Egy 13 éves tápiószelei fiú küldött a helyi általános iskola e-mail-címére bombarobbantásról szóló fenyegető üzenetet hétfő reggel.
Viccből csináltam, nem gondoltam, hogy elhiszik”
– mondta a fiú a meghallgatásán, majd kiderült, hogy a gyerek sosem volt jó tanuló és nem is szeretett iskolába járni.
A levelet az iskola dolgozói hétfőn reggel nyitották meg és azt elolvasva azonnal értesítették a a hatóságokat.
A rendőrök ezután ismeretlen tettes ellen indítottak nyomozást, de alig 24 órán belül azonosították a 4. osztályos fiút, aki a levelet küldte.
A gyereket másnap kihallgatták, akkor mindent beismert.
Ahogy azt korábban megírtuk, január végén közel 300 iskola kapott egyszerre levelet, azzal, hogy bomba van az intézményükben. A levélben radikális iszlamista elvekkel alapján volt megfogalmazva.
Még aznap, néhány órával később az egyik vésztői általános iskola is fenyegető levelet kapott. Abban a levélben - amelyet angolul írtak - az állt, hogy
másnap ne legyen tanítás az iskolában, ellenkező esetben az épület fel fog robbanni.
Nem sokkal később kiderült, a levelet egy 15 éves fiú küldte, aki a kihallgatásán azt mondta, hogy egy lányismerőse jár a vésztői iskolába, akivel egy közösségi oldal privát csoportjában tartja a kapcsolatot. A bombafenyegetést azért találta ki, mert nagyfiúnak akart látszani a lány előtt.
A két eset teljesen eltérőnek tűnik. Első hallásra. Sok mindenben azonban teljesen megegyezik. Például abban, hogy a rendőröknek minden egyes fenyegetést pontosan ugyanolyan komolyan kell venniük.
Ebben nincs mérlegelési lehetőség, minden esetben ugyanazt a protokollt kell betartani
- mondta el korábban Réti László volt rendőrkapitány, aki kiemeli a különbséget is: más kapacitás kell egy iskola, és más több száz átvizsgáláshoz.
Szintén a közelmúltban, egy 14 éves gyerek négy, egy másik 15 éves fiú 46 iskolának küldött fenyegető levelet.
Mindennek az alapja a gyereknél mutatkozó szocializációs hiányosság
- mondja az általunk megkérdezett igazságügyi szakértő, Kitanics Márk.
A szakértő szerint egy gyereknek 15 éves korára kell, hogy olyan fejlett legyen az erkölcsi gondolkodása, illetve kell tudnia azt, hogy a tette milyen felelősséggel jár, hogy mi történhet, ennek milyen következményei vannak.
„Azt gondolom, hogy ez olyan gyerekeknél fordul elő, akik felelőtlenebbek, meggondolatlanabbak, éretlenebbek, infantilisabb gondolkodásúak” - teszi hozzá.