Orbán Viktor: Ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor az EU-nak vége van - videó

Vágólapra másolva!
A kormány számára a gazdaság a legnagyobb kihívás, de ennek tudatában vagyunk 2011 óta – mondta Orbán Viktor a Kossuth rádió, Jó reggelt, Magyarország! - című műsorában. Szerinte ha a németek és a franciák nem találják meg a helyüket, akkor szétesik az Európai Unió. Meggyőződése, hogy Magyarországnak inkább az EU-ban kell lennie, de az Unió jelenlegi formájában nem tud megmaradni. Mario Draghi, Európa legtekintélyesebb közgazdászainak egyike azt mondta, hogy ha az EU sürgősen nem változtat, akkor szét fog esni. Ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor az EU-nak vége van. Az egyik, hogy csökkenteni kell az energiaárakat. A másik, hogy ráveszik a nagy európai gyárakat, hogy ne Európában, hanem máshol dolgozzanak – mutatott rá a kormányfő. A miniszterelnök szerint jó esély van a béke elérésére az ukrajnai háborúban, miután megkezdte az egyeztetéseket Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Vágólapra másolva!

A miniszterelnök az interjúban arról beszélt, hogy

  • az Európai Unió jelenlegi formájában nem fenntartható, és ha nem csökkennek az energiaárak, valamint az európai gyárak nem maradnak a kontinensen, az EU széteshet.
  • Orbán Viktor szerint az ukrajnai háború lezárására jó esély van, különösen Donald Trump visszatérése esetén, mivel ő a békét támogatja.
  • a migráció ügyében a határokat védeni kell, a zöldpolitika nem mehet a gazdaság rovására, és a hagyományos családmodellt támogatni kell.

 

Erre vártunk, erre építettük a magyar stratégiát, hogy a háború nem húzódik, hanem jön egy amerikai elnök, aki békét akar 

– mondta Orbán Viktor a Kossuth rádió reggeli műsorában. A miniszterelnök szerint jó esély van a béke elérésére az ukrajnai háborúban, miután megkezdte az egyeztetéseket Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Emlékeztetett: eddig ketten voltunk a béke pártján, Magyarország és Vatikán, most már hárman lettünk az Egyesült Államokkal, és a harmadik nagyon jelentős szereplő.

Mint jelezte, a nyugati világnak az egyik pillére egy olyan változást indított el, amely az egész nyugati világnak az értékrendszerét helyezi új pályára.

Eddig a béke pozícióját morálisan alávalónak minősítették a nyugaton, azonban most kiderült, hogy a béke jó.

A migráció ügyében a határokat védő politika a jó, a zöldkérdéseket nem lehet a gazdaság rovására végrehajtani, a genderügyekben a jó álláspont, hogy az ember férfi vagy nő, a hagyományos család pedig szintén jó, és nem meghaladott. Folyamatosan gúnyolták a kereszténységet is, de az amerikai elnök azt mondja, hogy a hit jó – mutatott rá a kormányfő, aki szerint mindez jelentős változást hoz Európában is.

Ha az amerikai elnök békét teremt, Orbán Viktor meglátása szerint Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt, az európai energetikai és gazdasági rendszerbe is, ami Magyarországnak óriási lehetőség.

Sokat nyerhetünk a békén

– hangsúlyozta a kormányfő.

A miniszterelnök aláhúzta: olyan nincs, hogy ha valaki nem áll ki a saját érdekeiért, akkor más megteszi helyette. A nemzetközi politika világa kemény, érdekalapú – fogalmazott Orbán Viktor. Leszögezte: a tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket. Így nehezen érthető, hogy amíg Európa végig támogatta a háborút, miért kapna helyet a tárgyalóasztalnál.

Korrigálni kell a demokratikus rendszert

A müncheni merényletről szólva azt mondta: az ember gyakran nem örül, amikor igaza lesz. Ők ugyanis 2015 óta mondják a németek vezetőknek, hogy ne veszítsék el a józan eszüket. A miniszterelnök tájékoztatása szerint az elmúlt kilenc évben kilencmillió migráns jött be Európába. Soros György meg is írta a tervében, hogy évi egymillió migránst kell Európának befogadnia.

