botond főispán szerint jogtalan, ezért már januárban felszólította az óbudai önkormányzatot, hogy vonják meg Kiss László juttatásait.

Az óbudai polgármester a testületi ülés előtt a börtönből küldött levelet, amiben azt kérte, hogy zárt ülésen tárgyalják meg a juttatásainak visszavonását.

Óbudai testületi ülés, önkormányzat, Óbuda, Óbudaitestületiülés, Budapest, 2025.02.06., Óbudai Polgármesteri Hivatal,  ÓbudaiPolgármesteriHivatal, Malinás Sándor Fidesz–KDNP képviselő, MalinásSándorFidesz–KDNP, MalinásSándor, MalinásSándorképviselő, Óbudai Polgármesteri Hivatal,  ÓbudaiPolgármesteriHivatal,
Nem tudott dönteni a képviselő testület a rendkívüli ülésen Fotó: Csudai Sándor -  Origo

“Szerintünk Kiss László a korrupciós ügye miatt méltatlan az illetményére és a hivatalára is, és sokat elmond, hogy már annyira kínos a DK-nak ez az egész ügy, hogy a polgármester a börtönből rendeli el a zárt ülést, ezzel kizárva a lakosokat a napirendi pont megtárgyalásáról” – írta az MKKP Óbuda.

Eredetileg két előterjesztésben tárgyaltak volna a polgármesteri fizetésről, de az egyik pontot levették a napirendről, a másikról nyílt ülésen kezdték el tárgyalni, bár a vonatkozó jogszabályok ellentmondásosak voltak a kérdésben. A testületnek végül nem sikerült döntenie arról, hogy megvonják-e a börtönben ülő Kiss László fizetését. 

Az ülést kisebb közjáték zavarta meg, ugyanis a kormánypárti Gyepes Ádám napirend előtti felszólalása közben több képviselő is hamis húszezer forintos bankjegyeket kezdett szórni a balliberális képviselők felé, azt kiáltva, hogy a vásárcsarnokban ezt is levásárolhatod.

 

 

Nem hajlandó lemondani a polgármester

Kiss Lászlót tavaly augusztusban vették őrizetbe hivatali vesztegetés elfogadásának vádjával, majd a bíróság elrendelte a letartóztatást. Az óbudai korrupciós ügy kirobbanása 2024 márciusáig nyúlik vissza, akkor négy személyt vettek őrizetbe, majd júniusban a Készenléti Rendőrség több helyen is razziát tartott, többek között az óbudai önkormányzatnál. Ekkor minősített vesztegetéssel gyanúsítottak meg öt újabb embert,köztük a kerület alpolgármesterét, Czeglédy Gergőt, akit letartóztatás után őrizetbe is vettek. A polgármesterrel ellentétben azonban ő lemondott a mandátumáról, helyette a januári időközi választáson a fideszes Malinás Sándort választották meg, aki a mai rendkívüli testületi ülésen tette le esküjét. 

Óbudai testületi ülés, önkormányzat, Óbuda, Óbudaitestületiülés, Budapest, 2025.02.06., Óbudai Polgármesteri Hivatal,  ÓbudaiPolgármesteriHivatal, Malinás Sándor Fidesz–KDNP képviselő, MalinásSándorFidesz–KDNP, MalinásSándor, MalinásSándorképviselő, Óbudai Polgármesteri Hivatal,  ÓbudaiPolgármesteriHivatal,
Malinás Sándor letette esküjét az ülésen Fotó: Csudai Sándor -  Origo

A megalapozott gyanú szerint Kiss László polgármesterré választása után egy férfi a kft.-jén keresztül fiktív szerződéseket kötött az óbudai önkormányzattal, majd a számlák ellenértékét készpénzben osztotta vissza a gyanúsítottaknak. Kiss László például saját házában biztosított székhelyszolgáltatást egy olyan cégnek, amiben a felesége melletti partner másik cége százmilliós szerződéseket kötött az önkormányzattal.

Mivel a Fővárosi Törvényszék szerint fennáll „a bűnismétlés és a bizonyítás esetleges megnehezítésének” a veszélye, a polgármester letartóztatását meghosszabbították február 16-ig. Kiss László ennek ellenére sem mondott le posztjáról, az óbudai önkormányzat alakuló ülésére is ő maga küldött meghívót a képviselőknek – a börtönből. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!