Mi 15 éve csinálunk valamit elképesztőt Magyarországon, liberális ellenszélben: migráció megállítása, hagyományos értékek védelme, vallási közösségek tisztelete, nincs zöld üzlet, alacsony adózás. Tehát mindent, ami a liberálisok fejében unortodox. Ezért mi egyfajta hősök vagyunk
– fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte a másság egyfajta szigete voltunk a liberális óceánban, most azonban Donald Trump elnök érkezése egy teljesen új valóságot hozott el.
Orbán Viktor próbált viccelődni, hogy milyen volt az elmúlt 15 év, de ez komoly volt.
Tehát amikor hatalmas nyomás van az Egyesült Államokból a mellkasodon, és egy Brüsszelből, az Európai Unióból, amely megpróbál megölni téged, és bizonyítékot szolgáltatni arra, hogy a kormányzásnak ez a módja nem működhet, akkor nehéz túlélni.
Először is, azt hiszem, hogy azok, akik szeretik az összeesküvés-elméleteket, bajban vannak, mert újakat kell találniuk, miután az eddigiekről kiderült, hogy igazak. Ez az egész egy hatalmas probléma az Egyesült Államokban - mondta a kormányfő. Az a helyzet, hogy ez az adófizetők pénze, tehát ha ezt az egészet nem politikai, hanem erkölcsi kérdésnek vesszük, akkor a tény az, hogy a nyugati liberális elit az Egyesült Államok polgárainak adófizetői pénzéből terjeszti az ideológiáját szerte a világban, és Magyarországon több mint 60 NGO-t fizetett politikusokat, médiumokat finanszírozott. Szuverenitásunk és függetlenségünk elleni összeesküvés volt ez – emelte ki Orbán Viktor.
Megjegyezte, ugyanez történt a brüsszeli költségvetésből is, ami még botrányosabb, hiszen azt a pénzt a magyarok fizették be a költségvetésbe, és abból finanszírozzák ezeket a beavatkozási kísérleteket. – Ez a globális liberális mélyállam, most látjuk, mi folyik itt valójában – fűzte hozzá a miniszterelnök.
Az egyik motiváció mindig a pénz. Így gondolták tehát az amerikai demokraták, hogy kinyithatják a kaput az üzleti tevékenységük előtt, ha leváltják a kormányokat, amelyek ragaszkodtak a szuverenitáshoz és harcolnak magukért. Ezeknél a kormányoknál ugyanis nehéz dolguk van a spekulánsoknak - mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor szerint a másik ok az, hogy a nyugat-európai baloldal vezetői mélyen meg vannak győződve arról, hogy ha beengedik a migránsokat, akik alapvetően muszlimok, és elvezetik őket a hagyományos keresztény társadalommal való egyesüléshez, akkor sikeres lesz az integráció, és szerintük ennek az egész folyamatnak az eredménye egy jobb és boldogabb társadalom lesz.
Ez az oka annak, hogy Soros György közzétette a tervét. Azt írta le ebben, hogy az Európai Uniónak évente egymillió migránst kellene beengednie Európába. Én mindig azt mondtam, hogy ez a nemzeti kormányok döntése. Tehát ha a németek vagy a franciák szeretnék megcsinálni azt a történelmi kutatási projektet, hogy hogyan javítsák a társadalmukat, akkor tegyék meg. De aki nem hiszi, hogy jó dologgal jönnek, az ne tegye. Tehát Magyarország soha senkit nem próbált arra nevelni, hogy a társadalom hogyan lehetne jobb vagy rosszabb. Mi mindig azt mondtuk, hogy döntsünk mi magunk. És hogy beengedjük a migránsokat, vagy nem engedjük be őket, az kizárólag a mi nemzetünkre tartozik, mint döntés
– mondta. Tehát ne akarják ránk erőltetni, hogy a migráció jó, és aki nem engedi be a migránsokat, az biztosan rossz ember – tette hozzá. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Donald Trump megváltoztatta a Nyugat gondolkodásmódját, és valószínűleg a geopolitikát is meg fogja változtatni.
Emellett megváltozott a gondolkodás a háborúval, a zöld ügyekkel és a kereszténységgel kapcsolatban is, és „ez nagyon jó Magyarországnak” – összegzett Orbán. Arra a kérdésre, hogy miért csak a nyugati országokban erőltették az illegális bevándorlást, Orbán úgy válaszolt: Nyugaton mindig volt egy jelentős hagyománya a baloldalon annak, hogy az ember nem büszke arra, hogy nyugati.
