Tovább küzdenek, hogy ne járjon a fizetés a börtönben ülő óbudai polgármesternek

Rendkívüli testületi ülést tartott az óbudai önkormányzat csütörtökön, ahol többek között a korrupcióval vádolt, jelenleg is börtönben lévő polgármester fizetésének és juttatásainak visszavonásáról kellett szavazniuk. A grémium végül egyik határozatot sem fogadta el, így nem született döntés Kiss László fizetéséről. Az óbudai Fidesz frakció képviselői az Origónak azt mondták, nem fogják annyiban hagyni a dolgot, ők azt szeretnék, hogy a DK-s politikus ne kapja meg a jövőben a fizetését.
Mint ismert, a DK-s polgármestert még 2024 augusztusában tartoztatták le, hivatali vesztegetés a vád ellene. A megalapozott gyanú szerint Kiss László polgármesterré választása után egy férfi a kft.-jén keresztül fiktív szerződéseket kötött az óbudai önkormányzattal, majd a számlák ellenértékét készpénzben osztotta vissza a gyanúsítottaknak. Kiss László például saját házában biztosított székhelyszolgáltatást egy olyan cégnek, amiben a felesége melletti partner másik cége százmilliós szerződéseket kötött az önkormányzattal. Az ügy másik érintettje a kerület alpolgármestere, Czeglédy Gergő volt, aki lemondott tisztségéről, helyette idén januárban Malinás Sándor, Fideszes képviselőt választották meg. Kiss László azonban nem mondott le, sőt, a börtönből is felveszi nemcsak a fizetését, hanem a juttatásait is, többek között az utazási költségtérítést. Sára Botond főispán januárban jelentette be, hogy Budapest kormányhivatala úgy döntött törvényességi felhívással fog élni a képviselő-testület felé, mint munkáltató felé, és követelni fogja, hogy a jogalap nélkül kifizetett pénzeket Kiss László fizesse vissza. Erről kellett volna a február 6-ai testületi ülésen dönteniük a képviselőknek, de nem jutottak dűlőre. Sára Botond az ülés után közölte, hogy mivel a testület nem foglalt állást a kérdésben, a Fővárosi Kormányhivatal a bírósághoz fordul. Az óbudai Fidesz frakció tagjai az Origónak azt mondták, ők sem fogják annyiban hagyni a dolgot, a következő testületi ülésre is beviszik a témát, ha tehetik, mert azt szeretnék, ha Kiss László nem kapná meg a fizetését és juttatásait. „Tiszta vizet kell önteni a pohárba!” - mondják.
„Én mindenki polgármestere kívánok lenni, azoké is, akik nem engem támogattak, azoké is, akik engem támogattak, meg azoké is, akik senkit nem támogattak” – nyilatkozta még 2019-ben az a Kiss László, aki az óbudai rendkívüli testületi ülésre a börtönből küldött levelet, amiben azt kérte, hogy a fizetése és juttatásai visszavonásáról zárt ülésen, a nyilvánosság kizárásával szülessen döntés. „Ő nevezte el magát mindenki polgármesterének. Ahhoz képest ez a levél, amit a börtönből küldött, azt jelenti, hogy mindenki elől el szeretne bújni, rejtőzni” – nyilatkozta Kozma János képviselő az Origónak.
„Nincs meg benne az az erkölcsi minimum, amivel ki kellene állnia és azt kellene mondania, hogy ha a jogszabály még meg is engedi, akkor ő ezt a pénzt nem veszi fel, amíg eljárás alatt áll” – mondta a képviselő.
Gyepes Ádám képviselő az Origónak azt mondta, hogy örül, hogy nyílt ülésen tárgyaltak a polgármester ügyéről. „Ezt zárt ülésen nem is lehetett volna tárgyalni, nem lett volna illő az óbudai polgárokkal szemben. Lényeges, hogy itt nem csak jogi dolgokról van szó, ennek a kérdésnek morális és erkölcsi alapja is van Én úgy gondolom, hogy a polgármesternek illendő lenne ebben a helyzetben azt mondani, hogy köszöni, de nem kéri a fizetését, az utazási költségét, a cafeteriáját, hiszen hogyan veszi ez ki magát egy óbudai polgár szemében? Ez nincs így rendben, nem kéne elfogadnia a fizetését, vagy minimum azt tenné meg, hogy egy civil szervezetnek átutalja” – mondta Gyepes Ádám, akinek szavaival a januárban, időközi választáson megválasztott képviselő, Malinás Sándor is egyetértett.
„Ez egy igazságtalan helyzet az óbudaiakkal szemben, hogy ő a fizetésén felül a juttatásait is felveszi. Az lenne egy valamennyire elfogadható álláspont tőle, hogy ha ezeket nem venné fel, másrészt amíg nem tisztázódik ez a helyzet, amibe ő belekerült, addig a fizetését vagy egy civil szervezetnek vagy jótékonysági célra felajánlaná havi szinten. Akkor ez mindenkinek egy elfogadható, köztes pont lenne, amit mindenki szívesen fogadna” – mondta Malinás Sándor, aki a rendkívüli testületi ülésen tette le esküjét.