A Jóisten nem akar elveszíteni bennünket, mert meghagyta a józan eszünket – jelentette ki Orbán Viktor. Szerinte még mindig olcsóbb kifizetni a napi büntetést, mintha beengednénk a migránsokat, és annak következményeit kellene finanszírozni. Mindez felvet egy demokráciaproblémát is, mert a felmérések szerint a németek szigorúbb bevándorláspolitikát akarnának. Úgy véli,

alapvető kérdésekben nem térhet el az elit és az emberek álláspontja.

Ha itt két malomban őrölnek az ország vezetői és az emberek, a demokratikus rendszer ezt nem bírja ki, és korrigálni kell. Végül a vezetőknek alkalmazkodniuk kell – fejtette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor az Alice Weidellel való találkozójáról azt mondta, hogy a német politikai rendszer korrigálni fog. Felemelkednek azok a szereplők, akik a nép oldalán állnak, mert a migrációról és a gazdaságról is ugyanazt mondják, mint a nép - tette hozzá. Csupa olyan dolgot mond Weidel, ami egyezik a németek és a magyarok véleményével. 

Szerintem az AfD a jövő, és tudni akartam, mit okozna Magyarországnak az AfD sikere, és úgy tűnik, az ő erősödésük jó lenne Magyarországnak. 

Egységes uniós tőkepiac kell

A kormány számára a gazdaság a legnagyobb kihívás, de ennek tudatában vagyunk 2011 óta – jegyezte meg Orbán Viktor. Szerinte ha a németek és a franciák nem találják meg a helyüket, akkor szétesik az Európai Unió. Meggyőződése, hogy Magyarországnak inkább az EU-ban kell lennie, de az Unió jelenlegi formájában nem tud megmaradni.

Mario Draghi, Európa legtekintélyesebb közgazdászainak egyike azt mondta, hogy ha az EU sürgősen nem változtat, akkor szét fog esni. Ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor az EU-nak vége van. Az egyik, hogy csökkenteni kell az energiaárakat. A másik, hogy ráveszik a nagy európai gyárakat, hogy ne Európában, hanem máshol dolgozzanak

– mutatott rá a kormányfő.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy látjuk az európai kapálózást, és nem biztos, hogy túléli ezt a helyzetet. A magyar érdek az első, mert mi elsősorban nem európaiak vagyunk. Olyan gazdaságpolitika kell, amely akkor is sikeres, amikor Európa bajban van - tette hozzá. Persze nem tudunk úgy tenni, mintha nem ott lennénk ott ahol, de a negatív hatásokat ki lehet küszöbölni. A világgazdaságot a jövőben nem Európában alakítják, hanem Ázsiában és az arab-világban, és Amerikában írják. Nem szabad bezárkóznunk abba a gondolatba, hogy mi mindig sikeres leszünk - tette hozzá. 

Éppen ezért kell konnektivitásra épülő külpolitikát folytatni. 

Nekünk termelnünk, kereskedni és eladnunk kell, mert különben bajban leszünk - mondta. Éppen ezért kell támogatni a hazai kkv-kat, és ezért indult a Demján-program. 

Megvédi a kormány a nyugdíjakat

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy 850-900 ezer olyan vállalkozás működik Magyarországon, akik alacsony szinten adóztak, és most 12 millióról 18 millióra nő az adómentességük. 

Nekik ezt jelezniük kell a hatóságok felé, és érdemes bejelentkezni abba a körbe, ahol 18 millió forintos bevételig adómentesség van. 

A kormányfő közölte, hogy 2024-ben 2 százalékponttal nagyobb nyugdíjemelés volt, mint az infláció. Ha magasabb az infláció a becsültnél, akkor nyugdíjkorrekció szokott lenni novemberben - mondta a kormányfő. 2017-ben már Brüsszel a nyugdíjrendszer átalakítását követelte, tehát folyamatos nyomás alatt vagyunk.

 A magyar kormány ennek ellenáll, és nem szünteti meg a 13. havi nyugdíjat. 

Brüsszel azt követeli, hogy az energiaszolgáltatók szabadon határozhassák meg az árakat. Ha ez lenne Magyarországon, akkor itt nagyon komoly problémák lennének, de helyt fogunk állni, és megvédjük a magyar érdeket - mondta a kormányfő. 

Az interjút percről percre követtük.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!