Carlson ezután azt kérdezte, milyen sikerrel járt a migráció az ezt támogató nyugat-európai országok számára. „Mi intellektuálisan liberális diktatúra alatt élünk, de politikailag még mindig demokráciában vagyunk” – mondta erre Orbán. Úgy látja, demokráciaprobléma van, ha olyan rezsim uralkodik, amely nem hajlandó megvalósítani azt, amit a nép akar. Azt is elmondta, hogy
a migráció következtében felszínre került a terrorizmus, ami korábban nem volt az európai élet jellemzője, s a társadalmak mára ellenzik a Willkommenskulturt.
Ugyanakkor az elit annyira elköteleződött emellett a politika mellett, hogy nehéz irányt váltani – fogalmazott Orbán Viktor.
Orbán Viktor abban látja az európai demokráciaproblémát, hogy a demokrácia azon aspektusa, hogy az emberek szavazni mehetnek, továbbra is megvan, csak a másik komponens nincs meg – az, hogy választás útján kaphatnak jó kormányzást is. Szólt arról is, hogy nincsen semmilyen terve Európának arra a helyzetre, ami most kialakult, nincsene vízióval rendelkező nagy vezetők az európai nagy országokban.
Tucker Carlson ezután az Északi Áramlatra terelte a szót: hogy létezik a NATO még mindig, ha a legnagyobb NATO-ország terrortámadást követ el a második legnagyobbal szemben? Orbán leszögezte: „Magyarország kis ország”, tízmilliós, ez pedig az elefántok játéka, „de ha ez Magyarországgal történt volna, akkor lett volna egy kis hangzavar, abban biztosak lehetnek”.
Orbán Viktor közölte, korábban nagyon erős szövetség volt az amerikai és az európai liberális elitek között, és ők döntöttek arról, hogy mi ügy és mi nem ügy. Elmondta: emlékszik hasonló ügyekre már akkor is, amikor az USA lehallgatta Angela Merkelt;
Nicolas Sarkozy francia elnök igyekezett problematizálni ezt az Európai Tanács ülésén, a németek azonban letekerték a problémát azzal, hogy a transzatlanti kapcsolat a legfontosabb.
Orbán Viktor megismételte, hogy az Európai Uniónak valamilyen megállapodást kell kötnie az Egyesült Államok új vezetésével. Trump korábban többször elmondta, hogy nem fenntartható a jelentős amerikai kereskedelmi deficit az EU-val szemben, és ezen változtatni fog. Az uniós bürokrácia azonban nem a politikai vezetést részesíti előnyben, hanem a status quo megőrzését, és így nehéz lesz tárgyalni. Mindezek mellett a magyar kormány célja, hogy egy nagy gazdasági megállapodást kössön az Egyesült Államokkal - tette hozzá.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a klímaproblémákat nem lehet úgy megoldani, hogy a cégek és az ipar tönkremegy abban. Szóba hozta Mario Draghi jelentését is, amelyben szerinte az áll: ha három éven belül nem sikerül lenyomni az energiaárakat és létrehozni a tőkeuniót, az európai gazdaságnak vége van.
A green deal meghalt.
Európa problémáit az oldaná meg, ha erős vezetéssel, és vízióval rendelkező német-francia tandem vinné előre a dolgokat - hívta fel a figyelmet a kormányfő.
Nem vagyok Putyin-párti, hanem Magyarország-párti, hazánknak pedig vannak rossz tapasztalatai Oroszországgal.
Magyarország a Berlin-Moszkva-Isztambul háromszögben létezik, a háromból mindegyik legalább egyszer megszállta már az országot. Orbán szerint kötött egy megállapodást az orosz elnökkel: hogy a történészekre hagyják a történelmi kérdéseket, és gazdasági megállapodásokra koncentrálnak, ezek terén pedig Oroszország mindig tartotta a szavát, ezért Magyarország viszonyulása Oroszországhoz nem olyan, mint Nyugat-Európáé.
A mostani háború nem Ukrakjnáról szól, hanem a NATO terjeszkedéséről. Az oroszok többször jelezték, hogy nem fogadják el, ha Ukrajna a NATO tagja lesz - mondta egy másk kérdésre Orbán Viktor.
