A csapadékhiányos, enyhe tél és az alacsony hófelhalmozódás miatt a magyarországi folyók vízgyűjtő területein minimális mennyiségű hó halmozódott fel, ami jelentősen befolyásolja a nagy folyóink vízszintjét. A helyi vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint a Duna győri szakaszán a vízállás elérte a legkisebb hajózhatósági szintet.
A sekély víz nemcsak a dunai hajózásra van hatással, hanem korábban elmerült hajóroncsokat is láthatóvá tett.
Győr-Moson-Sopron vármegye területén jelenleg két roncs is előbukkant. Vámosszabadinál a második világháború idején elsüllyedt Wotan motoros hajó maradványai láthatók, míg a véneki mellékágban az Árpád nevű hajó roncsai emelkedtek ki a vízből. Mindkét helyszín kedvelt célpont lett a kirándulók körében.
Egy német betonhajó maradványai, amelyeket a háborús időkben öntöttek betonból a fémhiány miatt. Azóta, hogy a Szigetközben megoldották a vízpótlást, ez a roncs már ritkán kerül a felszínre, most azonban újra megtekinthető.
Bár a Dunán alacsony a vízállás, a Szigetköz és a Hanság térségében a duzzasztók és a vízpótlórendszerek biztosítják az állandó vízellátást. A véneki torkolati műnél például több mint másfél méteres duzzasztás gondoskodik arról, hogy a Mosoni-Duna alsó szakasza ne szenvedjen vízhiánytól. Az elmúlt napok csapadéka az Alpokban némi javulást hozott a helyzetben, de a szakértők szerint jelentős változásra egyelőre nem számíthatunk. A vízállás enyhe emelkedése viszont ideiglenesen eltakarhatja a felszínre került roncsokat, így érdemes kihasználni a következő napokat a felfedezésükre – írja a kisalfold.hu. Korábban arról is beszámoltunk, hogy március eleje óta folyamatosan apad a Tisza.