Magyarország a háború és a szankciók miatt évente 6,5 milliárd eurót vesztett - mondta a kormányfő. Azzal, hogy elszigeteltük magunkat az orosz gazdaságtól, annak hosszú távú hatásai lesznek - tette hozzá. A kormányfő szerint, ha Trump nem tud megoldást találni a háborúra, akkor ez a helyzet egyfajta Afganisztán lesz az EU számára, annak minden tragikus hatásával.
Trumpnak szerinte most az lesz a feladata, hogy meggyőzze Putyint a békéről annak ellenére, hogy Putyin épp nyerésre áll.
Örülök, hogy ez nem az én dolgom –
mondta a miniszterelnök, aki szerint azonban a megállapodás nem fog működni a szűk ukrán-orosz viszonyra koncentrálva, csak egy nagy, Oroszország nyugati világba való reintegrációját tartalmazó csomagban. Szerinte ugyanakkor Oroszország soha nem fog úgy visszafordulni a Nyugat felé, mint a háború előtt, ami szerinte nem jó, és az is probléma, hogy a NATO és Oroszország közötti pufferzóna, ami eddig Ukrajna volt, háborús zónává változott. Orbán Viktor a Nyugat szempontjából nagy problémának nevezte, hogy Oroszország és Kína olyan erős szövetségbe forrott, mint ahogyan az most látszik, és ez a következő időszakban is meg fog maradni.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az 1990-es években a nyugatiak sokat tettek, hogy az orosz gazdaságot integrálják a Nyugatba, de az oroszoknak ez nem tetszett, és ekkor került hatalomra Putyin. Ő egyértelmű fordulatot hajtott végre, és másképpen képzelte el az integrációt, és szakított az amerikai és a nyugat-európai modellel - tette hozzá.
A washingtoni konszenzust egyértelműen megkérdőjelezte Puyin.
Mindez pedig kiváltotta a nyugatiak bosszúvágyát - mondta.
Tucker Carlson megkérdezte, hogyan értékeli Orbán Viktor Volodimir Zelenszkijt. A miniszterelnök óvatosan fogalmazott, hangsúlyozva, hogy bár sok kritikát lehetne mondani, az ukránok történelmi áldozatot hoztak azzal, hogy hosszú ideig ellenálltak Oroszországnak. „Hősiesen harcoltak és több százezer életet áldoztak azért, hogy megvédjék területüket” – mondta, hozzátéve, hogy ez egy olyan tény, amelyet el kell ismerni, függetlenül az elkövetett politikai hibáktól.
Ugyanakkor Orbán úgy véli, hogy
Ukrajna félreértette a Nyugat valódi szándékait, és azt hitte, hogy korlátlan támogatást kap majd.
Szerinte ez téves elképzelés, mert a Nyugat hosszú távon nem szokott egy konfliktus mellett kitartani. „Előbb-utóbb azt fogják mondani: a háborúnak vége, a pénzügyi és katonai támogatás megszűnik, ideje megállapodást kötni, még ha hatalmas veszteségeket is szenvedtetek” – jósolta. Orbán együttérez az ukránokkal, de úgy látja, hogy rendkívül nehéz helyzetbe kerültek a geopolitikai játszmában.
Tucker Carlson az interjú során megjegyezte Orbánról – mint Európa leghosszabb ideje hivatalban lévő vezetőjéről –, hogy a történelem valószínűleg másképp fogja megítélni őt, mint a jelenlegi kritikusai. Orbán erre kiemelte, hogy nemcsak a kormányzásban, hanem az ellenzék vezetésében is rekorder: „Ne felejtsük el, hogy 19 éve vagyok kormányon, de 16 évet ellenzékben is eltöltöttem, és vezettem az ellenzéket. Ez talán még nagyobb teljesítmény.” Hozzátette, hogy így mindkét oldalát ismeri a demokráciának – a „naposat” és az „esőset” egyaránt. Amikor Tucker megkérdezte, melyik szerepet élvezte jobban, Orbán viccesen azt válaszolta, hogy ellenzékben több ideje jutott a futballra.
A háború megoldásával kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: az amerikai döntés következtében Európának „ki kellene józanodnia, de még a ráivás fázisában van”, és a jelenlegi vezetőkkel nehéz lesz kivitelezni a váltást. Ugyanakkor teljesen reálisnak látja azt, hogy a következő hat hónapban Trump és Putyin megteremti a békét, vagy akár annál korábban is. „Az erős vezetők békét csinálnak, a gyenge vezetők háborút” – mondta Orbán.